Kako ruska propaganda opasno raspiruje tenzije u BiH i regiji zbog Rezolucije o Srebrenice
Pored iznimno negativnog djelovanja predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, značajan doprinos raspirivanju tenzija u Bosni i Hercegovini i regiji povodom najave Rezolucije o genocidu u Srebrenici pred Generalnom skupštinom Ujedinjenim nacijama (UN) u posljednjih mjesec-dva ima propaganda ruskih medija čiji je utjecaj primjetan na svakom koraku.
Taj utjecaj je time veći jer mediji i u bh. entitetu RS, ali i u susjednoj Srbiji „svakodnevno prenose i šire ruski narativ“, što politička elita – uključujući i Vučića i posebno Dodika, očito, svesrdno podržava. Jasno, i svojih interesa.
Na ovo ukazuje analiza sadržaja koje na Zapadnom Balkanu svakodnevno emitiraju mediji pod direktnom kontrolom Moskve kao što su Sputnik Srbija i RT Balkan (Russia Today), a koju je u proteklih mjesec dana provodio portal Radiosarajevo.ba.
Barcelona ne žali novac: Flick pravi posao decenije i dovodi čudo vrijedno 100 miliona eura
Aktivnosti ruskih državnih medija u Europi među stručnim krugovima se tretira kao djelovanje ruske strategije "oštre moći" (“sharp power”), usmjerene na uspostavljanje informacijskog utjecaja u ovom dijelu svijeta. Otud se i propaganda Spunika Srbija i RT Balkan (koji, također, djeluje iz Beograda) može posmatrati kao dio ruskih „hibridnih strategija“, na koje NATO upozorava od bezmalo cijelu deceniju.
Putin i otvaranje „drugog fronta“
To se, nažalost, poklapa s nedavnim navodima Jamesa Stavridisa, umirovljenog zapovjednika NATO-a u Europi, koji je u svojoj kolumni za Bloomberg upozorio da ruski predsjednik Vladimir Putin „širi propagandu i podgrijava vjerske sukobe na Kosovu i u Bosni i Hercegovini da bi NATO odvukao na drugi front, dalje od Ukrajine“. Kao i s ranijim upozorenjima Volodimira Zelenskog, ukrajinskog predsjednika, da će Rusija „učiniti sve da destabilizira Balkan“.
„Rusija bi mogla stvoriti nove krize na Balkanu i u Moldaviji kako bi skrenula pažnju svijeta s rata u Ukrajini“, rekao je ukrajinski predsjednik 15. novembra 2023.
Ova upozorenja ponovio je nedavno u Tirani.
Moskva pokušava “da otvori novi front na Balkanu”, ali da bi to postigla ne mora da šalje svoju vojsku u region, naveli su, također, tokom marta 2024. Ivana Stradner i Mark Montgomery iz Fondaciji za odbranu demokratije u analizi za Wall Street Journal. Upozoravaju da “Rusija treba samo da se osloni na Srbiju u podsticanju nasilja i nestabilnosti, računajući na to da će NATO posustati”.
Sada se vratimo Rezoluciji o Genocidu u Srebrenici. Iako Rezolucija ima za cilj ustanoviti Međunarodni dan sjećanja na žrtve Genocida kojeg je u brojnim presudama utvrdio Tribunal - a kojeg ustanovile Ujedinjene nacije (UN), čiji dio su i Rusija i Srbija - zamjenama teza, spinovima i drskim lažima, Vučić i Dodik, uz, kako ćemo vidjeti, obilatu podršku ruske propagande žele uvjeriti javnosti u bh. entitetu RS, Srbiji i Srbe u regiji da se bezmalo cijeli svijet na nagovor „kolektivnog Zapada“ urotio protiv Srba!? Tako se stvara atmosfera određenih vanrednih okolnosti, iščekivanja, te pokušava proizvesti strah, nepovjerenje, te odgovor kroz mitinge, prijetnje, „dešavanje naroda“...
„Kada čujem da su Srbi ugroženi, odmah obiđem podrum. Da provjerim uslove za duži boravak. Jedanput kad su Srbi bili ugroženi proveo sam s porodicom četiri godine pod njihovim granatama“, napisat će u martu 2020. lucidni Boro Kontić.
Srbija je već prihvatila Rezoluciju?!
A da nije manipulacija i da se želi mir kojim se ovih dana, kao maše, javnosti u Srbiji i bh. entitetu RS bi se vrlo lako moglo objasniti da je riječ o najobičnijem dokumentu UN-a komemorativne prirode koji se bazira na presudama na koje se pozivala i Narodna skupština Republike Srbiji Srbije u Deklaraciji o osudi zločina u Srebrenici od 31. marta 2010. godine!
Naime, u jednoj o tih presuda, onoj Međunarodnog suda pravde (ICJ) u Hagu (od 26. februara 2007.) - istog onog suda koji sada razmatra pitanje zločina u Gazi - navodi se da su Genocid u Srebrenici počinile Vojska i policija Republike Srpske, a utvrđena je i odgovornost Srbije da je prekršila Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, kako nas ovih dana podsjećaju iz IGES instituta.
U Deklaraciji Skupštine Srbije između ostalog stoji: “Narodna skupština Republike Srbije najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici jula 1995. godine, na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde.”
Uprkos ovome, zbog svojih ciljeva, jasno, ruska propaganda dnevno producira više vijesti u kojima se tretira pitanje Rezolucije o Genocidu u Srebrenici i navodni „napad na Srbe“.
Takve vijest se potom plasiraju javnosti i medijima na daljnje prenošenje u eteru i nesumnjivu medijsku (zlo)upotrebu. U periodu od prve polovice marta do danas samo putem ova dva spomenuta kanala (Sputnik i RT Balkan) plasirano je između 70 i 80 sadržaja koji tretiraju Srebrenicu i političke odnose u BiH kroz prizmu Rezolucije, ne uključujući ostale sadržaje koji se odnose na unutrašnja pitanja naše zemlje.
April u Beogradu
Ovo su naslovi koje je od početka marta 2024. plasirao Sputnik Srbija:
„Iza kulisa novih napada na Srbe: Plaši li se Zapad potresa na Balkanu posle pobede Rusije“ (21.04.); „Genocid je istrebljenje naroda – to se u Srebrenici nije desilo“ (21.04.); „Vučić: Srebrenica će poremetiti odnose u regionu“ (20.04); „Grenel o Srebrenici: Istina je da nije svaki ratni zločin slučaj genocida“; „Srpska jedinstvena – sve stranke prepoznale šta su crvene linije o Srebrenici“ (18.04.); „Dodik: Čim se stvori prva prilika eto nas u savezu sa Srbijom - Beograd je naš glavni grad“ (18.04.); „Dačić: Rasprava o rezoluciji o Srebrenici pred GS UN pokušaj da se izbegne veto Rusije“ (18.04.); „Šta se dešava od podnošenja rezolucije o Srebrenici do glasanja“ (17.04.); „Šta se krije iza naglog zaokreta Skoplja protiv Srbije“ (17.04.); „Stručnjak sa iskustvom u UN otkriva: Srbija ima potez protiv rezolucije o „genocidu“ u Srebrenici“ (15.04.); „Prvi kontraudar iz Banjaluke protiv pokušaja da se Srbima udari - anatema genocidnog naroda“ (15.04.); „Alarmantno je: Srbija menja igru na globalnoj sceni - ključni su naredni dani“ (15.04.); „Dodik pozvao na usvajanje izveštaja Međunarodne komisije o Srebrenici i miting 18. aprila“ (14.04.)...
Nakon zaoštravanja, slijede naslovi…
„Vučić obećao borbu: Nećemo dati da srpski narod okarakterišu kao najgori na svetu“ (14.04.); „Dačić: Usvajanje Rezolucije o Srebrenici otvorilo bi Pandorinu kutiju“ (13.04.); „Stevandić: Rezolucija o Srebrenici demonstracija novog kršenja međunarodnog prava“; „Dačić o podnošenju rezolucije: Kako sada živeti sa nekim koga označavate genocidnim“ (11.04.); „Dačić: Protivimo se tome da se jedino srpski narod definiše kao genocidni“ (11.04.); „Dodik: BiH ne može preživeti ovu podvalu u vezi sa Srebrenicom“ (09.04.); „Narodna stranka: Neophodno nacionalno jedinstvo protiv rezolucije o Srebrenici“ (09.04.); „Može li Vuk Jeremić da pomogne Srbima da izbegnu žig genocida u Njujorku“ (08.04.); „Dodik: Postoje ozbiljni dokazi da je Srebrenica bila dogovor Izetbegovića i Klintona“ (06.04.); „Šta otkrivaju detalji spremnog teksta: Precizan i tempiran plan za satanizaciju Srba“; „Šta otkrivaju detalji spremnog teksta: Precizan i tempiran plan za satanizaciju Srba“ (02.04.);
Nakon secesije, spominje se i rat.
„Udar na Srbe na tri fronta – hoće li nam tražiti i ratnu odštetu“ (01.04.): „Kako se po hodnicima na Ist riveru lobira za – novi rat u Bosni“ (01.04.)…
No, agresivno potpirivanje krenulo je još s početkom marta. Evo kako je krenulo:
„Vrhunac cinizma: Zamku protiv Srba kopaju oni koji su izvršili najveće genocide u istoriji“ (28.03.); „Počinje velika akcija za destabilizaciju Srpske – ovo bi mogao da bude prelomni korak“ (11.03.); „(NE)KOREKTNO Sprema se novi strašan udar na Srbe: Oružje za odbranu iz futrole izvlači – Rusija“ (11.03.); „Reakcija iz Srpske: Rusko „njet“ sigurno će zaustaviti novu rezoluciju o Srebrenici - ako je bude“ (08.03.)…
Đogo i Sarajevo
Sada pogledajmo kako o Srebrenici izvještava RT Balkan, drugi kanal ruske propagande koji djeluje na Balkanu. Tamo je sve isto samo nedostaje Slobodan Milošević.
Pored Ljiljane Smajlović, nekadašnje „čelične pesnice“ beogradske „Politike“ (Branka Prpa 2019. je aludirala je na sramnu ulogu Smajlović u vezi s ubistvom pokojnog Slavka Ćuruvije i veze sa režimom u kojem je ministar propagande bio upravo Aleksandar Vučić) - a da prosto ne bilo nikakve dileme šta je cilj ovakvih medijskih rabota - jedan od sarandika RT Balkan je i Darko Đogo, sin Riste Đoge, „najvećeg medijskog promotora zla“ za vrijeme agresije na BiH.
RT Balkan pitanja Srebrenice i Rezolucije o Genocidu tretira ovako:
„Nataša Kandić u akciji: Pozvala "intelektualnu elitu" da podrži rezoluciju o Srebrenici“ (21.04.); „Hil i O’Brajan kod patrijarha; Porfirije poručio: KiM je deo Srbije, rezolucija o Srebrenici štetna“; „Živadin Jovanović: Zapad objavljuje Srbiji da prelazi Rubikon i baca kocku“; „Grenel: Balkan je bure baruta zbog Džozefa Bajdena“; Vučić sa O'Brajanom: Gotovo ni u čemu se ne slažemo, Srebrenica će poremetiti region (20.04.); „Grenel: Nije svaki ratni zločin slučaj genocida“; „Linta: Srbija će uvek biti uz Republiku Srpsku“ (19.04.); "Srpska te zove" u Banjaluci: Rezolucija o Srebrenici vodi u otcepljenje RS“; „Dodik: Ako donesete rezoluciju o Srebrenici, odlazimo iz BiH“; „Dačić: Ne mogu samo Srbi i Hutui da budu genocidni narodi“; „Dodik: Cilj rezolucije o Srebrenici je satanizacija srpskog naroda“ (18.04.).
Potom ide riječ negiranja i „upozorenja“:
„Međunarodna komisija: U Srebrenici nije bilo genocida“; „Muzej žrtava genocida: Rezolucija o Srebrenici bi ugrozila postizanje istorijskog pomirenja u regionu“ (17.04.); „Pismo SO Srebrenica GS UN: Ovako se ne može oprati savest i izbrisati historija“; „Vučić: Utvrđeno je da Srbija ni na koji način nije odgovorna za navodni genocid u Srebrenici“; „Košarac o rezoluciji: Falsifikovanje istorije s ciljem žigosanja Srba i ukidanja Srpske“ (15.04.) “Mađarska uz Srbiju: Neće podržati ni članstvo "Kosova" u SE, ni rezoluciju o Srebrenici“; „Karan: Cilj rezolucije o Srebrenici je jasan, ali je jasno i da će biti upitan i opstanak BiH“; „Lukić: Rezolucija o Srebrenici deo planskog napada na srpski korpus“; „Stevandić: Da li se ovom rezolucijom pere Nemačka?“; „Kovačević: BiH obavezuje samo dogovoreno između tri naroda, rezolucija o Srebrenici ništavna“ „Dačić: Usvajanje Rezolucije o Srebrenici otvorilo bi "Pandorinu kutiju"“ (13.04.); „Srbija se bori protiv članstva tzv. Kosova u SE i rezolucije o Srebrenici“;“ Vulin: Svi scenariji Zapada za mir na Balkanu podrazumevaju uništavanje "srpskog faktora"“; „Volimo Francusku kao što je ona volela nas: I Pariz među sponzorima rezolucije o Srebrenici“; (12.04.)
„Sastanak rukovodstva Srbije i RS o Srebrenici...“; „Vučić posle sastanka sa Dodikom: Suprotstavićemo se svim zemljama NATO-a zbog rezolucije o Srebrenici“ (11.04.); „Dačić o Rezoluciji o Srebrenici: Nećemo prihvatiti da se Srpski narod definiše kao genocidni“; „Sprema se rezolucija o Srebrenici, Dodik u Parizu“; „Glas Amerike": Nemačka, SAD, Albanija... pripremaju rezoluciju o Srebrenici, Srbija lobira protiv“; (10.04).
Milorad Dodik koristi resurse i drugih ruskih propagandnih servisa:
„Dodik za TV Rusija 24: BiH možda neće "preživeti" rezoluciju o Srebrenici“.
Potom slijede novi naslovi:
„Dodik: Srebrenica je bila projekat Bila Klintona i Alije Izetbegovića“ (06.04.); „Svedočenje bivšeg ministra policije RS: Kako su CIA i hrvatska služba Srbima smestile Srebrenicu (04.04.); „Ima li konsenzusa u Skupštini Srbije: Kako odbraniti RS od "genocida" u Srebrenici?“ (03.04.); „Balkan istražuje: Koje bi bile posledice nove rezolucije o Srebrenici u UN?“ (2.04.); „Dodik: Parlament Srpske usvojiće izveštaj Međunarodne komisije o Srebrenici, genocida nije bilo“ (2.04.).
I RT Balkan je bio aktivan tokom marta 2024.
„Dačić: Izjava Konakovića pokazuje zlonamernost bošnjačkih političara (30.03.); „Vulin: Republika Srpska postoji da Srbi ne bi bili raja (30.03.); „„Rezolucija o Srebrenici: Ima li Zapad antisrpsku većinu u Generalnoj skupštini UN?“ (29.03.)“: „Tanasković: Rezolucija o Srebrenici u UN neće proći“ (17.03); „Dodik: Priča o novoj rezoluciji o Srebrenici pokušaj Bošnjaka da ponovo ponižavaju sve žrtve“ (11.03.); „Nova rezolucija Bošnjaka o Srebrenici usmerena na destabilizaciju BiH“ (10.03.); „Da li Bošnjaci spremaju rezoluciju o genocidu u Srebrenici?“ (8.03.)…
Dakle, u propagandnim aktivnostima vide se neke ključne tačke koje su daljnjem apliciranju ovog sadržaja konstantno ponavljaju s ciljem stvaranja psihoze koja će vjerovano kasnije biti politički upotrebljena u svrhe naručioca:
„Potres na Balkanu“, „novi rat“, „Pandorina kutija“, „suprostavljanje NATO zemljama“, „žigosanje Srba“, „ukidanje Srpske“, „zamka“, „genocidni narod“, „antisrpska većina“, „destabilizacija“... To su riječi koje će se manje više naći u gotovo svim sadržajima koje smo obradili.
Dakle, kako smo mogli vidjeti, u propagandi pod kontrolom Ruske Federacije koriste se najširi oblici mapulacija, od plašenja ugrožavanjem „nacionalnog bića“ do prijetnji ratnom i destabilizacijom. To, uz ostalo, ukazuje da je cilj apliciranje ovakve vrste propagande da se „više „favorizira emocija nego dokazivanje“, te da se „teži prije sugeriranju nego objašnjavnaju“.
Tako kreiranu stvarnost manipulira se s ciljem kreiranjem scenarija haosa i novog kruga nesreće. Slični scenariji sa memorandumima, mitinzima, smišljenom instrumentalizacijom medija s ciljem izazivanja straha i nepovjerenja dobro su poznati ovdašnjoj javnosti. One su korištene na Balkanu, a prije svega u medijima u Srbiji uoči i tokom ratova devedesetih da bi se neprijatelja dehumaniziralo i kako bi se dokazala nemogućnost zajedničkog života. O njima svjedoči studija „Politička propaganda i projekt “Svi Srbi u jednoj državi”: posledice instrumentalizacije medija za ultranacionalističke svrhe“ koje je za potrebe UN-ovog Tribunala uradio astavio Renaud de La Brosse, redovni profesor na Univerzitetu Reims Champagne-Ardenne (Francuska).
Iza ovakve propagande i politike koja ju je naručivala - ostale su hiljade grobova…
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.