Svako preticanje u BiH je ogroman rizik

Radiosarajevo.ba
Svako preticanje u BiH je ogroman rizik

Na kabini Samsungovog kamiona nalazi se kamera koja u vožnji snima sve što je ispred, a to se prikazuje na videozidu otraga.

Piše: Almir Grebović, Al Jazeera

Negdje na nekom teškom bosanskom planinskom prevoju. Sedmi je mjesec. Vrijeme godišnjih odmora i kilometarskih kolona. Nervoza. Djeca uvijek hoće nešto, trebaju nešto. Loši putevi. Prevruće je. Njihov automobil je malo stariji i nema klimu. Idu na godišnji odmor. Njih dvoje i dvoje djece. Mlađi je mjesecima čekao i odavno spremio svoje igračke.

Gledao je slike od prošle godine. Iako je imao samo pet godina, cijeli prošlogodišnji film sa mora pregledao je u glavi barem stotinu puta. Ona je malo starija. Ona ima svoj film. Veliki bijeli mobitel koji je dobila za odličan uspjeh na kraju petog razreda i koji nije ispuštala iz ruku.

Krivina za krivinom. Odužilo se. Bosanski putevi koji su nastajali nekad davno u doba kada je bilo važno da se tadašnji neprijatelj mehanizacijom što teže probije do glavnih vojnih industrijskih postrojenja, definitivno nisu nikad bili prijatelj onih koji sjede na zadnjem sjedištu. 

Nikad više...

Uvijek su to djeca koja ne podnose ovakva putovanja. Nije ostalo još mnogo... Još samo pet šest krivina.  Kamion ispred njih koji mili, pretovaren, koji se ljulja svako malo prijeteći da će se survati,  nikako da se skloni sa strane.

Njegov vozač nehajno nalakćen na otvoren prozor, s kačketom na glavi, kao da i ne primjećuje situaciju u saobraćaju, čiji je i on akter, ali nikako jedini akter! Iza njega vijuga kilometarska kolona malih automobila. Puna je linija .... ali.....

Kraj!

On nikad više neće pregledati film u svojoj malenoj glavi od prošlog ljeta, niti će više ikad stvoriti novi. Ona nikad više neće pročitati SMS na svom mobitelu, staviti slušalice i uz muziku uplesati u svoj bezbrižni dječji svijet.

Nažalost ovakav scenarij nije produkt moje mašte. Ovo je stvarnost! Ovo je nešto što se u BiH dešava svakodnevno. Statistika kaže da se u BiH svaki dan desi po 100 saobraćajnih nesreća. Također, statistika kaže da je prošle godine povećan broj nesreća na putevima BiH. Povećan je i broj smrtno stradalih.

Neslavan rekord drži magistralni put M17 i magistralni put Sarajevo-Tuzla. U 99 odsto slučajeva kriva su preticanja, pa čak i tamo gdje je to dozvoljeno. Dovoljna je samo kriva procjena pa da ova radnja završi fatalno.

Svako preticanje u BiH ogroman rizik

Više od milion registrovanih vozila svih vrsta u BiH previše je i za zemlju sa jako razvijenom mrežom autocesta, a ne za BiH koja jedva da ih ima. Varaju se oni koji misle da je glavni krivac velika brzina. Krivac je samo vozač koji odigra na lošu kartu i koji loše procijeni.

Zapamtite, svako preticanje u BiH nosi ogroman rizik. Ne zavaravajte se opet da je sve zbog prebrze vožnje - sve je zbog prespore vožnje. U BiH je malo dugih pravaca na kojima ležerno možete obići "sporiji" kamion. Radnju preticanja treba obaviti što brže, jer je svaka sekunda dragocjena. Na bosanskim cestama već je tolika gužva da u svakom trenutku možete očekivati nekoga iz suprotnog smjera.

Koliko god se činilo nestvarnim, ali najmanje se gine tamo gdje se najbrže vozi - na autocesti. Tamo vam niko neće doći iz suprotnog pravca, samo što tu postoji jedan problem - "monografija" od samo 100 kilometara i to za 18 godina.

Puno je više običnih puteva koji doslovno na svakom kilometru kriju po jednu zamku koja je barem jednom progutala nekog. Na ovim cestama uvijek neko dolazi iz suprotnog pravca.

Kažu da će za samo dvije tri godine automobili tamo negdje voziti sami. Kažu, komuniciraće međusobno i kažu da će se jako dobro slagati. Nikad se ne bi trebali ni očešati. To je ono čemu se teži - putovanje bez stresa i bez straha. Kažu, izgubiće se draž upravljanja i draž vožnje.

Hoće, vjerovatno, ali će biti puno više živih nego mrtvih. Kažu da će to biti tamo negdje, ali ne i kod nas. Takve automobile je teško naučiti da voze našim krivinama i iza naših kamiona na kojima počesto ne rade svjetla. Mi ćemo na to još sačekati.

Kapa dolje

Mi ćemo i dalje voziti u dugim kolonama i iza kamiona, vrebajući i najmanju priliku da ga "preskočimo". A takve prilike često mogu biti kao ova sa početka priče.

Pojedini proizvođači kamiona su u svojim istraživanjima dogurali toliko daleko da su obećali da za pet godina na cestama više neće biti mrtvih čiju bi smrt prouzrokovali njihovi kamioni. Nema sumnje, u to su uloženi silni novci.

Ali izgleda da ih je u svemu preduhitrio jedan obični proizvođač veš mašina i televizora!? Gotovo bez i jednog dolara uloženog u razvoj, Samsung se odlučio pomoći nama, malima, zapravo zemljama sa lošim putevima na kojima iza svake krivine vreba smrt.

Njihov "patent" sigurno ne bi dao prave rezultate ni u Americi, ni u Njemačkoj, ni u Holandiji. Tamo ima previše autoputeva, a tamo gdje ih nema magistralne ceste ne prate izohipse na kartama kao u BiH, nego ih sijeku uglavnom tunelima i mostovima. Tamo Samsung sa svojim patentom ne bi "ubrao" ni novčića.

Ovo što vidite na fotografijama možda predstavlja budućnost, ali je u trenutku nastajanja ovog promotivnog filma bila itekakva sadašnjost. Kapa dolje, konačno Samsungu, koji je na jeftin način vrlo slikovito pokazao ono što bismo trebali vidjeti.

Ovo je svojevrsni X-ray, ovo su svojevrsne naočale iz naučnofantastičnih filmova koje vide kroz.... Ovo je ono o čemu smo maštali kao djeca. Ovo je ono u što gledamo svaki dan. Ovo je ono što veliki broj porodica ima u jednom stanu. Četiri obična televizora. Četiri LCD televizora koja koštaju manje od 4.000 KM.

Zatvorite oči na trenutak vi koji ste barem jednom imali tu nedaću da ste morali voziti noću preko Karaule. Sjetite se.... zamislite se u situaciji da na prikolici kamiona kojeg pratite već sat vremena ugledate ovakve televizore koji vam nepogrešivo kazuju ono što nikako u tom trenutku ne biste smjeli uraditi. To bi bio pravi dar sa neba. A koliko mi je samo puta trebao!

Uzeli su četiri obična televizora i složili ih geometrijski kao da imaju jedan četiri puta veće površine i dobro ih pričvrstili na vrata prikolice kamiona. Sigurno ste nekada imali priliku vidjeti "videozid". E to vam je to. Četiri su televizora, ali na njima nije program sa kablovske televizije - na njima je program uživo, onaj koji je neposredno ispred kamiona.

Praktično, ali preskupo

Na kabini kamiona nalazi se jedna obična nadzorna kamera koja u vožnji snima sve što je ispred. Tako cijela kolona iza kamiona zna šta se dešava ispred kamiona i ide li iko iz suprotnog pravca. Genijalno!

Ovo za sada nije ništa drugo do promocija brenda. Ovo nije ništa drugo nego ideja nekog mladog marketinškog stručnjaka koja će, nažalost, samo podići prodaju Samsungovih televizora. Definitivno, barem zadugo, neće spasiti ni jedan život.

Na veliku žalost ovo neće ući u primjenu. Ovo u jednu ruku jeste praktično, ali je preskupo. I konačno ovo bi primjenu jedino našlo u zemlji poput BiH, a takvih je malo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije