Svih pet godina Arzije Mahmutović, 2007 - 2012

Radiosarajevo.ba
Svih pet godina Arzije Mahmutović, 2007 - 2012


Odlukom suda o nelegalnosti smjene, Arzija Mahmutović, bivša direktorica Javne ustanove Djeca Sarajeva vratila se na javnu scenu, gdje je godinama bila često kritikovana i napadana zbog svojih odluka. Optužbe za mobing, istjerivanje Djeda Mraza iz vrtića, uvođenje vjeronauke u predškolsko obrazovanje, loša komunikacija s predstavnicima roditelja, pravne zavrzlame oko mandata i produženja mandata, lažne nagrade...

Decembarska tema: Arzija i Djed Mraz

Arziju Mahmutović u žižu javnosti doveo je Djed Mraz. Krajem sada već davne 2007. godine studentski radio eFM objavio je da bi djeca u sarajevskim vrtićima Novu godinu mogla dočekati bez Djeda Mraza. Direktorica je promptno demantirala navode, prijeteći tužbama novinarima. Djed Mraz je preživio 2007., ali godinu dana kasnije u sarajevskim vrtićima nije bilo organiziranih susreta mališana i bradatog donositelja paketića.

Kao razlog protjerivanja Djeda Mraza, Mahmutović je tada, između ostalog, navela da se ovaj dobroćudni izmišljeni lik kosi sa vjerskim načelima nekih roditelja.

„Morate shvatiti da islamski vjernici, znači – ne govorim o ateistima, ne žele Deda Mraza, jer on nije postojao u kulturi i tradiciji bošnjačkog naroda...“, kazala je gostujući u emisiji Pošteno na Federalnoj televiziji.

Ostavljena je načelna mogućnost posjete Djeda Mraza za djecu roditelja koji to žele. Međutim, to je uspjelo samo u jednom vrtiću i to uz pomoć nevladinih aktivista.

Protjerivanje Djeda Mraza postalo je velika medijska tema, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i u svijetu. Svoje mjesto je sarajevski ugroženi Santa pronašao čak i na CNN-u. Ova je odluka direktorice otvorila velike javne rasprave o multietničnosti Sarajeva, sekularizmu države i odvojenosti obrazovnog sistema od religije. Uprkos velikom pritisku javnosti i opozicije, Mahmutović tada nije smijenjena, jer je  SDA čvrsto stajala iza nje, a imala je i otvorenu podršku tadašnjeg reisa Mustafe ef. Cerića.

Decembra 2009., Djed Mraz i Arzija opet su glavna tema sarajevskih ali i regionalnih medija. Ove je godine javnosti ponuđen argument izostanka Djeda Mraza: svinjska gripa. Reagiraju ne samo partije i udruženja, predstavnici roditelja i obični građani, nego i Helsinški komitet. Oko Nove 2010. u Sarajevu su organizirani protesti za Djeda Mraza, a vijest je ponovo obišla cijeli svijet.

Vjeronauka za petogodišnjake

Uporedo sa protjerivanjem Djeda Mraza otkrivaju se mnogo dublji i važniji problemi Djece Sarajeva. Neuslovna i prenatrpana obdaništa, bakterija salmonela u hrani... Mnogi tvrde da je Djed Mraz samo priča kojom se skrivaju pravi problemi ove javne ustanove.


Arziju Mahmutović od 2008. prati još jedna važna tema. U januaru 2008. provedena je anketa u vezi sa uvođenjem vjeronauke u vrtiće. Anketa je sprovedena samo među dijelom roditelja što je izazvalo negodovanje 'ostalih' roditelja od kojih se značajan broj uključio u građanske akcije i pokretanje peticije protiv uvođenja vjeronauka u vrtiće.

Ovakvo uvođenje vjeronauke bilo je sporno ne samo kao udar na sekularizam u obrazovanju, već i sa pedagoškog aspekta s obzirom na ppravdanost opterećivanja petogodišnjaka vjeronaukom, ali i zbog činjenice da se roditelji ne-islamskih vjeroispovijesti nisu pozitivno izjasnili o vjeronauci.

Uprkos protivljenju ne samo aktivista, političara i – roditelja, nego i nekih muslimanskih intelektualaca, vjeronauka, samo islamska, uvedena je u sarajevske vrtiće. Analitičari su to proglasili krahom multietničkog Sarajeva i sekularno zamišljene Bosne i Hercegovine. Arzija Mahmutović u svojim javnim istupima optužuje oponente za antiteističko djelovanje.

Stalne pritužbe roditelja

Direktorovanje Arzije Mahmutović godinama su pratile pritužbe roditelja: od već opisanih problema sa Djedom Mrazom i vjeronaukom, preko problema sa ishranom u vrtićima, do nikad objašnjenih premještanja odgajateljica, koje su mnogi tumačili kao mobing nad radnicima.

Tokom cijele 2009. direktorica se sa roditeljima spori oko imenovanja članova Vijeća roditelja i Upravnog odbora. Uz pomoć tadašnjeg kantonalnog ministra obrazovanja Safeta Keše, Mahmutović u ovo tijelo instalira podobne roditelje, a neki od njih čak i nemaju djecu u sarajevskim vrtićima.

Ipak, Vijeće roditelja se uspijeva formirati tako da može djelovati neovisno od partijskih pritisaka i iznosi zvanično negativnu ocjenu rada direktorice. Iako Vijeće roditelja i Upravni odbor traže smjenu direktorice, ona ipak ostaje u tehničkom mandatu i nakon juna 2010. godine, jer Opštinski sud poništava odluku Vlade o smjeni.


Smjena ipak nije bila legalna

Arzija Mahmutović konačno je smijenjena tek početkom 2011. godine, cijelih godinu dana nakon što je otvoren proces smjene, i to tek kada je formirana nova parlamentarna većina u Kantonu Sarajevu. Za v. d. direktorice imenovana je Vasva Jajetović, a Mahmutović se opet žalila sudu. Kasnije je za novi direktoricu sarajevskih vrtića imenovana Mirjana Jovanović-Halilović, koja je i danas na ovoj dužnosti.

Ipak, najnovija odluka Suda glasi da je Arzija Mahmutović definitivno smijenjena protivno zakonu, što, opet, ne podrazumijeva njen povratak na mjesto direktorice.

U sarajevskim vrtićima petogodišnjaci, ali i oni mlađi i danas pohađaju vjeronauku, s obzirom da je još uvijek na snazi odluka Ministarstva obrazovanja KS iz vremena Safeta Keše.  

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije