Performans: Oproštaj od Predraga Matvejevića uz Šantićevu 'Eminu'

Anadolija
Performans: Oproštaj od Predraga Matvejevića uz Šantićevu 'Eminu'
/ Anadolija
Performansom na Starom mostu uz trubačku izvedbu Šantićeve Emine, Mostar se oprostio od istaknutog intelektualca koji je ponikao iz grada na Neretvi, akademika Predraga Matvejevića.

Centar za mir, čiji je jedan od utemeljitelja bio akademik Predrag Matvejević, njegovim likom je oslikao jednu od kula Starog Mosta - Kulu Helebija.

Tom prigodom je u znak odavanja počasti svjetski poznatom Mostarcu izveden i instrumental Šantićeve Emine na trubi, za koju je notni zapis napisao Đelo Jusić upravo za Matvejevića.

"Sjećat ćemo se Predraga Matvejevića s iskrenim poštovanjem, kao velikog Mostarca, iskrenog prijatelja, profesora, akademika te osnivača Centra za mir. Oprostit ćemo se od Matvejevića uz prigodni video projekciju njegovih sjećanja i književnih djela", ističu iz Centra za mir u Mostaru. 

 

Predrag Matvejević bio je istaknuti intelektualac i jedan od najprevođenijih hrvatskih i bosanskohercegovačkih autora u svijetu. Rođen je u Mostaru 7. oktobra 1932. godine. Tu je završio pučku i srednju školu, a na Filozofskom fakultetu u Sarajevu studirao romanistiku. Završio je taj studij u Zagrebu.

Na pariškom univerzitetu Sorbonne doktorirao je komparativnu književnost i estetiku 1967, a 1994. stekao pravo redovne profesure. Jedan je od najprevođenijih hrvatskih autora u svijetu. Mediteranski brevijar štampan je u 27 izdanja, preveden na 21 europski jezik te na arapski, hebrejski, turski, japanski i – esperanto. Samo u Italiji prodat je u više od 300.000 primjeraka.

Matvejević je bio član Akademije nauka i umjetnosti BiH od 2002. godine i Savjeta lijevo orijentiranoga časopisa Novi Plamen. Počasni je i doživotni potpredsjednik Međunarodnoga PEN kluba u Londonu. Predsjednik je Znanstvenoga vijeća Mediteranskoga laboratorija u Napulju.

Bio je savjetnik za politiku spram Sredozemlja Europskoga povjerenstva. Nositelj je odlikovanja koja su mu dodijelili predsjednici nekoliko država – Stjepan Mesić mu je 2001. dodijelio Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića, u Francuskoj je dobio najveće priznanje Nacionalni red Legije časti.

Preminuo je u Zagrebu, 2. februara 2017.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije