Sve brutalnija ubistva žena, no...: Ministar kaže da femicid neće biti uvršten u Krivični zakon FBiH

11
Radiosarajevo.ba
Sve brutalnija ubistva žena, no...: Ministar kaže da femicid neće biti uvršten u Krivični zakon FBiH
Radiosarajevo.ba / Stop femicidu

Femicid neće biti uvršten u Krivični zakon Federacije BiH, ni nakon posljednjeg ubistva žene u Sarajevu. Ubistva žena su sve brutalnija, a vlasti u Bosni i Hercegovini (BiH), iako obećavaju podršku žrtvama nasilja, odbijaju u zakone uvrstiti femicid kao posebno kazneno djelo.

Iako nema zvaničnih podataka o ukupnom broju ubijenih žena u BiH, poznato je da ih je u prošloj godini bilo najmanje pet, dok je šest žrtava bilo samo u prvoj polovici ove godine.

Ubice su, u većini slučajeva, bili partneri ubijenih žena poput posljednjeg slučaja kada je prije tri dana u Sarajevu pronađeno tijelo žene koja je, prema navodima tužilaštva, prije smrti danima zlostavljana. Zbog ubistva, uhapšeni su žrtvin suprug Goran Ravlić i njegova majka, te još jedan muškarac koji je osumnjičen da im je pomagao nakon smrti žene. Prije smrti bila joj je zabranjena bilo kakva komunikacija sa spoljnim svijetom. Danima je bila psihički i fizički zlostavljana, saopćeno je 1. jula iz sarajevskog Kantonalnog tužilaštva.

Upoznajte tim iza BH Meteo: Marko Bogdanić i Sanel Avdić o tajnama vremenskih prognoza

Upoznajte tim iza BH Meteo: Marko Bogdanić i Sanel Avdić o tajnama vremenskih prognoza

'Još jedno ubistvo i šta sad'

I ovaj slučaj ponovo je otvorio javnu diskusiju o izostanku odgovarajuće institucionalne pomoći i zaštiti žena od porodičnog nasilja.

Psihoterapeutkinja Vahida Djedović u razgovoru za Radio Slobodna Evropa upozorava i da se sa svakim novim ubistvom jača i kolektivni obrambeni mehanizam javnosti, fokusirane, uglavnom, na senzacionalističke medijske naslove koji "obećavaju" više bizarnih i brutalnih detalja o ubistvima.

Jasmila Žbanić: Nedovoljna reakcija na brutalno ubistvo Nermine Krajine i drugih žena

Jasmila Žbanić: Nedovoljna reakcija na brutalno ubistvo Nermine Krajine i drugih žena

"Negdje nam je to postalo normalno, kao: 'Aha, još jedno ubistvo i šta sad'. Dakle, niko više ništa ne čini. To i jeste cilj političkog vrha, da naprosto narod otupi. Šta će se desiti poslije ovoga? Može se očekivati da bude sve gore", kaže Djedović.

Samo u periodu između 2021. i 2022. godine, u BiH je ubijeno 19 žena, podaci su Visokog sudskog i tužilačkog vijeća. Prema podacima OSCE-a gotovo polovina žena u BiH iskusila je neki oblik nasilja od svoje 15. godine.

Djedović ističe da svaka nova vijest o ubijenoj ženi predstavlja tešku emotivnu situaciju onima koje trpe nasilje te šalje poruku da ni na koga ne mogu računati: "Svako novo ubistvo im je okidač za anksioznost i depresiju. Svi ovi drugi koji gledaju, odnosno mi koji se informišemo, tražimo da se emotivno zaštitimo. Malo pomalo otupljujemo emocije, kao da ih turpijamo da nas više ne boli kad čujemo takve informacije."

Femicid ne može u zakone

/ Anketa

Da li ste doživjeli nasilje od intimnih partnera?
Rezultati

Pojedine zemlje regije, poput Hrvatske i Sjeverne Makedonije, uvrstile su kao posebno kazneno djelo u svoje krivične zakone termin femicid, koji je definiran kao ubistvo žena iz mržnje, prezira i želje za dominacijom. U Hrvatskoj ga kazneni zakon tretira kao teško ubistvo žene, za što je previđena kazna od minimalno deset godina do kazne dugotrajnog zatvora.

Njihov primjer nije slijedila BiH, jer njen državni zakoni, kao ni krivični zakoni dvaju entiteta, ne tretiraju femicid kao zasebno krivično djelo. Umjesto toga, ova kaznena djela obuhvaćena su zakonskim odredbama koje se odnose na ubistva, kao i onima koje navode da je djelo iz mržnje i ono koje je počinjeno zbog "rodnog identiteta".

Nakon što je u augustu prošle godine Nizamu Hećimović u Gradačcu, na sjeveroistoku BiH, ubio njen bivši partner, vlasti su najavile mijenjanje propisa kako bi zaštitile žrtve porodičnog nasilja, pooštrile sankcije za femicid. Bio je to jedan od najbrutalnijih slučajeva femicida u BiH koji je doveo do protesta u nekoliko bh. gradova, pod sloganom "Niti jedna više".

'Dok ima nade, ja ću da se borim za Nizamu'

Nadležnim institucijama, pravosuđu i vlastima na svim nivoima BiH u septembru prošle godine su upućeni zahtjevi koji, između ostalih, uključuju uvođenje femicida kao krivičnog djela i strože kazne za počinitelje nasilja.

Vlasti u bh. entitetu Federaciji BiH potom su osnovale radnu grupu čiji je zadatak sačinjavanje izmjena Krivičnog zakona Federacije BiH, koje još nisu zvanično utvrđene.

Femicid još uvijek nije zasebno krivično djelo u Bosni i Hercegovini

Femicid još uvijek nije zasebno krivično djelo u Bosni i Hercegovini

No, entitetski ministar pravde Vedran Škobić je potvrdio da femicid neće biti uvršten u Krivični zakon Federacije BiH, uz obrazloženje da to djelo "neće biti moguće dokazati".

"Femicid je po definiciji ubistvo žene iz mržnje, zato što je žena. Pitanje je kako dokazati, odnosno da je ubijena zato što je žena. Kako će tužitelj dokazati umišljaj, jer će počinilac reći da to nije femicid i da je to recimo zbog prevare, zašto što ga je ljutila, ili iz nekog drugog razloga", izjavio je on za Radio Slobodna Evropa.

Kazao je još i da ubistvo iz mržnje već postoji u Krivičnom zakonu Federacije BiH, te da bi propisivanje femicida, kao posebnog kaznenog djela, "naprosto bilo nemoguće".

"Najlakše je propisati, ali evo to će biti mrtvo slovo na papiru", kazao je.

Na pitanje šta onda izmjene Krivičnog zakona FBiH podrazumijevaju, ministar odgovara da će doći do pooštravanja pojedinih sankcija i uvođenja novih kaznenih djela poput uhođenja, ne precizirajući o čemu se konkretno radi. Škobić ističe da će do pomaka doći s izmjenama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, koje su u pripremi, a koje predviđaju kazne zatvora za nasilnike koje prekrše mjera zabrane pristupa.

"Do sada je to bila novčana kazna i, naravno, da će prekršiti mjeru zabrane pristupa, jer zna da će platiti tek 500 maraka (oko 250 eura). Kad uvedemo da je kazna godina u ćeliji, to će biti nešto drugo", ističe on, te kaže da bi oba zakonska rješenja u parlamentarnoj proceduri trebala biti nakon ljeta.

Femicid kao termin trebao je biti ugrađen i u novu verziju Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u RS. No, taj zakon nikada nije usvojen, a nakon što se protiv njega oglasilo nekoliko konzervativnih i desničarskih udruženja tražeći da bude povučen iz procedure. U tom stavu podršku im je tada pružio i entitetski predsjednik RS Milorad Dodik.

Kompletan tekst čitajte na OVOM LINKU.

Kakav je profil ubica?

Ubice žena su primjenjivali fizičku silu, kao što su udarci, gušenje i davljenje, različite predmete kao što su čekić i nož, te puške, pištolje, bombe i eksploziv.

Navedeno je to u analizi profila 35 muškaraca osuđenih za ubistvo žena od januara 2017. do 30. juna 2021, a koja je objavljena u publikaciji "Sudski odgovor na femicid na Zapadnom Balkanu".

Ne postoje podaci o porodičnoj ili osobnoj anamnezi i u presudama nije navedeno da li su bili u alkoholiziranom stanju i jesu li se drogirali u periodu koji je prethodio femicidu. Pokazali su svireposti prilikom ubistava, jer su ostali su hladnokrvni, ponašali su se uobičajeno ili su pobjegli sa lica mjesta poslije ubistva.

Prema dostupnim podacima, polovina žrtava bile su starije žene, a tri su imale više od 65 godina. Odnosi između ubica i žrtava su prije femicida, uglavnom, bili veoma poremećeni i problematični, te su, uglavnom, bili u bračnoj ili vanbračnoj zajednici ili u srodstvu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (11)

/ Povezano

/ Najnovije