SDP je ubio nadu u građansku BiH
Nakon ostavke kantonalnog ministra obrazovanja
i nauke Emira Suljagića, nema mnogo reakcija, osim nemuštog razočarenja jednog
dijela javnosti.
Emir Imamović, publicista i kolumnista portala Radiosarajevo.ba, kazao je za E-novine danas da Suljagićeva ostavka govori puno i o njemu i o SDP-u.
Spojiti socijalnu pravdu i Gadafija
„Emir Suljagić je ispao reformista, uman i pametan čovjek. SDP se, međutim, lažno predstavlja. To je navodno komunistička frakcija, a u suštini, radi se o libijskom modelu u kojem se pokušava spojiti socijalna pravda i islam gadafijevsko-cerićevskog tipa. Onog trenutka kad je SDP odlučio da umjesto Emira Suljagića podrži Mustafu Cerića potpisao je smrtnu presudu sebi i ubio svaku nadu u BiH. Ono sve što su radili prethodnici Zlatka Lagumdžije, on je završio. Ubio je nadu, ideju, da je BiH ikakva osim podijeljena na tri regije i tri religije moguća. U ovom trenutku ja zaista mislim da je Mustafa ef. Cerić našao novo političko krilo IZ, a ono se zove SDP", kazao je Imamović.
Predsjednik Naše stranke Dennis Gratz kazao je da će eventualno prihvaćanje Suljagićeve ostavke od strane Vlade značiti „poraz za one glasače koji su na prethodnim izborima jasno rekli da žele živjeti u zemlji u kojoj tolerancija i vladavina prava zaista jesu temelji sekularne i demokratske državne vlasti, a ne interesi vjerskih zajednica i drugih interesnih grupa“.
Ostavka ministra Suljagića bila je pokazatelj
pravog stanja u BiH, u kojoj očigledno stvarnu moć nemaju političke partije
nego vjerske zajednice. Novinar i publicista, kolumnista portala
Radiosarajevo.ba, Ivan Lovrenović smatra da je cijela storija oko ministra
Suljagića indikacija malo dublje naravi koja se tiče dviju stvari.
Vlast u rukama vjerskih lidera
"Prvo, tiče se političkog i društvenog ambijenta u kojem BiH živi cijelo vrijeme od Dejtona, a u kojemu postoje neke daleko jače snage i od samih političkih titulara koji nose vlast. Mislim na to kako se pokazalo da je u rukama vjerskih lidera, u ovom konkretnom slučaju reisa Cerića, ogromna potencijalna ideološka moć populizma. Kada to zatreba, kada se pruži povod da se ona pokaže, naravno tu se odmah priključe i druge vjerske zajednice, u ovom slučaju u Sarajevu katolička crkva i najedanput vi vidite da su oni zahvaljujući toj neformalnoj ogromnoj ideološkoj moći koju imaju u rukama zapravo kadri preokrenuti sve političke tokove", istakao je Lovrenović.
S druge strane, smatra Lovrenović, pokazuje se nešto što se tiče sadašnje političke koncepcije koja vlada u Kantonu Sarajevo, pa i u Federaciji BiH, a to je odnos u koaliciji SDA i SDP.
"Oni su svoju koaliciju proglasili programskom da bi na taj način prikrili njezinu ideološku neprirodnost. Ovo je jedan slučaj, prvi takve vrste koji su doživjeli, a bojat se da će takvih slučajeva biti sve više, koji pokazuje svu fragilnost te koalicije upravo na ideološkoj razini jer ovo što se dogodilo sa odlukom ministra Suljagića koja je danas na sjednici vlade KS ipak osporena, to je zapravo rezultat dubinskog ideološkog nesklada između SDA i SDP koji su jedini koalicijski partneri u vlasti KS. Ta dva momenta o kojima govorim najbolje govore u kakvom je užasnom provizoriju, društvenom i političkom, cijeli život u BiH. To je takav jedan provizorij u kojem je bjesomučan istup reisa Cerića prije nekoliko dana u Blagaju, kadar da poremeti sve trenutne političke preferencije, koncepcije, odnose koji vladaju u ovoj jedva uspostavljenoj političkoj vlasti. To je nešto što građane može na najdublji način da brine, a što se tiče samog slučaja Suljagića tu je stvar više nego jasna“, smatra Lovrenović.
Problem nas čeka ponovo
On dodaje da Suljagić, vjerovatno u najboljoj namjeri, jeste napravio odluku koja je u proceduralnom smislu bila neosmišljena.
„On je njome pomalo voluntaristički upao u
sistem, ali se vidi da je svima onima kojima je bilo stalo da se ta odluka
povuče, jako dobro došlo što je ona tako proceduralno neosmišljena pa su
odlučili da je derogiraju a time zapravo da derogiraju i ministra. Najmanje je
važno, u cijeloj ovoj situaciji, hoće li njegova ostavka biti prihvaćena ili
ne. Sasvim je svejedno ko će biti novi ministar ili hoće li ostati stari
ministar. Problem je vrlo neuralgičan i on nas čeka na jesen ponovo, i ne bih
htio da budem prorok, ali mislim da će se stvar na isti ili možda gori način
zakomplicirati kada jednom bude otvorena ponovo", zaključio je Ivan
Lovrenović.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.