Profesor Serwer: "Beograd pokušava stvoriti 'srpski svet', a Zagrebu je cilj treći entitet"
Profesor univerziteta Johns Hopkins iz Washingtona Daniel Serwer ocijenio je da Zagreb i Beograd žele da grupna prava i ustavne odredbe koje ih štite, prevladaju nad individualnim pravima, čime bi se osiguralo trajno zadržavanje vlasti za etničke nacionaliste u Bosni i Hercegovini bliske interesima Hrvatske i Srbije.
To je kazao na na redovnoj sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99 o temi "Šta Srbija i Hrvatska pokušavaju na Balkanu?" koja je danas održana u Sarajevu.
Serwer kaže da je primarni regionalni faktor Beograd koji pokušava stvoriti ono što sada naziva "srpskim svetom". Tvrdi da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić želi da kontroliše političku sudbinu Srba u susjednim zemljama te da to ne uključuje samo Bosnu i Hercegovinu već i Crnu Goru, kao i Kosovo.
Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara
"U Bosni i Hercegovini, Vučić u predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku ima nekoga ko je dijelom opunomoćenik, a dijelom suparnik. Beograd podržava Dodikove napore da odvoji Srbe od sarajevske vlasti. Ali neće htjeti da Dodik ispuni svoju ambiciju proglašenja nezavisnosti", kazao je Serwer.
Naglasio je da bi to Srbiju dovelo u tešku poziciju.
"Ne mogavši priznati Republiku Srpsku iz straha od evropske i američke reakcije Vučić neće dozvoliti Dodiku da nadmaši njegov etnonacionalizam i zatraži pripajanje Republike Srpske Srbiji", kazao je.
Daniel Serwer iz Amerike: 'Među 20 počinilaca koji se kriju u Srbiji je i kolovođa...'
Uz to, dodao je, Vučić se sve više približava Dodiku kako se sve više kreće u orbiti Rusije i Kine.
"Sprječavanje uspješnog demokratskog upravljanja u BiH i opstruiranje njenog puta ka Evropi su Vučićev cilj. Dodik dobro služi toj svrsi, sve dok ne pređe posljednju milju", kazao je.
Govoreći o Hrvatskoj, Serwer je kazao da cilj Zagreba nije secesija već treći entitet.
"Zagreb želi kontrolirati svu političku zastupljenost Hrvata unutar Bosne i Hercegovine. Ironija je u tome što bosanski Hrvati nisu tražili treći entitet u Daytonu, jer su zaključili bolji rezulat: pola Federacije i jednu trećinu države", dodao je.
DW: Američka politika u BiH - diplomatski promašaj prvog reda
Serwer kaže da nisu uspjeli politički iskoristiti tu situaciju te da sada nastoje iskoristiti visokog predstavnika za postizanje svojih maksimalističkih političkih ciljeva.
"Njegove izborne odluke pogodovale su ambicijama Zagreba. On je ignorisao odluke Evropskog suda za ljudska prava koje se suprotstavljaju grupnim pravima, poput Sejdić-Finci i primjera Kovačević", pojasnio je.
Serwer je također kazao da je istovremeno, visoki predstavnik postao persona non grata sa Miloradom Dodikom, suprotstavljajući se Dodikovim naporima da onemogući ovlasti Sarajeva nad Republikom Srpskom.
"Neuspjeh međunarodne zajednice da efikasno odgovori na taj izazov rizikuje da naruši ulogu Ureda visokog predstavnika i prekine svaku nadu da on može igrati konstruktivnu ulogu u razbijanju grupnih prava koja muče bosansku politiku", zaključio je profesor Serwer u izlaganju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.