Pionirska dolina: Bengalski tigar stiže ovog ljeta, već se priprema nastamba

L. K.
Pionirska dolina: Bengalski tigar stiže ovog ljeta, već se priprema nastamba
Foto: Pixabay / Bengalski tigar
Portal Radiosarajevo.ba je u maju mjesecu pisao o novoj atrakciji sarajevskog zoološkog vrta Pionirske doline.

Interesantnu informaciju da će novi stanovnik Pionirske biti bengalski tigar potvrdili su nam tada iz KJKP Park, preduzeća koje upravlja Pionirskom dolinom.

Pošto se mnogi raduju dolasku nove atraktivne životinje u sarajevski zoološki vrt, kontaktirali smo opet isto preduzeće tražeći nove informacije. Glasnogovornica KJKP Park Aldijana Hamza za Radiosarajevo.ba je rekla da se još uvijek radi na papirologiji za dolazak bengalskog tigra u Sarajevo: „Ovo ljeto očekujemo da se doveze tigar, pokrenuli smo određene procedure, ali još uvijek nije ni 70 posto posla završeno, te još uvijek nemamo nijednu zvaničnu informaciju za okviran datum ili mjesec kada će bengalski tigar doći i postati stanovnik Pionirske doline.“

Glasnogovornica je rekla da ne može potvrditi odakle dolazi tigar: „Još uvijek ne znamo koji će to zoološki vrt biti, ali je sigurno da će to biti jedan od onih koji pripadaju Europskoj asocijaciji za zoo vrtove i akvarije (EAZA) i koji će nam garantovati i porijeklo i zdravstveni karton životinje.“

Hamza je napomenula da tigra ne kupuju, već će ga dobiti kao donaciju i da biraju firmu koja će vršiti transport jer se radi o specifičnoj životinji i vrlo značajnoj donaciji.

Na pitanje gdje će biti bengalski tigar kada dođe u Pionirsku, glasnogovornica je odgovorila:

„Pripremili smo jedan objekat koji će možda biti privremenog karaktera. Planirano je da tigar bude smješten na mjestu gdje je do sada bio serval, ta nastamba se polako preuređuje i priprema, a za servala je pripremljena nova nastamba. Ako se taj prostor ne pokaže adekvatnim za tigra, mi ćemo ga proširiti.“

Prema podacima Međunarodnog saveza za očuvanje prirode (IUCN) , godine 2011. registrirano je manje od 2.500 bengalskih tigrova u svijetu. Glavni grad Bosne i Hercegovine tako će biti bogatiji za jednu iznimno rijetku i atraktivnu životinjsku vrstu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Povezano

/ Najnovije