Nermin Hamzagić, autor performansa 'Atlete srca': Mi smo generacija koja ne zna šta je država

Radiosarajevo.ba
Nermin Hamzagić, autor performansa 'Atlete srca': Mi smo generacija koja ne zna šta je država

Radovali smo se njihovim pobjedama, euforično ih pratili, a onda zatišje... Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci prethodne godine pobjedom protiv Njemačke došla je i do svoje devete titule prvaka Evrope. Šta se u međuvremenu desilo s našim zlatnim odbojkašima? Zašto je bosanskohercegovačko društvo, društvo euforije, zašto država ne brine o sportistima, o kulturi...? O ovome i sličnim temama razgovarali smo s autorom pozorišnog performansa i izložbe Atlete srca - Nerminom Hamzagićem

Oni su inspiracija i heroji, oni su 'Atlete srca': Poseban performans i izložba za Dan nezavisnosti

Atlete srca: Predstava o bh. ponosu - reprezentativcima BiH u sjedećoj odbojci

Razgovarala: Merima Zavitan, Radiosarajevo.ba

„Zavisi kako postavimo euforiju. Ne treba je nužno smatrati kao negativnu, ona je odraz jednog ushićenja, ljubavi, radosti. Najbolji primjer nam je za to kada nam neki sportski kolektiv osvoji neku nagradu kao košarkaši. Recimo nedavni medvjed koji je došao u Sarajevo i Danis Tanović sa svojim uspjehom. S jedne strane to govori o tome da našem društvu trebaju pozitivne priče, a s druge strane to su priče koje traju u prosjeku jedan do dva dana i onda opet utihne u ovom sivilu u kojem živimo“, kazao je Nermin Hamzagić. 

Naveo je kako mu je zanimljiva potreba društva za euforijom, jer je to dokaz da naše društvo želi ići naprijed, da mu treba nešto što će ga iz ovog sivila iščupati, ali da nažalost u BiH ne postoje sistemi koji bi valorizirali te uspjehe

„Oni su bez obzira na svoj uspjeh - odbojkaši... oni nisu u nekoj općoj slici heroji, oni nisu idoli nacije. Sad je pitanje šta je ovdje nacija? Treba da nađemo odgovor ko su u ovom sistemu uzori i šta je ovom društvu prioritet“.

Sportsku infrastrukturu objašnjava rečenicom: „BiH je otišla na Svjetsko prvenstvo, ali u međuvremenu nije napravljen nijedan stadion“. 

Smatra da je slična situacija i s kulturom: „Pozorišta se ne grade, odnosno pozorišta i objekte koje smo naslijedili jedva da održavamo“. Prema njegovu mišljenju, najveći problem jeste činjenica da narod bira vlast koja je nespremna i nekompetentna da vodi državu. 

Partitokratiju objašnjava sljedećim riječima: „Narod ima vlast kakvu zaslužuje, to je potvrđeno. Mi konstantno imamo problem s nacionalističkim strankama, s nekim strankama centra ili desno, ali oni su legitimni predstavnici očigledno većine u ovoj državi. Mi koji smo manjina to možemo i moramo prihvatiti ako hoćemo da živimo u jednom demokratskom društvu. Isto tako moramo uložiti napore da generalno tu svijest promijenimo, jer mi stagniramo 20 godina, mi smo generacija koja ne zna šta je država, mi odrastamo u jednom tranzicijskom društvu, s jednim velikim upitnikom, slušajući priče o funkcionalnoj državi, a uopće nemamo odnos prema tome, ni prema grbu, ni prema himni...“

Zlatni odbojkaši, ambasadori Bosne i Hercegovine u sportu, su se borili za nezavisnost i suverenitet naše države, a danas nastavljaju borbu na sportskim terenima. Oni su dokaz da postoji društvo jednakih mogućnosti, negiraju predrasude i bore se protiv njih. Sjedeća odbojka je najtrofejniji sportski kolektiv u Bosni i Hercegovini, karakterizira ih entuzijazam koji je krunisan i titulama evropskog prvaka, svjetskog šampiona i paraolimpijskog prvaka istovremeno. 

Sada su dobili i svoju umjetničku formu, u vidu pozorišnog performansa i izložbenog djela od dvanaest portreta bh. reprezentativaca.

Nermina smo pitali na koji je način uključio odbojkaše u umjetničku formu poput ove.

Kazao nam je da da se ideja javila gledajući njihove utakmice i treninge gdje je shvatio da iza svih tih pokreta stoji jedna snaga, jedna ogromna inspiracija, želja i volja. Cilj ovog performansa jeste neposredni kontakt u formi performansa kako bi povezao njih i publiku. 

Na samom kraju osvrnuo se i naglasio da su političari ti koji trebaju osigurati mogućnost za jedan kontinuiran rad vrhunskih sportista, kao i kulture. „Bez strategije, bojim se da nećemo moći ovako dugo funkcionirati“, zaključio je Nermin. 

Publika će moći prisustvovati premijeri performansa na Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, u utorak, 1. marta 2016. godine u Art Depou Ars Aevi s početkom u 19 sati i 30 minuta. 

Nakon premijere, izložbeni dio projekta, koji će sačinjavati izložba portreta dvanaest reprezentativaca BiH u sjedećoj odbojci, koje je načinio fotograf Velija Hasanbegović, bit će otvorena za sve posjetioce od 2. do 6. marta u periodu od 10 do 18 sati u Ars Aeviju. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije