Danas obilježavanje 80. godišnjice "Igmanskog marša"
![Danas obilježavanje 80. godišnjice "Igmanskog marša"](https://storage.radiosarajevo.ba/article/445327/871x540/Igmanski_mars_antifasisti_partizani_planina_snijeg_AA08.jpg?v1643397902)
Tradicionalnim maršem i polaganjem vijenaca i cvijeća delegacije na Spomen-obilježje pripadnicima Prve proleterske brigade na igmanskom Velikom polju obilježit će 80. godišnjicu "Igmanskog marša", jedne od najznačajnijih operacija tokom narodnooslobodilačke borbe (NOB) u Drugom svjetskom ratu.
Savez udruženja antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata KS organizirat će obilježavanje godišnjice za ograničeni broj sudionika iz BiH i inozemstva, u skladu s epidemiološkim mjerama zaštite.
Centralna svečanost i program bit će upriličeni kod Spomenika Prve proleterske brigade na Velikom Polju na planini Igman te položeno cvijeće. Za sudionike je planiran je zajednički ručak na više lokacija i čaj.
![Istraživački izvještaj: Trumpov saradnik koji uništava USAID tajno se sastao sa Dodikom 2018. godine](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579068/300x185/peter-marocco.jpg?v1739710697)
Istraživački izvještaj: Trumpov saradnik koji uništava USAID tajno se sastao sa Dodikom 2018. godine
Kolona sudionika bit će razuđenija ove godine, a krenut će sa lokacije Brezovača prema Velikom Polju na Igmanu. Usput će položiti cvijeće na partizansko i šehidsko spomen-obilježje, odajući počast žrtvama fašizma i borcima Armije RBiH.
Podsjetimo, "Igmanski marš" izveden je u noći između 27. i 28. januara 1942. godine, po dubokom snijegu i velikoj hladnoći na minus 38 stepeni, a 800 pripadnika Prve proleterske brigade pješačilo je 17 sati.
Pripadnici Prve proleterske brigade su na Romaniji bili opkoljeni jakim njemačkim snagama. Štab brigade donio je odluku o izvršenju opasnog, ali jedinog mogućeg pokreta.
Učesnici marša prošli su pokraj Sarajeva i preko Igmana izvršili proboj ka Foči, tadašnjoj slobodnoj teritoriji.
Bio je to jedan je od najvažnijih partizanskih pohoda na prostorima bivše Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu, a tradicionalno se već decenijama obilježavaju godišnjice tog događaja sa porukom da antifašizam nije iskorijenjen.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.