Od srijede početak kraja Zemaljskog muzeja
Nakon što je prije nekoliko mjeseci Umjetnička galerija Bosne i Hercegovine zatvorila svoja vrata posjetiocima zbog nemogućnosti rada ista sudbina će se desiti i Zemaljskom muzeju, javlja Fena.
Direktor Muzeja Adnan Busuladžić za Fenu je izjavio kako se ova kulturna institucija nalazi u više nego teškoj situaciji.
Ukratko institucija koja čuva baštinu Bosne i Hercegovine već 120 godina došla je u situaciju da nije u mogućnosti podmiriti osnovne potrebe za funkcioniranje poput računa za struju, grijanja, a o plaćama zaposlenih koje nisu primili mjesecima ne treba ni govoriti.
Kako ističe direktor Muzeja u prošloj godini ova institucija kao ni ostale od tzv. državnog značaja nisu dobile sredstva. A prema predloženom budžetu koji je isti kao budžet iz 2011. u kojoj sredstva nisu dobili po svemu sudeći nisu planirani ni za iduću godinu.
Tako da se može očekivati, prema nimalo optimističnim pretpostavkama direktora Busuladžića, da će Muzej biti van funkcije i koju godinu.
Agonija koja je trajala 15 godina zbog neriješenog pravnog statusa, i načina finsiranja, završava se zatvaranjem institucija, koje, ko zna zašto, nazivaju institucijama od državnog značaja.
Prvo Umjetnička galerija o kojoj je priča trajala koji dan, a onda utihnula, zatim i Zemaljski muzej BiH... Za koji dan, mjesec ili godinu na redu su i biblioteka za slijepa i slabovidna lica, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti, NUBBiH, Historijski muzej, Kinoteka BiH.
Kako je najavio Busuladžić, u srijedu, 28. decembra u 11h bit će upriličena konferencija za medije na kojoj će javnost biti obaviještena da zaposlenici Muzeja nisu više u mogućnosti adekvatno se brinuti o eksponatima, te da zbog situacije u kojoj su se našli ne mogu ni snositi odgovornost za eventualnu štetu. Zainteresovani novinari, kulturni radnici, političari, studenti i ostali građani mogu prisustvovati konferenciji za medije i tako odati podršku Zemaljskom muzeju.
Zbog situacije u kojoj se Muzej nalazi direkno su ugroženi eksponati Muzeja poput npr. Sarajevske hagade ali i ostali kojima treba poseban sistem zaštite.
A kako Busuladžić kaže, nalazimo se u vremenu u kojem stanovništvu s obzirom na njegovu strukturu i ne trebaju institucije kulture.
"Ako ne trebamo društvu i državi onda nas treba ukinuti", kaže Busuladžić, koji smatra da je zadnjih godinu dana situacija kulminirala i da sve upućuje ka kraju ove, a možda i ostalih institucija. Jednostavno za njih nije bilo ni razumijevanja ni političke volje.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.