Interaktivna mapa: Pogledajte šta je sve Austro-Ugarska ostavila Sarajevu

Radiosarajevo.ba
Interaktivna mapa: Pogledajte šta je sve Austro-Ugarska ostavila Sarajevu

Građani Sarajeva, kao i ostali stanovnici Bosne i Hercegovine, 1878. godine su postali dio Austro-Ugarske, po 25. tački Berlinskog kongresa. Nova okupatorska sila je dočekana uz veliki otpor u Bosni i Hercegovini, otpor koji je upravo potekao iz Sarajeva. Vojska je dočekana pucnjavom "iz svake kuće, sa svakog prozora, sa svakog praga… čak su i žene učestovale". Međutim, austrougarska okupacija države je bila brza, Sarajevo je uskoro postalo dio Habsburške monarhije. 

Austrougarski period u historiji Sarajeva je okarakterisan kao period industrijalizacije, razvoja, prilagođavanja zapadnoj kulturi i društvenih promjena. Tri najočitije i najveće promjene u Sarajevu koje su se desile dolaskom Austro-Ugarske su promjene u političkoj strukturi grada, arhitektonski stil, kao i promjene u obrazovnom sistemu.

Arhitektonske promjene su nastale ponajviše zbog požara koji je uništio veći dio glavnog dijela grada (čaršije). Arhitekti i inžinjeri su poslati iz Beča kako bi modernizirali Sarajevo i prilagodili ga zapadnjačkom stilu. Rezultat je bio jedinstvena mješavina osmanlijskog trgovačkog grada i zapadnjačke arhitekture. 

Po prvi put u nekoliko vijekova, Sarajevo se proširilo izvan svojih tradicionalnih granica. Veći dio današnjeg centra Sarajeva je izgrađen u to vrijeme. Arhitektura u Sarajevu se ubrzo razvila u širok spektar stilova i zgrada. 

Na primjer, Katedrala Srca Isusova je izgrađena koristeći elemente neo-gotičke i romanističke arhitekture. Zemaljski muzej, Sarajevska pivara, gradska Vijećnica, Pošta, Narodno pozorište i mnoge druge zgrade su izgrađene u tom periodu. Pored toga, Austrougari su učinili Sarajevo prvim gradom u Evropi koji ima tramvaj.

Važnije građevine sagrađene u ovom periodu u Sarajevu:

Vijećnica

Katedrala srca Isusova

Tržnica

Zgrada Zemaljske vlade (danas zgrada Predsjedništva BiH)

Oficirska kasina (danas Dom Oružanih snaga)

Marijin-dvor

Filipovićeva kasarna

Sebilj

Zemaljski muzej

Aškenaska sinagoga (danas jedina aktivna sinagoga u Sarajevu)

Evangelistička crkva (danas Akademija lukovnih umjetnosti)

Inat kuća

Prva gimnazija

Zgrada glavne pošte

Šerijatska sudačka škola (danas Fakultet islamskih nauka)

Zemaljska bolnica (danas Klinički centar na Koševu)

Salomova palata

Jajce kasarna

Ulema-medžlis

Crkva sv. Ćirila i Metoda

Crkva sv. Ante

Društveni dom (danas Narodno pozorište)

Kino "Apolo"

Hotel "Evropa"

Muzički paviljon

Crkva sv. Vinka

Ajas pašin dvor (hotel "Central")

Zgrada HKD Napredak

Crkva Presvetog Trojstva

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije