Rano upozoravanje na požare u BiH: Inovativni pilot projekt u Jablanici
People in Need (PIN) i opština Jablanica u Bosni i Hercegovini najavili su potpisivanje Memoranduma o razumijevanju (MoR) za pokretanje revolucionarnog pilot projekta usmjerenog na unapređenje prevencije šumskih požara i pravovremenog reagovanja u regionu.
Ova saradnja označava značajan korak ka klimatskoj adaptaciji i smanjenju rizika u području koje je sve više pogođeno uticajima klimatskih promjena.
U okviru pilot projekta implementirat će se napredni sistem ranog upozoravanja, koji radi na principu korištenja mreže visokotehnoloških senzora predviđenih da detektuju potencijalne izvore požara u ranoj fazi. Ovaj sistem, u kombinaciji sa dronom i dodatnom kamerom visoke rezolucije, čini jedinstven sistem kreiran da spriječi širenje šumskih požara, čuvajući živote, imovinu i prirodne resurse.
Historijska noć u Skenderiji: Bosna i Hercegovina razbila Hrvatsku 110 : 90
Bosna i Hercegovina je svjedok sve većeg broja šumskih požara, posebno u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, s povećanjem broja požara sa četiri u 2013. na dvanaest u 2023. godini.
Izazovi u suzbijanju ovih požara uključuju neadekvatnu i zastarjelu opremu, nedovoljno osoblja, otežan pristup ugroženim područjima, kasno otkrivanje požara i nedostatak vode. Šumski požari značajno doprinose globalnoj emisiji ugljika, čineći do 20% ukupne godišnje emisije.
Globalni direktor Odjela za pomoć i razvoj PIN-a, Jan Mrkvička, istakao je hitnost sprovođenja projekta, navodeći sljedeće: „Klimatske promjene nisu daleka prijetnja; to se dešava u ovom trenutku i utiče na naše zajednice. Ovaj inovativni sistem ranog upozoravanja je ključna investicija u našu kolektivnu sigurnost i zaštitu životne sredine. Posvećeni smo multipliciranju ovog rješenja kako bismo stvorili otporne zajednice sposobne da se suoče s izazovima koje donose klimatske promjene.”
Načelnik Jablanice Damir Šabanović je izrazio zahvalnost i optimizam u vezi sa projektom: „Partnerstvo sa PIN-om svjedoči našoj posvećenosti povećanju sigurnosti i dobrobiti naših građana, kao i očuvanju naših šuma i okoliša za generacije koje dolaze. Ovaj pilot projekat je korak naprijed u našim nastojanjima da brzo i efikasno odgovorimo na pojavu šumskih požara, jedne od najozbiljnijih prijetnji u našem regionu, pogoršanom usljed klimatskih promjena. Zajedno postavljamo temelje za sigurniju i otporniju Jablanicu.“
Sistem ranog upozorenja radi na principu korištenja mreže detektora dima, povezanih sa ‘Cloud’ sistemom, pružajući napredna upozorenja i omogućavajući brz odgovor na potencijalne šumske požare. Senzori sistema mogu otkriti dim u roku od nekoliko minuta, omogućavajući trenutnu akciju kako bi se spriječilo širenje požara.
Vapaj načelnika Jablanice: Gori i hrvatska i bosanska i srpska zemlja...
Inicijativa također uključuje sveobuhvatnu kampanju podizanja svijesti javnosti, koristeći softver RapidPro za slanje prilagođenih poruka putem SMS-a i popularnih aplikacija za razmjenu poruka, edukaciju zajednice o rizicima od šumskih požara i preventivnim mjerama, kao i upozoravanje u slučaju opasnosti od požara.
Pilot projekat u Jablanici služi kao potencijalni model za prevenciju šumskih požara i prilagođavanje klimatskim promjenama, ne samo za lokalnu zajednicu već i za cijeli region. Nakon uspješne implementacije, ovaj inovativni sistem ranog upozoravanja mogao bi se proširiti i replicirati, značajno doprinoseći nacionalnim i regionalnim Strategijama za smanjenje rizika.
O organizaciji People In Need (PIN)
People in Need organizacija je stigla u Bosnu i Hercegovinu početkom 1990-ih kako bi isporučili humanitarnu pomoć i hitne zalihe onima koji su pogođeni sukobom i od tada su ostali u regionu kako bi podržali društveno-ekonomski razvoj.
Sa fokusom na dugoročnu održivost i ustrajnost, PIN se aktivno uključuje u inicijative prilagođavanja klimatskim promjenama, kako bi se zaštitile ugrožene zajednice i očuvali prirodni resursi.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.