Iza Razija Mešević Kordić: Zbog posla nije neophodno zanemariti svoju kreativnost

Radiosarajevo.ba
Iza Razija Mešević Kordić: Zbog posla nije neophodno zanemariti svoju kreativnost

Na njemačkom tržištu odnedavno je dostupna knjiga pod nazivom Autorsko-pravni sistemi i kolektivno ostvarivanje autorskog prava u Jugoistočnoj Evropi. Iscrpan rad, istraživanje i činjenice zabilježene na preko 600 stranica, djelo su docentice s Pravnog fakulteta u Sarajevu Ize Razije Mešević Kordić.

Ova mlada doktorica prava predaje nastavu na četiri predmeta Pravnog fakulteta u Sarajevu. Čini se kako je ona jedna od strastvenih zaljubljenica u posao koji radi zbog čega stalno ulaže nove napore i teži za novim znanjem. No nije to jedina ljubav Ize Razije. Putovanja, istraživanja, pisanje, moda, fotografija, kulinarstvo... sve je to tijesno vezano za njen način življenja.

Iako je angažirana na četiri predmeta, i to Osnovi prava intelektualnog vlasništva, Pravo industrijskog vlasništva, Evropsko pravo intelektualnog vlasništva te Lična prava, Iza Razija pronalazi vremena i za ostale ljubavi koji su prema svemu sudeći pokretači pozitivne energije kojom odiše ova intelektualka. Na svom blogu piše o stvarima koje lično voli i o temama koje je zaokupljaju. Ističe kako zbog posla nije neophodno zanemariti druga interesiranja, posebno ne svoju kreativnost.

Razgovarala: Elma Behram, Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba: Kako Iza Razija Mešević Kordić ima toliko energije i volje da konstantno ide korak dalje?

Iza Razija Mešević Kordić: Rekla bih da je u pitanju (pre)velika količina radoznalosti. Neko će reći da je u pitanju ambicija. No, ako to i nazovemo ambicijom, onda je to ambicija "da saznam, doživim, vidim i čujem", a ne ambicija "da budem". Kada se popnem na jedan brežuljak, tj. savladam neku profesionalnu prepreku ili se popnem na profesionalnoj ljestvici, odmah vidim drugo uzvišenje i pomislim: "A šta li ima tamo? Možda ima nešto interesantno? Možda ima nešto što mi je novo?" Slično postupam i u drugim segmentima života. Smatram da čovjek raste i razvija se kao ličnost samo ako je spreman da, barem s vremena na vrijeme, krene u nešto nepoznato i zaviri "šta je iza ugla". Ta radoznalost je snažno gorivo, ali ponekad i motor treba malo predaha.

Radiosarajevo.ba: Profesorica ste na Pravnom fakultetu u Sarajevu. Kako opisujete današnju akademsku zajednicu? Koliko su studenti danas željni novog znanja, napretka?

Iza Razija Mešević Kordić: Akademska zajednica u BiH je kao i svaka druga profesionalna zajednica. U njoj možete pronaći kako sjajne bisere, tako i kukolj. Naravno, s tim što su očekivanja prema pripadnicima te zajednice moguće (a i s pravom) nešto veća. Osim toga se mora naglasiti da akademska zajednica nije jedna homogena skupina, tako da bi bilo neodgovorno davati paušalne izjave. Što se tiče domena pravnih nauka, odgovorno tvrdim da Bosna i Hercegovina ima nemali broj naučnika i istraživača regionalnog i evropskog ranga. To nisu neminovno uvijek one osobe koje daju izjave u medijima kao eksperti za određene teme, no ti istinski stručnjaci su u relevantnim krugovima itekako poznati, cijenjeni i priznati. Moja velika zamjerka prema sadašnjoj akademskoj zajednici je određena doza inertnosti. Univerziteti su nekada bili gnijezdo i izvor progresivnog razmišljanja, motor društvenih promjena i sinonim za integritet i slobodu misli. Ta tradicija se njegovala i stoga su i članovi akademske zajednice živjeli principe na kojima je univerzitet zasnovan – akademska sloboda i autonomija. Danas to više ne dolazi u punoj mjeri do izražaja. A studenti… isto kao i članovi akademske zajednice.

Pojedini se upisuju na fakultet da bi ga završili, drugi, pak, da bi stekli znanje i vještine. Ipak, rekla bih da je ova druga skupina veća nego što bi se moglo i zamisliti i da studiju pristupaju vrlo ozbiljno i odgovorno. 

Radiosarajevo.ba: Nedavno se na njemačkom tržištu pojavila Vaša knjiga. Koliko truda i rada stoji iza novog materijala i šta to za Vas lično znači?

