Šta se krije iza Reisovog pisma Rektoru?

Radiosarajevo.ba
Šta se krije iza Reisovog pisma Rektoru?


Reisu-l-ulema Islamske zajednicu u Bosni i Hercegovini Mustafa ef. Cerić uputio je pismo rektoru Univerziteta u Sarajevu Faruku Čaklovici, tražeći da zaštiti profesora na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Nevada Kahterana.

"Ovih dana obratio mi se prof. dr. Nevad Kahteran, vanredni profesor na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta, da mu pomognem u rješavanju njegovog problema. Naime, od dr. Kahterana sam saznao da mu je uručeno dekanovo pismo upozorenja pred otkaz zbog radnji kojima narušava ugled matičnog Filozofskog fakulteta i s kojima mora prestati", sadržaj je pisma koje je 29. augusta poslao Cerić, a danas ga objavilo sarajevsko Oslobođenje.

Svi šute, sve se zna

Niko od zainteresiranih strana nije voljan reći više o cijelom slučaju, koji se može nazvati i skandalom s obzirom da vjerski velikodostojnik direktno pokušava izvršiti utjecaj na prvog čovjeka javnog univerziteta.

Rektor je na odmoru, a njegovi pomoćnici ništa ne žele reći. Profesor Kahteran također ne želi reći bilo šta za javnost, ali dodaje da će uskoro reći sve.

Dekan Filozofskog fakulteta Ivo Komšić u izjavi za Oslobođenje kaže da ne postoji nikakav "slučaj", te da on nema problema sa profesorom Kahteranom. Komšić nije želio govoriti ni o sudskom procesu koji je Kahteran pokrenuo kako bi dokazao nezakonitost odluke Uprave Filozofskog fakulteta u vezi sa Konkursom za napredovanje u zvanje redovnog profesora.

Međutim, prema dobro upućenim izvorima sa Filozofskog fakulteta, koji žele ostati anonimni, Kahteranu je Komšić zaista uručio opomenu, prethodno tražeći od njega da odustane od postupka.

Arnautović

Jalova prijava za korupciju

Kahteran odavno pokušava izboriti status redovnog profesora, ali u tome, tvrde naši izvori, ne uspijeva zbog opstrukcija kolega sa Odsjeka za filozofiju (s kojima je odavno u sukobu), u prvom predsjednika Vijeća Odsjeka Damira Marića i profesora Samira Arnautovića, koji je također prorektor za međunarodne odnose Univerziteta u Sarajevu.

Međutim, Arnautović je, tvrde izvori, srušio Kahteranov izbor tako što je prijavio navodnu nelegalnost budućeg formiranja Komisije (navodno je Kahteran "sam sebi formirao komisiju") koja je trebala vršiti izbor u zvanje redovnog profesora. Komisija je rasformirana, zbog prijave za korupciju, premda je kantonalni inspektor za obrazovanje Sifet Kukuruz) nalazom broj 14-09/10-38-3391-3/11 od 28. 04. 2011. godine ustanovio da su optužbe neutemeljene i preuranjene.

Arnautović je čak i javno govorio o ovom slučaju, doduše, bez konkretnih podataka, usput najavljujući velika otkrića o korupciji u visokom obrazovanju.

Reis! Upomoć!

Izbor Kahterana u zvanje redovnog profesora podržavali su skoro pa svi ugledniji profesora na Nastavno-naučnom vijeću, a Arnautović je uzvratio tako što je upravo te kolege prijavio Ministarstvu obrazovanja Kantona Sarajevo zbog navodne korupcije.


Dekan Komšić je pokušao cijeli slučaj riješiti tako što je tražio i od Kahterana i od Arnautovića da povuku prijave, što je Arnautović i učinio, a Kahteran nije.

Premda je Kahteran izložen opstrukcijama i problemima pri izboru u zvanje koje zaslužuje, njegovo tražnje pomoći od Reisa Cerića pokazalo je ne samo da se ponaša isto kao i kolege na protivničkoj strani nego svjedoči i o srednjovjekovnim odnosima moći između religijskih i tobože svjetovnih institucija.

Pored ovog, Filozofski fakultet suočava se s još nekoliko teških slučajeva vezanih za izbore u nastavna zvanja, pri čemu su isprepletena i ideološka opredjeljenja i lično-grupni interesi. Kao i na većini drugih fakulteta. Upravo je to slika visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini.

U rješavanju administrativno-ličnog spora dva profesora neće nastradati niko. Samo ćemo se još jednom uvjeriti u niskost visokog obrazovanja i čvrstinu vlastitog poimanja moći Mustafe Cerića.

Foto: Oslobođenje

Ono što se mora priznati Reisu jeste činjenica da je u jednom dijelu pisma apsolutno u pravu. Neko mora zaštiti zakonitost rada svakog fakulteta. Za čast uposlenika, morat će se pobrinuti oni sami.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije