Murat Tahirović o Schmidtovom govoru o genocidu: Visoki predstavnik ovo mora da zna...
Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!
Piše: Radiosarajevo.ba
Snažne reakcije izazvao je jučerašnji govor visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu, Christiana Schmidta, na konferenciji u Budimpešti (Budapest Balkans Forum), kada je kazao da je "situacija u stilu genocida u Srebrenici" bila potrebna da bi se okončao rat u Bosni i Hercegovini.
Tužilaštvo BiH poslalo hitan zahtjev prije skupštine NSRS: Sumnja se na rušenje ustavnog poretka BiH
Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida u razgovoru za Radiosarajevo.ba komentirao je istup Visokog predstavnika za BiH.
"U Bosni i Hercegovini su tokom agresije počinjeni svi oblici ratnih zločina kako ih kvalifikuje međunarodno pravo. Sudovi su utvrdili između mnogih drugih i silovanje kao zločin protiv čovječnosti, istrebljenje i naravno genocid kao najteži oblik ratnog zločina", kazao je Tahirović.
On je izrazio žaljenje "što visoki predstavnik u BiH, ne zna ili nema informaciju da su upravo sudovi u Njemačkoj presudili zločin genocida i u drugim gradovima Bosne i Hercegovine, a koji su počinjeni 1992 godine".
"Možda bi ta informacija bila potrebna Visokom predstavniku u BiH za stvaranje jasnije slike ne samo o zločinima u BiH", zaključio je Tahirović.
Oštre reakcije na Schmidtovu izjavu o Srebrenici: "Najmanje što može učiniti jeste da se izvini"
Podsjetimo, najprije je na opaske Schmidta burno reagirala Senada Selo Šabić, viša znanstvena saradnica u Odjelu za međunarodne gospodarske i političke odnose u Zagrebu, inače porijeklom iz Bosne i Hercegovine.
Prema pisanju medija, ona je burno reagirala i na samoj konferenciji, a onda protestirala i na društvenim mrežama.
"Gospodin Schmidt kaže da je 'situacija u stilu genocida u Srebrenici' bila potrebna da bi se okončao rat u BiH. Situacija u stilu genocida? Što to znači?! 'Iluzija' genocida? Genocid u nekom određenom stilu? Kako uvredljivo za žrtve i međunarodno pravo", navela je Šelo-Šabić.
Oštre reakcije na Schmidtovu izjavu o Srebrenici: "Najmanje što može učiniti jeste da se izvini"
Ovakvu izjavu Schmidta osudila je i baronesa Arminka Helić, zastupnica britanskog Doma lordova.
"Genocid ne dolazi niotkuda. To je čin istrebljenja, koji je unaprijed osmišljen, organiziran i planiran. Imenovanje djela i njegovih počinitelja te insistiranje na odgovornosti jedini je put do pomirenja i ozdravljenja", upozorila je međunarodno ugledna Arminka Helić.
Oštro je komentirao i Vedran Džihić, univerzitetski profesor u Austriji.
"Omalovažavanje genocida u Srebrenici na ovaj način vrijeđa žrtve i podriva međunarodne standarde".
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.