Djeca u BiH siromašna, zapuštena i zanemarena
Sve više mališana u BiH na udaru je siromaštva, jer njihovi roditelji nemaju dovoljno prihoda, pišu Nezavisne novine, izvodeći zaključak iz nedavno objavljenog biltena Agencije za statistiku BiH, pod nazivom Socijalna zaštita u BiH, a prema kojem je za pet godina broj djece koja oskudijevaju zbog besparice porastao za gotovo 15.000.
"U 2005. godini u BiH je bilo 42.586 djece čiji roditelji nemaju dovoljno prihoda, a pet godina kasnije ih je bilo 57.444", precizirali su u Agenciji.
To što im roditelji dovoljno ne zarađuju nije jedini problem koji muči najmlađu bh. populaciju, jer, kako stoji u ovom biltenu, drastično je porastao i broj odgojno zanemarene i zapuštene djece, kao i mališana ometenog razvoja zbog porodičnih (ne)prilika.
Da mnoga djeca žive na granici siromaštva, slaže se i Vesna Popović, viša stručna saradnica za odnose s javnošću u Instituciji ombudsmana za djecu RS, te naglašava da su, nažalost, najugroženiji oni najmlađi.
"Riječ je o onim mališanima koji su potpuno zavisni od odraslih i čiji život, razvoj i odrastanje zavise od toga koliko smo im pružili, da li smo prepoznali njihove osnovne potrebe i da li smo na njih pravilno reagovali, počev od ishrane, njihovog vakcinisanja, redovnih pregleda i slično", objašnjava Popović.
Stručnjaci, također, ističu da mnogi roditelji nemaju novca da obezbijede svojim potomcima čak ni minimum zahtjeva, odnosno, ono što imaju njihovi vršnjaci.
Alarmantne su to činjenice, smatra Ladislava Hamzić, članica Tima za praćenje stanja prava djece pri nevladinoj organizaciji Naša djeca, a zatim dodaje da mališani u BiH ispaštaju na "najbolniji način".
"Ako samo uzmete da je oko 500.000 ljudi u BiH nezaposleno, a da od njih samo jedna trećina ima djecu, možete misliti u kakvoj situaciji su takvi mališani. Brojne porodice imaju niz problema jer žive u lošim uvjetima, pa, na primjer, školarcima ne mogu da obezbijede ni školski pribor", upozorava Hamzić.
U svakoj bh. opštini veliki je broj socijalnih slučajeva, a obično je riječ o višečlanim porodicama, u kojim su i najmlađi članovi češće gladni nego siti.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.