Rođendan Alberta Einsteina - jednog od najvećih 'mozgova' čovječanstva

Radiosarajevo.ba
Rođendan Alberta Einsteina - jednog od najvećih 'mozgova' čovječanstva

Albert Einstein, jedan od najvećih 'mozgova' čovječanstva rođen je, 14. marta 1879., u židovskoj porodici u njemačkom gradu Ulmu, oblast Württemberg. Interesantno je da je mladi Albert progovorio kasnije u odnosu na drugu djecu.

Fizika ga je počela zanimati, navodno, kada je sa pet godina vidio kompas. Tačnije, mladog Alberta je fascinirala 'nevidljiva sila' koja je pokretala iglu kompasa.

Upisao se na Savezni politehnički institut u Zurichu gdje je upoznao Milevu Marić, koju je oženio 1903. godine. Sa njom je dobio sina i kćerku.

Zatim se zapošljava u Patentnom zavodu u Bernu kao ispitivatelj patenata.Kao profesor se uspio zaposliti tek 1909. godine. Od 1914. direktor je Kaiser-Wilhelmovog instituta u Berlinu i član Pruske akademije nauka.

U Berlinu je radio na svojoj teoriji gravitacije, koja je sadržana u opštoj teoriji relativiteta, objavljenoj u dopunjenom obliku 1916. godine. 

Svoju drugu suprugu, koja mu je bila sestrična, Elsu Löwenthal sreo je tokom kratkog posjeta Berlinu na jednom od svojih putovanja 1912.

Dolaskom Hitlera na vlast odbija potpisati deklaraciju njemačkih učenjaka koji su se složili sa stupanjem Njemačke u rat. Einsteinu su zatim oduzete sve funkcije i konfiskovan imetak.

Nakon zavšretka Drugog svjetskog rata angažovao se na svjetskom razoružavanju, a posebno se borio protiv upotrebe nuklearnog naoružanja. Nastavio je davati podršku cionistima ali je odbio ponudu vođa države Izrael da postane prvi predsjednik Izraela.

Odlazi u Sjedinjene Američke Države gdje je radio u Institutu za viša naučna istraživanja u Princetonu. 

Einsteinov mozak

Einsteinov mozak uklonjen je iz tijela nakon njegove smrti 1955. Naučnici su s vremenom otkrili da je Einsteinov mozak imao 73 posto više glija stanica. Funkcija ovih stanica je hranjenje neurona. Što mozak više djeluje i što je njegova misaona funkcionalnost kompleksnija, i on proizvodi više titraja među neuronima. Pri tome se proizvodi više glija stanica.

Mozak Alberta Einsteina izložen je u filadelfijskom Mutter muzeju.

Naučnici su otkrili i to da je njegov mozak na mikroskopskoj razini bio znatno mlađi od njegove dobi te da je 15% bio širi od prosjeka.

Uticaj i djela

Njegovo glavno djelo je teorija relativiteta koja je postala temeljni okvir za daljnji razvoj teorijske fizike. Osim toga ova teorija zahvaća i u filozofske koncepcije, posebno u prostoru i vremenu.

Fizici je dao i druge vrlo važne priloge kao što je hipoteza o kvantima svjetlosti ili fotonima tj. pretpostavku da se svjetlost može shvatiti i kao roj čestica kada se trebaju objasniti neke pojave, napose fotoefekt.

Godine 1917. izveo je prve kvantne zakone za materiju.Upravo je zbog radova na polju kvantne teorije 1921. godine dobio Nobelovu nagradu. Razvio je teoriju fizičkog polja tražeći vezu među gravitacijskim i elektromagnetskim poljem.

Tokom svog života objavio je preko pedeset naučnih radova. Najpoznatija djela su mu Elektrodinamika tijela u kretanju, Osnovne opšte teorije relativiteta, O posebnoj i opštoj teoriji relativiteta, Evolucija fizike, Značenje relativnosti...

Objavio je i nekoliko radova koji se ne bave naukom, uključujući O cionizmu, Svijet kako ga ja vidim i Izvan mojih poznih godina,  te zajedno sa Sigmundom Freudom Zašto rat?

Preminuo je 18. aprila 1955. godine, u Princetonu u američkoj državi New Jersey.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije