Odgojiti generacije koje ne poriču zločine
Danas je u
Sarajevu u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava BiH održana
konferencija Projekat Srebrenica
mapiranje genocida – univerzalni edukacijski model, sa ciljem da iz
različitih uglova rasvijetli važnosti ovog projekta za proces suočavanja s
prošlošću, te identificira njegov potencijal da bude upotrijebljen kao
edukacijsko sredstvo u zvaničnim programimama obrazovnih institucija u BiH,
regionu i šire.
Učesnici konferencije saglasni su u tome da treba nastaviti edukaciju na svim nivoima kako bi se spriječilo poricanje genocida, te da na činjenicama treba provoditi proces suočavanja s prošlošću, a ovaj projekat je upravo odgovarajući alat za te procese.
Učesnicima konferencije prof. dr. Zarije Seizović pojasnio je da se genocid ne može izvršiti bez plana i podrške državnog aparata, te kako je pogrešno u svakodnevnici i medijima govoriti da se genocid desio. „Genocid se ne dešava, on se izvrši, a izvršioci imaju svoje ime i prezime“, napomenuo je prof. Seizović.
Mirko Klarin, doajen novinarstva i specijalni izvještač iz Haga, naglasio je da je najveći protivnik procesa pomirenja poricanje svakog zločina, te da su utvrđene činjenice dostupne i kroz projekat Srebrenica - mapiranje genocida najveće oružje u borbi protiv poricanja.
Sonja Biserko je naglasila da iako je Skupština Srbije usvojila Rezoluciju o Srebrenici, riječ genocid se nigdje ne spominje, te se relativizira kroz izdizanje stradanja bratunačkih vojnika na istu razinu, o čemu svjedoči i činjenica da sama Rezolucija nikad nije zaživjela u javnom diskursu i školskim programima.
Peđa Kojović, poslanik u Domu naroda, inicijator uvođenja krivične odgovornosti za negiranje genocida i ratnih zločina, kazao je da je važno „uspostaviti zakonske mehanizme za negiranje genocida, a onda kontinuirano raditi na edukaciji novih generacija, koje će uprkos ideološki zagađenom edukacijskom sistemu kroz izgradnju svijesti spriječiti da se genocid ponovi te spriječiti ponovno povređivanje žrtava poricanjem genocida“.
Profesorica Janja Beč Neuman nekoliko godina vodila je kurs u okviru Evropskog regionalnog magistarskog programa za demokratiju i ljudska prava u jugoistočnoj Evropi kojim je, kako je istakla, željela dati dignitet žrtvama, jer poricanje služi da se one potpuno slude i da im se pokrene proces reviktimizacije.
U okviru aktivnosti promoviranja projekta Srebrenica mapiranje genocida, Inicijativa mladih za ljudska prava BiH će sličnu diskusiju organizirati u četvrtak, 15. decembra u Beogradu. Više o projektu na www.srebrenica-mappinggenocide.com.
Projekat su
podržali Civil Rights Defenders (C
RD), National Endowment for Democracy (NED) i
Ambasada SAD u BiH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.