Radončić i Bursać: Negiranje i poricanje genocida u Srebrenici je moralno divljaštvo
Holandska vlada 16. aprila 2002. godine podnijela je ostavku zbog genocida u Srebrenici, sedam godina nakon ovog užasnog zločina, a pošto je zvanični izvještaj pokazao da i ova zemlja snosi odgovornost za sistematsko ubijanje više od 8.000 Bošnjaka.
Vlada Crne Gore, 19 godina kasnije i 26 godina od genocida stala je u odbranu svog ministra Vladimira Leposavića koji je 26. marta u parlamentu negirao genocid u Srebrenici i doveo u pitanje sudske odluke, podsjeća Pobjeda.
Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić saopštio je u Skupštini Crne Gore, odgovarajući na poslanička pitanja, da će biti spreman da prizna da se u Srebrenici dogodio genocid „kada se to nedvosmisleno utvrdi“?!
Vlada Zdravka Krivokapića reagovala je tek tri dana kasnije i to pošto su se morali oglasiti jer su sve relevantne međunarodne adrese – od Vašingtona do Londona i Brisela zatražile da crnogorska izvršna vlast nedvosmisleno saopšti da se u Srebrenici dogodio genocid. Umjesto toga, u zvaničnom saopštenju Vlada je relativizovala genocid, uz poruku da ne može „jedne narode da proglašava genocidnim, a druge svetim“, jer je to „suprotno načelu da je svaki zločin pojedinačan“... Naravno da nije bilo ni pomena o mogućnosti smjene Leposavića.
"Dok mi razgovaramo Kanada upravo obilježava april kao mjesec sjećanja, osude i prevencije genocida u Srebrenici. Dakle, ovo nije pojedinačno pitanje ministra sa pogledom SS oficira ili nakaradnog moralnog gimnasticiranja Zdravka Krivokapića, Dritana (Abazovića) i „dritanovaca“, već pitanje suočavanja sa prošlošću i civilizacijsko pitanje – ističe za Pobjedu novinar i pisac, direktor Centra za istraživačko novinarstvo „Dokument Podgorica“ Šeki Radončić.
Naglašava da je ovo, prije svega, pitanje obraza države Crne Gore.
"Ovo se mora urediti sistemski. Stoga, treba hitno u crnogorskom parlamentu, ako ima opozicije, predložiti usvajanje zakona o negiranju i poricanju genocida u Srebrenici ili bilo gdje drugo", kategoričan je on.
Za bosansko-hercegovačkog publicistu i novinara Dragana Bursaća nije nikakvo iznenađenje što Krivokapićeva Vlada nije osudila Leposavićeve komentare genocida u Srebrenici.
"Pravo je pitanje, koji bi to apostolski ministar ili savjetnik prvo priznao genocid, a onda još više javno osudio sramnu izjavu ministra Leposavića. Priznanje genocida, od strane srpskih predstavnika u crnogroskoj Vladi, činilo bi na simboličan način izdaju dogmi „srpskog sveta“ u kojima genocid ili ne postoji, ili se nije desio ili je strašni zločin… Nikad genocid. A ta vlada, kao produžena ruka velikosrpske politike u Crnoj Gori, neće zvanično osuditi ni Leposavića, niti kako stvari stoje priznati genocid", naglašava Bursać.
Krivokapićevu Vladu podržao je i Građanski pokret Ura, čiji je lider Dritan Abazović vicepremijer, ali umjesto osude Leposavićeve izjave on je stao u njegovu odbranu. Istina, prvo je u svom maniru „tvitnuo“ da se u Srebrenici dogodio genocid i da onima koji to ne razumiju nije mjesto na državnim funkcijama, ali je već sjutradan relaksirao te ocjene. Gostujući na Javnom servisu saopštio je kako Leposavić nije negirao genocid u Srebrenici, da se ta tema zloupotrebljava već duže vrijeme, posebno u toku izbora, da se žrtvama Srebrenice trguje, te da on neće da učestvuje u tome?! O ostavci ni riječi.
Šeki Radončić ocjenjuje da „Dritan i 'dritanovci' imaju veliki problem: pokušavaju u isto vrijeme da sjede na dvije stolice između kojih se nalazi ogroman moralni rov i veoma su udaljene“.
"Dritan i „dritanovci“, da preciziram, pokušavaju da istovremeno sjede i uz skute SPC i suverenističkog bloka, što je nemoguće. To što neki „dritanovci“ privatno pričaju ne znači ništa. Pitanje katarze onih koji su podržavali i dalje podržavaju velikosrpsku politiku krvi i tla mora biti transparentan proces – poručio je Radončić.
Za Dragana Bursaća uloga Ure i Abazovića, kako kaže, je zapravo najsramnija u Krivokapićevoj Vladi.
"Kao Trojanci rade posao relaksacije srpskog desničarenja u javnosti, prije svega u očima Brisela i Vašingtona. Abazović kaže da je bio genocid, pa onda osudi sve druge koji tvrde isto i upozoravaju na sramnu Leposavićevu izjavu. Šta je to, no bezobrazluk. Ali izgleda da im se može igrati tu pervertiranu igru, na sramotu žrtava genocida, cijele Bosne i Hercegovine, ali i slobodarskog dijela Crne Gore", ističe Bursać.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.