Jugoslovenka koja je preživjela pad aviona: "Ja sam kao mačka, imala sam devet života"
Jugoslovenska aviokompanija JAT je mnogima poznata kao simbol bivše države, ali je u svijetu poznat po još jednoj stvari.
Na jednom jatovom letu, 1972. godine, Vesna Vulović je došla na posao stjuardese, a ništa nije slutilo da će decenijama kasnije njena priča biti sinonim za preživljavanje avionske nesreće.
Let je bio zakazan iz švedskog Štokholma za Beograd, preko Zagreba. JAT-ov avion Douglas DC-9 je bio u mirnom letu iznad tadašnje Čehoslovačke, a onda je došlo do terorističkog napada. Eksplodirala je bomba u aktovci u prednjem dijelu aviona.
Na Zapadni Balkan stigao hladni val i nove snježne padavine: U BiH se očekuje do 25 cm snijega
Srećom po Vesnu Vulović, ona je bila u zadnjem dijelu, ali je opet osjetila posljedice. Avion se raspao i krenuo prema dnu s visine od 10160 metara. 23 putnika i sedam članova posade je bilo u avionu, a samo je Vesna preživjela. Prema njenoj priči, preživjela je tako što se njen dio aviona pod uglom zabio u snježnu planinu, te je to usporilo pad. Stjuardesa je završila s teškim povredama i bila je 27 dana u komi. Predstojalo je 16 mjeseci rehabilitacije, a Vesna je insistirala da se vrati na posao stjuardese. Ipak, uprava JAT-a je odlučila kako je za nju najbolje da radi uredski posao.
Po dolasku u bolnicu, Vulović je pala u komu 10 dana. Imala je frakturu lobanje, dva zgnječena pršljena i slomljena je karlica, nekoliko rebara i obje noge.
"Bila sam slomljena, a doktori su me ponovo sastavili", rekla je za New York Times 2008. godine. "Niko nikada nije očekivao da ću ovako dugo živjeti."
Pad je Vulović donio mjesto u Ginisovoj knjizi rekorda 1985. godine za najveći pad koji je neko preživio bez padobrana. Stjuardesa je bila privremeno paralizovana od struka naniže zbog pada, ali se vremenom skoro potpuno oporavila i vratila da radi za avio-kompaniju na radnom mjestu.
Nikada se više nije sjećala nesreće, rekla je, i nastavila je da leti kao putnik. "Ljudi uvijek žele da sjede pored mene u avionu", rekla je ona.
Spektakularna priča o preživljavanju donijela je Vulovićevoj status slavne ličnosti u Srbiji, gde je svoju slavu kanalisala u kampanju za političke ciljeve, kada je učestvovala u protestima protiv vlasti.
Kao posljedicu njenog uključivanja u proteste, ona je odmah dobila otkaz. Zbog njenog statusa među narodom tadašnje Jugoslavije, vlasti se ipak nisu odlučile za hapšenje, strahujući od revolta i negativnog publiciteta.
Ona je nastavila svoju borbu i nakon raspada Jugoslavije. Sve do pada vlasti Slobodana Miloševića petog oktobra 2000. godine, Vesna je aktivno učestvovala kao članica Demokratske stranke.
"Ja sam kao mačka, imala sam devet života", rekla je za New York Times. "Ali ako nacionalističke snage u ovoj zemlji prevladaju, srce će mi prsnuti."
Umrla je u svom domu u Beogradu 2016. godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.