Husnija Kamberović: Više smo bili nezavisni 1992., nego danas
Današnja Bosna i Hercegovina je samo nalik na nezavisnu državu o kojoj su maštali građani kada su se 1992. godine na referendumu izjasnili za nezavisnost, govori za Radiosarajevo.ba bosanskohercegovački historičar i profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Husnija Kamberović.
Podsjeća da je referendumsko pitanje podrazumijevalo nezavisnost "države ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i ostalih", a danas, kazuje, vidimo da se ta ravnopravnost izgubila, i to ne samo ravnopravnost građana nego niti svi narodi nisu ravnopravni, pogotovo nisu ravnopravni na čitavom prostoru BiH.
„Bosna i Hercegovina je danas država koja nema puni suverenitet i moglo bi se kazati da je jedino ostala, barem formalno, teritorijalna cjelovitost Bosne i Hercegovine, uz duboku podijeljenost bosanskohercegovačkog društva. Osim toga, u posljednje vrijeme Bosna i Hercegovina, s obzirom na svoje unutarnje tenzije, sve više liči na 1992. godinu“, ističe Kamberović.
Dakle, kao društvo, čini se da nismo previše daleko otišli od 1992. godine, a prošlo je toliko vremena!
"Kao država manje smo suvereni danas nego 1992. godine", zaključuje na kraju razgovora za portal Radiosarajevo.ba historičar Husnija Kamberović.
Podsjećamo, Bosna i Hercegovina 1. marta slavi 28 godina od kada su građani skoro dvotrećinskom većinom na referendumu odlučili da njihova zemlja proglasi nezavisnost.
Dan nezavisnosti BiH, jedan od najznačajnijih datuma u historiji, ne slave svi građani u državi, iako su donosioci odluka u to vrijeme, političari, historičari, novinari i profesori složni u dvije stvari, a to je da je održavanje referenduma bilo neminovno i da je nezavisnost i samostalnost BiH bila odluka isključivo njenih građana.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.