Iza Razija Mešević Kordić: Moram biti iskrena i reći jako mnogo. Osnovu te knjige (Autorsko-pravni sistemi i kolektivno ostvarivanje autorskog prava u Jugoistočnoj Evropi) predstavlja moj doktorat koji sam u domenu autorskog prava odbranila na Univerzitetu Ludwig Maximilian u Minhenu, no za potrebe publikacije je u izvorni tekst ušlo još jako mnogo novih podataka i rezultata dodatnog istraživanja, te je broj stranica porastao na preko 600. Radi se o tematici koju niko ranije nije obradio, a posebno na ovako sveobuhvatan i sistematičan način, te sam pored istraživačkog boravka na Max-Planck institutu za inovacije i konkurenciju u Minhenu provela i jako mnogo vremena putujući od Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore do Srbije, Albanije, Bugarske i Kosova, prikupljajući izvore i praksu, te vršeći intervjue s predstavnicima lokalnih ministarstava, instituta za intelektualno vlasništvo i kolektivnih organizacija. Veoma sam ponosna na to da je moja knjiga izdana u ediciji upravo gorespomenutog renomiranog Max-Planck instituta.

Radiosarajevo.ba: Kako ocjenjujete rad Vaših kolega "eksperata" za pravo intelektualnog vlasništva u BiH?

Iza Razija Mešević Kordić: Poznavalaca intelektualnog vlasništva u BiH je izuzetno malo i rad tih kolega veoma cijenim i s njima sa zadovoljstvom sarađujem i razmjenjujem znanja i informacije. No, kao što sam već ranije istaknula, kao i u drugim oblastima, okolnost da ispred nečijeg imena stoji naziv "ekspert", "stručnjak" ili sličan epitet ne znači da ispred sebe imate osobu, koja tu titulu i zavrjeđuje.

Radiosarajevo.ba: Vi ste bili i idejna kreatorica konferencije pod nazivom "Izazovi intelektualnog vlasništva u regionu i EU". Kakav je sistem zaštite intelektualnog vlasništva kod nas, a kakav u EU? Jesmo li i na ovom polju kao u većini slučajeva na dnu ljestvice?

Iza Razija Mešević Kordić: Da, to je tačno. U pitanju je međunarodna konferencija koja je održana prošle godine u Sarajevu i koja je okupila vodeće stručnjake, kako iz akademske zajednice tako i iz prakse u oblasti intelektualnog vlasništva iz regije Jugoistočne Evrope, te iz Njemačke i Austrije. Cilj konferencije je bio detektirati ključne probleme sistema zaštite intelektualnog vlasništva u regionu i ponuditi konkretna rješenja. Što se tiče pravnog okvira zaštite intelektualnog vlasništva u BiH i u EU, tu nema značajnih razlika. No, u praksi se u implementaciji pojavljuju određeni problemi. Posebno u domenu autorskog prava. Komercijalni korisnici autorskih djela često na sve načine pokušavaju da izbjegnu plaćanje naknade za korištenje autorskih djela, interpretacija, fonograma itd. ili odbijaju da shvate da imaju obavezu plaćanja. Da li biste npr. mogli popiti kafu u nekom ugostiteljskom objektu i bez plaćanja odšetati vani? Sigurno ne. Kako se onda u tom istom objektu može puštati (javno saopćavati) nečija muzika bez plaćanja? A da li biste sjeli u neki ugostiteljski objekat i popili popodnevnu kaficu uz mrtvu tišinu, ili biste birali mjesto gdje je ugodna muzika? Vjerovatno ovo drugo. Znači, nečija muzika utječe na uvećanje dobiti jednog ugostitelja, koji nije spreman da plati autorima i izvođačima za to. Teško me je ubijediti da je tu u pitanju neznanje, već prije izbjegavanje zakonske obaveze.

Radiosarajevo.ba: Ono što je u posljednje vrijeme posebno interesantno jeste da pored svih obaveza koje revnosno izvršavate, vodite i svoj blog. Mnoštvo interesantnih tema ponuđenih na maternjem, ali i engleskom jeziku. Odakle crpite ideje?

Iza Razija Mešević Kordić: Da, od ljeta ove godine vodim dvojezični (bh. i engleski) lifestyle blog pod imenom Darling it's Wunderbar, koji se bavi temama kao što su moda, kulinarstvo, uređenje prostora, životni balans, pozitivno razmišljanje, zdrav život i putovanja. Veoma sam zadovoljna dosadašnjim odzivom čitalaca, a u međuvremenu sam ostvarila i neke veoma zanimljive saradnje. Moj posao je ono što ja radim, ne neminovno samo ono što ja jesam. Smatram da kroz profesiju čovjek ispoljava samo jedan dio svoje ličnosti i da ne treba zanemariti i druge aspekte osobnosti, druga interesiranja itd., a posebno ne svoju kreativnu stranu. Pišem o stvarima koje lično volim i o temama koje mene zaokupljaju i koje su mi interesantne (npr. koji su novi modni trendovi, šta vidjeti i doživjeti u nekom gradu, kako sačuvati dobro raspoloženje u mračnom zimskom periodu, kako kreativno urediti radni prostor itd.) i nadam se da ih i čitaoci doživljavaju tako. Uvijek se radujem njihovim povratnim informacijama i reakcijama. Budući da je u pitanju "lični blog", svaka fotografija i priča je autentična i sadrži dio mene. Veoma sam zavoljela fotografiju i ona je fantastičan način da se kaže mnogo toga bez riječi. No ipak, kada sam ušla (ili bolje reći – začepila nos i uskočila) u ovaj projekt na umu sam imala izvorni koncept bloga – a to je neki vid "online dnevnika". Zato je u fokusu svakog posta na blogu najprije priča, uz koju idu fotografije.

Radiosarajevo.ba: Primjećujemo da Vam ni fotografija nije strana. Da li je sopstveno umijeće ili ste, pak, pohađali neku obuku za fotografiju?

Iza Razija Mešević Kordić: Da, to je tačno, no ipak sebe još uvijek ubrajam u "ozbiljne početnike". Zapravo, radi se o hobiju koji sam nenamjerno "otuđila" od svog supruga, jer je on zapravo taj koji se već duže vrijeme zanima za fotografiju i posjeduje "odlično oko". Od povremenog fotografisanja ovaj hobi je postao ozbiljniji od kada sam počela da se bavim blogom, uz koji neminovno idu i kvalitetne fotografije. Pri tome moram istaći (budući da profesoru autorskog prava ne priliči plagijatorstvo), pored mene, moj suprug je također autor određenih fotografija na blogu. Sve više uživam u ovom kreativnom izrazu i stalno učim nove stvari kroz praksu. Ipak, mislim da pored iskustva, treba učiti i od najboljih, te odnedavno pohađam obuku kod talentovane Aide Redžepagić.

Radiosarajevo.ba: Čini se da volite putovati. Možete li s nama podijeliti gdje Vam je bilo posebno lijepo, odnosno šta je to posebno vrijedno za posjetiti?

Iza Razija Mešević Kordić: Da i previše, pa makar to bilo i samo za vikend i stotinjak kilometara od kuće. Putne torbe su uvijek u hodniku. Mislim da su putovanja bitna i da upoznavanje novih ljudi, mjesta, kultura, tradicija veoma (pozitivno) utječe na razvoj ličnosti i to u svakoj dobi. Jer um je kao padobran – najbolje funkcioniše kada je otvoren, a putovanja mu pomažu da se otvori. Kada me moji studenti gotovo bojažljivo pitaju, šta ja mislim, da li se trebaju uključiti u neki program studentske razmjene i studirati barem jedan semestar negdje u inostranstvu, ja ih doslovno tjeram da se prijave. Ima jako puno mjesta, koja sam posjetila, a koja imaju svoju čar. Ipak mislim da bih (zasad, jer nadam se i novim putovanjima) izdvojila Andaluziju, posebno Granadu i čarobnu Alhambru, te Rio de Janeiro, koji je fascinantan grad pun kontrasta.

Radiosarajevo.ba: Jasno je da Vi volite knjigu. Šta nam preporučujete za hladne zimske dane?

Iza Razija Mešević Kordić: Veoma volim pse, no, rekla bih ipak da je knjiga najbolji čovjekov prijatelj. Pa mogu Vam preporučiti moj trenutni izbor, a to je klasik Ubiti pticu rugalicu autorice Harper Lee, koji ponovo čitam, kako bih se podsjetila i više uživala u nastavku ovog romana, koji je objavljen ove godine pod nazivom Go set a watchmen (Idi, postavi stražara). Njegov je tekst u biti nastao prije nego je objavljena Rugalica. Nije mi poznato da je novi roman već preveden na jedan od jezika s našeg govornog područja, no Kindl izdanje na engleskom, koje i sama imam, dostupno je i u BiH. Ko je raspoložen za laganije teme, možda da pokuša s nedavno prevedenom knjigom Kako biti Parižanka gdje god da si, kojoj se i sama veselim i mislim je čitati uz cafe au lait i nekoliko macarona.

Radiosarajevo.ba: I za kraj ne mogu da ne spomenem vaše kulinarske sposobnosti. Volite li pripremati naša tradicionalna jela ili, pak, istražujete i u gastro oblasti?

Iza Razija Mešević Kordić: Volim da kuham i primjećujem da na blogu u posljednje vrijeme zbog zimske sezone i više vremena, koje provodim kod kuće, objavljujem dosta kulinarskih postova. Pored toga što mi je veoma bitno da jedem svjesno, u smislu sastojaka i namirnica, koje se koriste u pripremi, kuhanje je za mene i način opuštanja. Da li Vam je poznat italijanski stav prema semaforu iz vica? Kažu – zeleno svjetlo je činjenica, a crveno je pitanje stava. E pa recepti su moje "crveno svjetlo", tj. koristim ih samo kao inspiraciju i dodajem i oduzimam ono što mi odgovara. Tako je i s tradicionalnim jelima. Pripremam neka, ali uvijek uz vlastiti dodatak izvornom receptu. Ipak češće uživam u tradicionalnim delicijama iz mamine kuhinje, koja je nenadmašiva.

Radiosarajevo.ba: Hvala za odvojeno vrijeme.

Pratite forum portala Radiosarajevo.ba - registrirajte se, komentirajte, predlažite teme!

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije