Senja Mahinić: Kako su rušili Slavena Kovačevića

15
Radiosarajevo.ba
Senja Mahinić: Kako su rušili Slavena Kovačevića
Foto: Radiosarajevo.ba / Senja Mahinić o utiscima iz sudnice

Reporter portala Istraga.ba Senja Mahinić u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba podijelio je svoje utiske nakon što je srijedu, 20. novembra, prisustvovao saslušanju pred Velikim Vijećem Europskog suda u Strazburu u predmetu "Kovačević", a po žalbi države Bosne i Hercegovine na prvostepenu presudu.

Udruženi poduhvat

Riječ je o posljednjoj u nizu presuda Europskog suda za ljudska prava koje tretiraju problem diskriminacije u ustavnom poretku naše zemlje. Sud će nakon što razmotri iskaze, konačnu odluku donijeti u proljeće iduće godine.

"Da bih iznio svoj dojam moram reći nešto o samim tehničkim uslovima. Svaki od timova koji su se pojavili pred Vijećem prilikom saslušanja imao je po pola sata. Slaven Kovačević, kao aplikant, bh. delegacija koja je uputila žalbu sa Monikom Mijić, te "prijatelji suda" (Amicus curiae): predstavnica Vlade Hrvatske Štefica Stažnik, i predstavnik OHR-a Timothy Otty, advokat iz Velike Britanije. Već ta činjenica je dala  prednost onoj strani koja je željela da obori presudu, da dokaže, zapravo, da presuda ne treba biti potvrđena. Oni su imali, dakle, sat i pol, a Kovačević samo pola sata", govori Mahinić za portal Radiosarajevo.ba.

Nakon teške bolesti preminula Irma Šiljdedić

Nakon teške bolesti preminula Irma Šiljdedić

Šta se zapravo dogodilo?

"Ono što je zanimljivo jeste pristup ova tri tima koja su bila s druge strane. Dakle, bh. agentica, agentica Republike Hrvatske i zastupnik OHR-a. Oni su djelovali potpuno sinhronizovano i jako su se dobro pripremili. Na koji način? Nisu gubili vrijeme da ponavljaju argumente koji bi ranije iznio neko od njih. Vidjelo se da su jasno podijelili zadatke s kojih pozicija će napasti Slavena Kovačevića. Taj dojam meni je bio jako zanimljiv", prenosi naš sagovornik.

Monika Mijić, kazao je, generalno je govorila o predmetu, poziciji Vijeća ministara BiH, ali je najviše vremena provela rušeći integritet samog Slave Kovačevića.

Šta se dešava u Strasbourgu: Skandal Monike Mijić, a umjesto Schmidta došao skupo plaćeni advokat

Šta se dešava u Strasbourgu: Skandal Monike Mijić, a umjesto Schmidta došao skupo plaćeni advokat

"Htjela da kaže da je on lagao o svojoj etničnoj pripadnosti. Da se prilikom slanja aplikacije izjasnio suprotno od onog što on zapravo jeste. Dokazujući da je Kovačević zapravo etnički Hrvat, Mijić je htjela dokazati da on zapravo nema uopšte, da nije žrtva sistema", navodi Mahinić.

Plašenje sudija

Štefica Stažnik je izdvojila vrijeme da dokaže da je Slaven Kovačević slanjem aplikacije "djelovao s političkim ciljem", da je to bila agenda Demokratske fronte (DF) Željka Komšića da se umanji ili uništi pozicija konstitutivnih naroda. Ona je dala tu političku notu namjerama Slavena Kovačevića. Fokusirala se na politički dio.

"Na kraju se predstavnik OHR-a trudio "dokazati" da će ukoliko presuda bude donesena, biti ugrožen mir u Bosni! On je govorio iz sigurnosne perspektive. U jednom trenutku advokat Timothy Otty rekao da je situacija u Bosni i Hercegovini izuzetno krhka, osjetljiva, gora nego je bilo u vrijeme donošenja presude u slučaju 'Sejdić- Finci', spominjući rat u Ukrajini. Na taj način su pokušali bukvalno prepasti sudije da bi potvrđivanje presude moglo dovesti do nestabilnosti u zemlji", naveo je.

Kakav će biti ishod? 

Koordiniranim djelovanjem uvjetno kazano bh. delegacije, Republike Hrvatske i OHR-a nastojalo se poručiti da presuda u slučaju "Kovačević" nikako ne bi smjela biti potvrđena.

"Da je je velika greška Europskog suda bila i to što je uopšte donesena prvostepena presuda. Sve ijedno izlaganje išlo je u smislu potkopavanja pozicije Slavena Kovačevića", naveo je sagovornik portala Radiosarajevo.ba.

Kovačević: Nepotvrđivanje presude u mom slučaju izazvalo bi značajne političke potrese širom Evrope!

Kovačević: Nepotvrđivanje presude u mom slučaju izazvalo bi značajne političke potrese širom Evrope!

Podsjeća kako je Kovačević ponovio ranije stavove koje u prvostepenoj presudi potvrdio Europski sud, a to je da mu je kao državljaninu Bosne i Hercegovine onemogućeno aktivno biračko pravo na izborima za Predsjedništvo i Dom naroda BiH.

Dakle, da kao stanovnik građanin Bosne i Hercegovine, Federacije BiH ne može glasati ni za kog osim za Bošnjaka i Hrvata pri izboru članova Predsjedništva, odnosno da može posredno utjecati na izbor delegata u Domu naroda BiH iz reda Hrvata i Bošnjaka.

Kakav bi mogao biti ishod presude, budući da već postoje različite špekulacije u našoj javnosti?

"Ne bih mogao govoriti, jer, jasno, nemamo zaključak u kojem smjeru bi to moglo ići", zaključio je Mahinić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (15)

/ Povezano

/ Najnovije