Akšam i iftar u Lukomiru, na Prokoškom jezeru, Trebeviću, Zelengori
Tako je i ovog ramazana koji već tri godine organizira Udruženje za podršku sportskom turizmu Avantur iz Sarajeva. , a prvi "visokogorski" iftar, bit će organiziran sutra u Lukomiru u ugostiteljskom objektu "Ljetna bašta" za 20 gostiju iz Sarajeva.
"Kombi prijevozom iz Sarajeva postači će stići u Lukomir oko 19 sati i s turističkim vodičem obići će Lukomir gdje će na Vidikovcu uživati u izuzetnom pogledu s visine na kanjon Rakitnice. Nakon toga je iftar, a planirano je da se klanja akšam u džamiji u Lukomiru i onda se vraćamo u Sarajevo", rekao je Muamer Drugovac, direktor Avantura i planinarski vodič koji je vođa puta u Lukomir.
Kaže da je, zbog interesiranja, namjera da se tokom ramazana organizira još jedan odlazak u Lukomir na visokogorski iftar.
Kao i prethodnih godina bit će organiziran iftar na Buni u Blagaju i na Prokoškom jezeru. Jedan od iftara bit će organiziran na području srednjovjekovnog kraljevskog grada Bobovac, koji je kao i Lukomir, proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. U blizini Bobovca u selu Mijakovići iftar se priprema isključivo od organskih proizvoda, među kojima je i hljeb od brašna mljevenog u drvenoj vodenici.
Za one koji žele da i u ramazanu pješače bit će organiziran iftar iz vlastitog ruksaka na lokalitetu Bijele stijene na Trebeviću, s varijantom uspona uz feratu, ili obilazno uz neznatno pješačenje. I na Bukoviku je previđen planinarski iftar s hranom iz vlastitog ruksaka, kaže Drugovac.
Najavljuje i organizirani odlazak i iftar na obali Drine u Goraždu.
Na kraju razgovora Drugovac kaže kako nije riječ o komercijalnom konceptu, već je namjera da se tokom mjeseca posta ponudi drugačiji, netipični iftar, i boravak u prirodi, u spoju planinskog ambijenta, tradicije koja, između ostalog, znači i drugačije običaje, kulturu življenja sa svim specifičnostima koje nameće planina. A mjesta koja su odabrana za posjete tokom ramazana i organiziranje iftara nude atraktivne sadržaje sportskog, avanturističkog, eko i vjerskog turizma.
Sutrašnji iftar u Lukomiru na nadmorskoj visini 1.495 metara i jedinom naseljenom mjestu u BiH iznad 1.300 metara nadmorske visine je u ambijentu koji zbog svoje unikatnosti privlači planinare, ljubitelja prirode, turiste, posebno strane koji tokom ljeta dolaze u sve većem broju kako bi vidjeli posljednje autentično bosansko selo s kamenim kućama pokrivenim strmim krovovima od šindre, a koje su svjedoci davno minulih vremena.
"I ovih dana, otkad smo se nakon zimskog izbivanja, vratili u selo, svakog dana dolaze turisti, posebno su brojni Nijemci, Holanđani, Česi, Poljaci, Slovenci, do početka ramazana dolazili su i Turci, Arapi...", izjavio je Mujo Masleša koji će sa suprugom Minom biti domaćin sutrašnjeg iftara.
U Lukomirskoj džamiji se klanja teravija, a imam je Halil Čomor. Obnavlja se i nekoliko kuća što je dobar znak za perspektivu sela, kaže Masleša, i dodaje da mlađe generacije obnavljaju djedovske i roditeljske kuće.
Prošlog mjeseca su se stanovnici Lukomira vratili u selo, nakon što su šestu zimu zaredom bili "raseljeni" i sa stadima ovaca i kravama od novembra do maja živjeli u Tarčinu, Hadžićima, Vlakovu i drugim naseljima u okolini Sarajeva. Zbog visokih nanosa snijega i blokade puta primorani su da se iseljavaju i da se dva puta godišnje sele iz svojih kuća i doseljavaju u Lukomir.
Tokom ljeta u lukomirskim torovima u 15 domaćinstava ima oko 3.000 ovaca, u štalama je desetak krava.
Lukomir je udaljen od Sarajeva oko 50 km, a od Konjica 35 km. Smješten je na litici kanjona Rakitnice, između dva vrha, Lovnica (1.856 m nv) i Obalj (1.896 m nv).
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.