Pašović: Sarajevo ima mnogo toga da ispriča i pošalje poruku mira svijetu

Radiosarajevo.ba
Pašović: Sarajevo ima mnogo toga da ispriča i pošalje poruku mira svijetu

''Sarajevo je zakasnilo za pripremu ozbiljnog obilježavanja 2014. godine, odnosno 100. godišnjice Sarajevskog atentata i početka Prvog svjetskog rata. Svi ozbiljni planovi obilježavanja u evropskim zemljama su već urađeni najmanje u prošloj godini. Međutim, to nije ništa novo za nas'', ocijenio je danas za Agenciju Fena istaknuti bh. reditelj i direktor East West Centra Haris Pašović.

On je, komentirajući pripreme za obilježavanje ove značajne godišnjice zbog koje će se Sarajevo ponovo naći u svjetskom fokusu, podvukao da su sve druge zemlje pripremile programe, a mnoge od njih planiraju izvesti u Sarajevu. Pritom, kazao je, Sarajevo i BiH u cjelini nisu imale nikakav plan niti zapravo razumijevali važnost 2014. godine u svijetu.

''Nama je možda Sarajevski atentat jedna od tačaka u gradu, ali to je u svjetskoj istoriji vrlo važna godina. Sa Sarajevskim atentatom već počinje svaki članak u svijetu, a izlazi ih oko 20 dnevno. Sarajevo se, dakle, već pominje u tolikim publikacijama širom svijeta, a pritom se ono nije spremilo za tu pažnju i pritok gostiju koji će u ovaj grad doći. Smatramo da je to posljednji veliki trenutak u doglednom vremenu kada će Sarajevo biti u fokusu svjetske pažnje'', istaknuo je Pašović.

Podsjećajući na riječi velike američke autorice Susan Sontag da je "u Sarajevu počelo 20. stoljeće sa Sarajevskim atentatom i završilo opsadom Sarajeva", Pašović smatra da građani Sarajeva i BiH trebaju reći šta oni misle o 1914., odnosno cijelom stoljeću ratova.

''Sarajevo ima jedno od najkompleksnijih iskustava u 20. stoljeću i mi smo i obavezni na izvjestan način da kažemo svijetu koje je to iskustvo i da pošaljemo poruku mira. Mi se za to nismo spremili'', podvukao je.

Također naglašava da u Republici Srpskoj odbor za organizaciju obilježavanja ove godišnjice već planira određene programe, ali uz izvjesnu interpretaciju za koju nije siguran da će zadovojiti objektivno gledanje na cijelo pitanje. Pašović podvlači da izvjesni pristrasni ili nacionalistički pogledi na taj događaj postoje i u Federaciji BiH, te smatra da u takve interpretacije ne treba ulaziti, već se treba fokusirati na slanje poruke mira.

East West Centar u tom smislu priprema veliki muzičko-scenski projekt za 28. juni, pod nazivom 'Stoljeće mira nakon stoljeća rata' koji će govoriti o budućnosti, a bit će namijenjen masovnoj publici. Također, uputili su prijedlog Općini Stari Grad i Kantonu Sarajevo za formiranje memorijalne zone Sarajevo 2014, koji je u fazi razmatranja.

''To je formiranje zone oko mjesta atentata - u dijelu ulice Zelene beretke, uključujući i Latinsku ćupriju, koja bi pored obilježenog mjesta Sarajevskog atentata imala na dva kraja dva postamenta - spomenik ubijenim tokom opsade Sarajeva i spomenik ubijenim u Srebrenci, budući da se radi o dva najveća zločina nad građanima u 20. stoljeću nakon Drugog svjetskog rata, odnosno jedinom genocidu na evropskom tlu nakon Dugog svjetskog rata'', istaknuo je.

Pašović je mišljenja da Sarajevo ima mnogo toga da ispriča te da je ono veoma snažno da pošalje poruku svijetu o miru i potrebi mira, za šta je 2014. godina vrlo važan momenat.

''Činjenica da će u Vijećnici svirati Bečka filharmonija ne znači puno Sarajevu. Smatram da je to vrlo lijepo, nisam protiv toga i jako podržavam to gostovanje. Međutim, Vijećnica je mala i samo će oko 100 ljudi moći prisustvovati koncertu. Nasuprot tome, u Istočnom Sarajevu, Višegradu i Beogradu se pravi spomenik Gavrilu Principu, dok u Sarajevu u Vijećnici koja je bombardovana svira Bečka filharmonja. To kao da se replicira 1914. na nekom kulturnom planu. Smatramo da treba napraviti treću poruku, a to je poruka mira'', zaključio je on.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije