Bećirović: Republika Srpska je pred bankrotom

F. V.
Bećirović: Republika Srpska je pred bankrotom
Foto: Ifimes / Zijad Bećirović

Evropska komisija usvojila je ove sedmice prijedlog o makrofinansijskoj podršci od tri milijarde eura za deset partnera iz procesa proširenja i EU susjedstva, kako bi im pomogla u borbi protiv ekonomskih posljedica uzrokovanih pandemijom koronavirusa (COVID-19), iz kojeg je izostavljena Srbija

U Briselu kao objašnjenje navode da Srbija nije tražila vanjsku finansijsku pomoć. Beogradska Politika s naslovnice vrišti kako "zbog zahvalnosti Kini i Rusiji EU prijeti Srbiji". 

U međuvremenu, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da Srbija nije ni tražila pomoć od EU, "jer je već uzela kredite od Svjetske banke i Centralne evropske banke po povoljnijim uslovima, nego što su pozajmice za koje je EU odobrila sredstva". 

Šta je pozadina ove priče? 

Direktor Instituta IFIMES iz Ljubljane, dr. Zijad Bećirović, kaže da "Srbija savršeno dobro zna gdje pripada i to je Evropa". 

"Međutim, Srbija vrlo vješto igra igru s ključnim akterima na međunarodnoj sceni i njihovoj naklonjenosti stvarajući neku vrstu političke ljubomore. Srbija ima dobre ekonomske rezultate tako da pomoć EU u ovom slučaju nije bila neophodna. Nešto slično kao što Federacija BiH nije trebala vanrednu tranšu kredita MMF, ali to je uradila samo zbog bh. entiteta Republike Srpske, koja je zaista u teškoj situaciji, faktički pred bankrotom. Nedavno je britanski Guardian pisao kako u vrijeme pandemije COVID-19 za naklonjenost Srbije se nadmeću Kina, Rusija, EU i tu bi se mogle dodati još neke zemlje", kaže Bećirović. 

Dodaje kako skoro tri četvrtine ekonomske razmjene Srbije je sa zemljama članicama EU i onima koje treba da postanu članice. 

"Srbija je nesumnjivo dio Evrope, a ovakve igre na međunarodnoj sceni dobro dođu Srbiji, da sebe predstavi kao glavnog igrača u regionu. Tu ima najviše pragmatičnosti. Naime, EU sve vrijeme „mrcvari“ region sa mogućim članstvom u EU i zemlje se pragmatički okreću i prema drugim stranama svijeta, ne samo prema Zapadu. Kina sasvim sigurno postaje sve važniji igrač u međunarodnim odnosima i mnoge zapadne zemlje pokušavaju se bolje pozicionirati i ojačati saradnju sa Kinom.

Tu šansu za sebe vidi i Srbija i pokušava je što je moguće bolje iskoristi. Srbija je samo prihvatila ispruženu ruku Kine, koja je ponudila pomoć za vrijeme pandemije COVID-19, ali isto su uradile i neke zemlje EU kao što su Italija i Španija", zaključio je Bećirović.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije