Američki profesor za Radiosarajevo.ba: I Srbija i Hrvatska su prijetnja bosanskoj državnosti

12
L. Ramljak
Američki profesor za Radiosarajevo.ba: I Srbija i Hrvatska su prijetnja bosanskoj državnosti
Foto: Radio Slobodna Evropa / Daniel Serwer

Daniel Serwer, ugledni profesor sa američkog Univerziteta "Johns Hopkins" i stručnjak za Zapadni Balkan, u izjavi za portal Radiosarajevo.ba komentirao je neke od proteklih 'uzavrelih' političkih tema na ovim prostorima.

Jedna od važnih priča bio je 'zaokret' kojem smo svjedočili, a to je da se visoki predstavnik u našoj zemlji Christian Schmidt ipak neće obratiti pred Europskim sudom za ljudska prava vezano za slučaj Kovačević, 20. novembra - više o tome čitajte OVDJE.

Mnogi su stava da je ova odluka indikator da je Schmidt shvatio da je vodio unaprijed izgubljenu bitku, pa je ovaj manevar naprosto saniranje (ogromne) štete. Profesora Serwera pitamo za komentar: 

Historijski muzej objavio fotografiju koja govori više o 1.000 riječi: 'Još jedna zima bez grijanja'

Historijski muzej objavio fotografiju koja govori više o 1.000 riječi: 'Još jedna zima bez grijanja'

"Ne znam šta se dogodilo, ali pretpostavljam da mu je neko rekao kako bi to bilo neprikladno. Pravi smjer za Balkan je prema individualnim pravima, a dalje od grupnih prava. On je predlagao suprotno. Odluka u slučaju Kovačević je pravi smjer."

U Sjedinjenim Američkim Državama, na predsjedničkim izborima, pobijedio je Donald Trump. Već vidimo i neke (upitne) odluke o osobama koje bira za važne pozicije u SAD-u i, dok je profesor Serwer već kratko komentirao njegovu pobjedu za naš portal, pitamo ga za dodatni osvrt, upravo u kontekstu odabira ljudi koji će činiti njegov tim.

"Balkan je sekundaran u američkom razmišljanju", poentira profesor za portal Radiosarajevo.ba: "Ali, ako Trump pristane na de facto podjelu Ukrajine, to će izazvati prave probleme u Bosni i na Kosovu."

Ugledni američki profesor: 'Brinu me Dodik i Čović. Nisam siguran da je ovo najgore što smo vidjeli'

Ugledni američki profesor: 'Brinu me Dodik i Čović. Nisam siguran da je ovo najgore što smo vidjeli'

Pitamo i šta bi to moglo značiti za bh. NATO aspiracije, no naš sagovornik odgovara kontrapitanjima:

"Ima li BiH aspiraciju za NATO? Hoće li NATO nastaviti postojati i hoće biti privlačan?"

U regionalnom kontekstu, gdje je BiH politički danas? Kamo idemo?

"Bosna je nefunkcionalna država koja zaostaje za ostalima u regiji, od kojih niko nije 'demon brzine' (speed demon, eng)", vrlo otvoreno govori profesor, pa podvlači:

"Ako se nešto ne poduzme da se situacija popravi, država može imati problema da preživi".

Pitamo ga i ovo: i dalje vjerujete da bi Dodik izbacio Rs iz jednačine zvane Bosna i Hercegovina?, na što prof. Serwer veli: "Ne sumnjam da će Dodik, ako se ukaže geopolitička prilika, pokušati ostvariti svoju često izricanu ambiciju."

I za kraj, kratko - kakve su pozicije Srbije i Hrvatske, politički, ovih dana u regiji?

"Vratili su se starim etnonacionalističkim i iredentističkim navikama. I jedni i drugi prijetnja su bosanskoj državnosti", zaključuje profesor Serwer u izjavi za portal Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (12)

/ Povezano

/ Najnovije