Šalji zahtjev, traži ekološke kontejnere
U nedjelju, 23. oktobra u klubu Fis Kultura u skopu List Festa održan je Reciklirani Party pod sloganom „Zdrav i čist okoliš za sve“. Prvenstveni cilj zabave je bio početak inicijative za postavljanjem ekoloških žutih i plavih kontejnera za odvajanje otpada u Sarajevu, što će omogućiti građankama i građanima da svoj otpad odlažu na pravilan način kako bi se jedan dio onoga što bacamo mogao brzo i efikasno iskorisiti.
Pored interesantnog partija, druženja i plesa uz „reciklirane“ hitove
osamdesetih, posjetioci i posjetiteljice su imali/e priliku da potpišu zahtjeve
za postavljanje ekoloških kontejnera koje su
pripremile organizatorice druženja i koji će naknadno biti predati
općinskim Službama za komunalne poslove u Kantonu Sarajevu. Organizatorice će
pratiti sudbinu zahtjeva i o tome obavještavati gošće i goste recikliranog
partija.
Popunite zahtjev i pošaljite ga vlastima
Ulaznice za party bile su papir (stare novine, sveske itd.), boce za vodu, sok i jogurt, pakovanja za namaze, deterdžente, plastične kese, limenke za pića i limene konzerve za hranu, riblje konzerve, tube za majonezu ili senf, tj. oni materijali koji se u našoj zemlji mogu reciklirati, i za koje postoji praksa recikliranja, što smo saznali iz KJKP „Rad”. Prikupljene „ulaznice” su odložene na jednu od rijetkih lokacija u gradu na kojoj se nalaze žuti i plavi kontejneri. Svi posjetioci/eljice su dobili/e i pismo zahvale u recikliranim kovertama napravljenim od starih novina u kojem su navedeni tačni postupci koje će oragnizatorice poduzeti nakon završetka partija.
Ono što se željelo posebno naglasiti jeste da briga za okoliš ne „košta“ mnogo, a koristi su višestruke. Odvajajući otpad štedimo energiju, sprečavamo odlaganje otpada u prirodu i doprinosimo smanjenju zagađenja okoliša. U komunalnom otpadu nalazi se do 30% papirnatog otpada. Recikliranjem papira čuvamo šume, vršimo uštedu energije i smanjujemo zagađenje vode i zraka te štedimo skupi prostor za odlaganje. Stari papir se može odložiti u plave kontejnere. Pet-ambalaža zauzima sve veći volumni udio u kućnom otpadu. Odložena na odlagalištu, ona zauzima velik korisni prostor, a razgradnja je jako spora i mjeri se stotinama godina. Pet-ambalaža kao i limenke mogu se odlagati u žute kontejnere.
Za sve one koji se pitaju šta se dešava sa otpadom nakon odvajanja u Sarajevu, sa radošću vas obavještavamo da KJKP „Rad“ isti tretira na predviđene načine i potom vrši prodaju kompanijama koje se bave recikliranjem. Što znači da svi mi odvajanjem otpada direktno učestvujemo u procesu očuvanja i brige za naš okoliš. Zato kaži čist i zdrav okoliš – DA!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.