Pogledajte kako je bilo na obilježavanju 82. godišnjice 'Igmanskog marša'

34
FENA
Pogledajte kako je bilo na obilježavanju 82. godišnjice 'Igmanskog marša'
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Obilježavanje 82. godišnjice "Igmanskog marša"

Tradicionalnim maršem i polaganjem vijenaca i cvijeća delegacija na Spomen-obilježje pripadnicima Prve proleterske brigade na Velikom polju na Igmanu u subotu, 27. januara, se obilježila 82. godišnjica 'Igmanskog marša'.

To je godišnjica legendarnog proboja Prve proleterske brigade od Romanije do slobodne teritorije u Foči i jedna od najznačajnijih operacija tokom narodnooslobodilačke borbe u Drugom svjetskom ratu.

Predsjednik SABNOR-a u Kantonu Sarajevo i predsjednik Organizacionog odbora Igmanskog marša Mirsad Ćatić kazao je Feni da su ponosni što su organizatori ovog grandioznog skupa i da učesnici dolaze iz cijele Evrope.

S ove strane Drine | Banjac: Vučiću je „ona stvar“ u procijepu - zato merači Tuzlu

S ove strane Drine | Banjac: Vučiću je „ona stvar“ u procijepu - zato merači Tuzlu

"Danas u 10 sati su se okupili svi učesnici Igmanskog marša koji se ove godine obilježava po 82. put. Zastava Prve proleterske brigade predata je komandantu kolone i marš je krenuo u 10.30 sati",  kazao je Ćatić.

Istakao je da je bilo prisutno više od 60 delegacija koje su položile vijence.

Kako je naglasio, prisutni su delegacije iz svih zemalja bivše Jugoslavije, Italije, Češke, Austrije, a na Velikom polju na centralnoj manifestaciji se danas očekuje da će biti više od 10.000 posjetilaca.

Benjamina Karić: 'Dužni smo podsjećati, čuvati pomen i odavati počast žrtvama'

Benjamina Karić: 'Dužni smo podsjećati, čuvati pomen i odavati počast žrtvama'

"Ovo je nakon Lisabona najveća antifašistička manifestancija u cijeloj Evropi. Ponosni smo na to da već dugi niz godina, ljudi - antifašisti prepoznaju i da drage duše, velikog srca i ponosa donose svoju radost na Igman i to sve zajedno pričinjava jednu lijepu sliku koju poručuju antifašisti", kazao je Ćatić.

"Igmanski marš" izveden je u noći između 27. i 28. januara 1942. godine, po dubokom snijegu i velikoj hladnoći na minus 38 stepeni, a 800 pripadnika Prve proleterske brigade pješačilo je 17 sati.

Pripadnici Prve proleterske brigade su na Romaniji bili opkoljeni jakim njemačkim snagama. Štab brigade donio je odluku o izvršenju opasnog, ali jedinog mogućeg pokreta. Učesnici marša prošli su pokraj Sarajeva i preko Igmana izvršili proboj ka Foči, tadašnjoj slobodnoj teritoriji.

U galeriji pogledajte fotografije sa obilježavanja 82. godišnjice 'Igmanskog marša' koje je zabilježio fotoreporter portala Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (34)

/ Povezano

/ Najnovije