Bh. građani bi povišicu, a manje dana godišnjeg

Radiosarajevo.ba
Bh. građani bi povišicu, a manje dana godišnjeg

Najveći broj zaposlenih građana Bosne i Hercegovine ima najviše od 14 do 18 dana godišnjeg odmora. Brojem slobodnih dana su većinom zadovoljni, a kada bi mogli birati između povišice plate ili više dana godišnjeg odmora, izabrali bi veću platu.
Istraživanje 'Godišnji odmori u BiH je provedeno u periodu juni – august 2012' na portalu Posao.ba. U istraživanju je učestovalo 659 zaposlenih posjetitelja ovog portala

Zaposleni ispitanici istraživanja 'godišnji odmori u BiH', njih 52 posto, uglavnom je zadovoljno dužinom godišnjeg odmora kojeg dobiju. Tako 17 posto ispitanih ima pravo na 14 do 18 dana godišnjeg odmora, 16 posto ima od 18 do 20 slobodnih dana – isti postotak ima preko 24 dana godišnjeg odmora. Najkraći godišnji odmor u trajanu do sedam dana ima 15 posto ispitanika.

Kada bi imali priliku birati, 79 posto ispitanih bi izabralo povišicu plate umjesto većeg broja slobodnih dana, što govori o stepenu nezadovoljstva kada je u pitanju visina plate. Čak 54 posto zaposlenih radi vikendom, a za 36 posto onih koji rade vikendom, subote se računaju u dane godišnjeg odmora.

Na godišnji, ali...

Bez obzira na broj slobodnih dana, Bosanci i Hercegovci planiraju iskoristiti svoje godišnje odmore u 2012. Sedamdeset tri posto ispitanika otići će ili je već otišlo na godišnji odmor, a godišnji odmori se koriste najviše u vrijeme ljetnih mjeseci ili neposredno poslije ljetne sezone.

Dok su na godišnjem odmoru, najveći broj ispitanika ne mora razmišljati o poslu (43posto), ali njih 24 posto uvijek mora biti dostupno poslodavcu i klijentima. Međutim, ispitanici su u velikom broju bili u prilici prekidati godišnji odmor zbog posla

Bez ograničenja pri korištenju godišnjeg odmora je 52 posto ispitanih, koji godišnji odmor mogu iskoristiti u nekoliko dijelova. Ostali ispitanici godišnji odmor smiju podijeliti na svega dva dijela ili u ga iskoristiti, odjednom u cijelosti. Godišnji odmor u potpunosti ne iskoristi 38 posto ispitanih, a najčešći razlozi su pretrpanost poslom (38%) te pritisak poslodavca (33%).

Na godišnji odmor u vrijeme kad im to odgovara može otići 43 posto ispitanih pod uslovom da se unaprijed dogovore sa poslodavcem o terminu. Njih 33 posto ponekad ima problem sa odlaskom na odmor u željeno vrijeme zbog previše posla ili nedostatka ljudi, dok 24 posto ispitanih uvijek ima problem sa odlaskom na godišnji odmor u željeno vrijeme, saopštio je portal Posao.ba.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije