Nasilje nad Romkinjama
U Bosni i Hercegovini i susjednim državama, Romkinje su pogotovo ugrožene zbog velike rasprostranjenosti predrasuda prema njima, samim time što su Romkinje, i mnogi imaju pogrešno mišljenje da je nasilje nad ženama dio romske kulture.
Analogno tome, čak i državne institucije koje bi trebalo da brinu o zlostavljanim romkinjama, i pružaju im sigurno uporište, zanemarile su ovo pitanje, i ne obezbjeđuju adekvatnu pomoć i podršku Romkinjama koje su preživjele nasilje.
U većini slučajeva, Romkinje koje su žrtve nasilja, ne prijavljuju nadležnima zločin koji su pretrpjele, uglavnom zbog straha, stida i nedostatka informacija, o tome gdje i od koga zatražiti pomoć.
Jedna od zlostavljanih djevojaka, pripadnica romske populacije kaže da se obrćala Centru, ali nakon svega se morala vratiti mužu, jer ga se boji , „Tamo sam kratko ostala. Opet sam se morala vratiti mužu. Moji ga se boje. I sad je opet sve po starom. Više se nikom i ne obraćam za pomoć.“
Romkinje za život bez nasilja je sveobuhvatan program, uspostavljen sa ciljem osnaživanja Romkinja i romskih zajednica u borbi protiv diskriminacije i nasilja nad ženama, naročito u porodici, te marginalizacije Romkinja i njihovih organizacija u procesima donošenja zakona i politika koje se tiču rodne ravnopravnosti i zaštite žena od nasilja.
U sklopu kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, podsjećamo na posebnu ugroženost Romkinja i potrebu da se one zaštite od strane društva.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.