Borba s ostacima janšizma: Progon poznatog novinara u Sloveniji
Nepune dvije sedmice nakon teškog izbornog poraza aktuelnog premijera Slovenije Janeza Janše, prijatelja člana Predsjedništva BiH i lidera SNSD-a Milorada Dodika, obračuni gnjevne odlazeće vlasti s nepodobnim novinarima se nastavljaju.
Naime, iz vodstva RTV Slovenije najavili su da se popularna emisija Studio City vraća u program nakon dvomjesečnog prekida rada zbog predizbornih sučeljavanja, ali u izmijenjenom obliku i bez poznatog voditelja!
Naime, uprava RTV Slovenije nije produžila ugovor sa poznatim novinarom Marcelom Štefančičem, ali jeste dvojici njegovih saradnika. Novinarska zajednica je „šokirana i užasnuta“, kao i sam Marcel, te u svemu vide osvetničke poteze odlazeće Janšine vlasti. Kroz prizmu ovog slučaja mogu se sagledavati politički procesi u Sloveniji koja se nastoji osloboditi janšizma.
Dragan Bursać: Selma Bajrami, srpski neprijatelj broj 1
O ovom ataku na demokratske slobode u Sloveniji za portal Radiosarajevo.ba govori Robert Botteri, glavni i odgovorni urednik kultne „Mladine“, jednog od “onih važnih glasonoša slobode i na prostorima bivše Jugoslavije”
„Vlada Janeza Janše je htjela cijelo vrijeme napraviti - ali joj je ponestalo vremena - to da, poput Orbana u Mađarskoj, prigrabi sve medije, a pogotovo nacionalne medije. Oni su išli polako. Najprije smijenjen direktor TV, urednik Informativnog programa... Sad su, na kraju, došli da smjenjuju voditelje emisija koji nisu podobni. Marcel im je još od prošlih mandata „trn u peti“, jer on je taj koji vodi jednu od najutjecajnijih emisija“, kaže nam Botteri.
Dodaje da Marcel „ima iza sebe kilometrinu“ i 40 godina u novinarstvu.
„Bio je urednik studentskih novina za vrijeme Jugoslavije koje su bile zabranjivane jer su postavljali patriji neprijatna pitanja. Tako da iza sebe ima moralni kapital toga što rad radi. Ovih što ga smjenjuju , njih nigdje nije bilo kad se borilo za demokratiju u Sloveniji“, dodaje on.
Slovenska javnost zgrožena je činjenicom da su poznatom novinaru zabranili čak i ulaz u televiziju.
„On ni fizički ne može u TV. Oni rade šta god hoće. Oni znaju da nova vlast nije kao Janša i da neće ići sa nedemokratskim postupcima. Nova vlast je rekla da će najprije promijeniti Zakon o javnoj TV koji onemogućava da u Savjetu TV sjede samo pripadnici političkih stranaka. Jasno je da će druga strana, čim bude takav zakon bude prihvaćen - ići na referendum. Očekuje se da barem pola godine ostane ovakva situacija, da se neće moći ništa promijeniti“, ističe sagovornik portala Radiosarajevo.ba.
Ovaj slučaj donekle objašnjava političke procese u Sloveniji.
„Demokratska javnost je užasnuta međutim mi smo u posljednje dvije godine naučili da sa Janšom nema primirja. Tu je stalni sukob. Kad pobijedite na izborima niste s time ništa postigli. Tek sad počinje borba protiv svih ostataka janšizma. Oni su uspjeli promijeniti 1700 ljudi na svim pozicijama moći, od policije, medija, škola, direktora škola... Sve su zamijenili i stavili svoje poslušne kadrove“, kazao je Botteri.
Govoreći o nastavku ponovnog uspostavljanja demokratskih sloboda u Sloveniji, Botteri ističe da se nova vlast ne trebaju ponašati kao „ljudožderska“.
„Da se sveti njima koji su bili „ljudožderi“ na isti način. Mi moramo poštivati demokratska pravila, makar to bilo teško i duže trajalo. Jer sa svakom neargumentiranom smjenom, kao što su se ranije radilo, oni će govoriti: „Svi su istim, nema nikakve razlike, sve je legitimno“. Ne, ono što se onda radilo treba procesuirati. Tamo gdje se može, treba ih smijenit. Gdje ne može treba ih prisiliti da rade u korist društva, a ne svoje stranke“, zaključuje Botteri u razgovora za Radiosarajevo.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.