Jasmin Ligata: Kod mene je PR skraćenica za prijateljstvo
Ime Jasmina Ligate dobro je poznato u bosanskohercegovačkim sportskim krugovima. Novinar s petnaestogodišnjim iskustvom rada u Oslobođenju, saradnik Evropske fudbalske federacije (UEFA) i PR manager dvojice najpoznatijih bh. sportaša, Edina Džeke i Mirze Teletovića.
Voditi kompliciran posao odnosa s javnošću sportskih megazvijezda težak je posao, posebno u zemlji koja za ovu struku još uvijek ''ne zna''.
Teško je sportskim novinarima navići se na nove trendove, prihvatiti ih i do kraja ispoštovati. Svi žele svoje priče, svi Džeku i Teletovića žele samo za sebe, ali pravila su jednostavno drukčija.
Razgovarao: Emir Aletić, Radiosarajevo.ba
Kako se snaći, kako opstati i preživjeti u ovom poslu, kako biti najbolji? O ovim, ali i drugim interesantnim pitanjima razgovarali smo s Ligatom, uvijek dobrim i dragim kolegom, kvalitetnim sagovornikom i čovjekom ''koji zna posao''.
Ligata je uspješni bh. novinar (FOTO: Radiosarajevo.ba)
''Radim poslove koje volim, u ljubavi pronalazim energiju.
Dakle, jedan sam od nepopravljivih radoholičara, koji u svemu vidi
izazov i priliku za napredovanje i afirmaciju. Za one koji vole raditi,
posla uvijek ima i posao će uvijek pronaći njih. Što se tiče sličnosti
profesija, moram istaknuti kako su zaista similarne, jer zapravo svoje
višegodišnje novinarsko iskustvo pokušavam iskoristiti kako bih pomogao
Edinu i Mirzi, koji zaista imaju premalo slobodnog vremena. S te strane, trudim se da im olakšam i da sve ono što oni želje reći, prenesem do kolega.
A s obavezama se nosim tako da sam već počeo da se raspitujem za
mogućnosti kloniranja, jer 24 sata je premalo za sve ono što trebam, i što bih želio uraditi.
Otkuda Edin, otkud ti i otkud on?
''Zašto ne Edin i zašto ne baš ja? Novinarstvom se bavim gotovo 15 godina u najboljoj i najstarijoj novinskoj kući u BiH, gdje sam stekao veliko iskustvo, učeći kroz iskustva urednika, novinara. I dan danas učim, edukujem se, čitam, slušam, upijam i zašto ne baš ja? I sam sam igrao fudbal i profesionalno i amaterski i razumijem sve potrebe koje ima jedan profesionalni fudbaler, te razmišljam slično kao oni. Kada je u pitanju Džeko, s njim je kombinacija dugogodišnjeg poznanstva, prijateljstva, a najmanje poslovnog interesa. I prije nego će Edin dohvatiti zvijezde, bio sam novinar koji je Džeku pratio, gotovo od njegovog prvog dodira s loptom, pa do dan danas. Nisam jedini koji dobro poznaje Edina, ali između mene i njega vlada zdrava komunikacija. Kada je zezancija, onda se zezamo, kada je posao, onda radimo ozbiljno i s te strane obojica smo zadovoljni. Najbitnije od svega je povjerenje koje on ima u mene, što zapravo naš odnos i čini normalnim, pa onda se skraćenica PR zapravo tumači kao Prijatelji, a ne PR kao glasnogovornik.
Jasmin Ligata, FOTO: Privatni album
Bh. sportska javnost je jako osjetljiva, ali Edin i Mirza su super
inteligentni ljudi, koji se odlično nose s popularnošću koju uživaju.
Nekad im je i neugodno zbog svega, jer ipak su oni sportisti koji su
svoje karijere počeli upravo u našoj zemlji i to ih odvaja od ostalih.
''Edin je krenuo od Željezničara, Mirza od Turbine i Slobode i postepeno su rasli. Javnost na njih, ne uvijek, gleda blagonaklono, jer su nekako naši, a samim tim ih gledaju i malo pod povećalom, pa ih i više kritikuju. Međutim, ono što ne znaju, jeste da su obojica sasvim dva obična momka, koji vole svoj posao iznad svega i tuguju i raduju se podjednako kao i svi mi. Imam tu sreću i zadovoljstvo da ih lično poznajem, a upravo ta činjenica je moja najveća satisfakcija u svemu ovome što radim. Što bi jedan moj prijatelj rekao: 'Dobri su momci''', priča naš sagovornik.
Posljednjih godina u bh. sportskom novinarstvu kvantitet je progutao kvalitet. Nema onih finih, visprenih tekstova. Zavladao je prosjek, novinari su svi koji imaju tastaturu i konekciju. Ligata je razočaran, smatra da je edukacija jedini put povratka novinarstva na nekadašnji nivo.
''Nažalost, danas se svako može zvati sportskim novinarom. U moru portala zaboravilo se na osnove novinarstva. Da bi napisao relevantan tekst o nekome, o reprezentaciji recimo, onda moraš imati neko ime, a u BiH se dešava da svi koji imaju tastaturu i kompjuter, smatraju da se njihovo mišljenje treba pikati. Isto tako, da bi napisao o tome kakav je neko čovjek, da li ga je slava promijenila ili da li sretan ili tužan zbog poraza, mora lično poznavati tu osobu, jer mora shvatiti da svojim često netačnim interpretacijama nanosi zlo osobi o kojoj piše.
Mislim da svi moramo imati malo više samokritike prema onome što radimo, jer samo tako možemo dostići jedan nivo. Niko se nije rodio naučen i najpametniji, jer cijeli život je učenje i učenje i nadograđivanje. Baš kao što se pametni telefoni svakih malo nadograđuju nekim novim stvarima, tako se i mi moramo edukovati, jer vrijeme te pregazi čim se malo opustiš'', smatra Ligata.
Sportski PR u raljama sportskog novinarstva, ako bi morao birati, na koju bi stranu otišao: putem novinara ili putem PR-a?
Izabrao bih oboje, jer svojim kolegama zapravo olakšavam posao. Svi koji se obrate sa zahtjevom za intervju, taj će i dobiti, a sve u zavisnosti od Edinovog i Mirzinog vremena. Kolege moraju znati da i njih dvojica imaju porodice i da svoje slobodno vrijeme koriste za druženje s najmilijima i to treba poštovati. Imali smo situacije kada su CNN, TRT, L'Equipe i Globo TV čekali i do mjesec na svoje termine za intervjue i bili su jako strpljivi. Evropa je već odavno prepoznala šta jednom sportisti znači PR, a mi se tek susrećemo s tim. To što se nismo susretali s takvim vidom komuniciranja, to ne znači da je to nešto loše. Naprotiv, samo se trebamo naviknuti na to i kasnije će biti lakše i kolegama, ali i Edinu, Mirzi, pa i meni'', zaključio je Jasmin Ligata na kraju razgovora za portal Radiosarajevo.ba.
Pratite sportsku rubriku portala Radiosarajevo.ba na Facebooku
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.