Dunja Mijatović o novinarskoj solidarnosti

Radiosarajevo.ba
Dunja Mijatović o novinarskoj solidarnosti

Sarajka Dunja Mijatović je predstavnica OSCE-a za slobodu medija, sa sjedištem u Beču. Intervju s njom napravljen je uoči ovogodišnjeg Dana slobode medija 3. maja, a prenosimo ga sa portala Delegacije Evropske unije u BiH

Koja je opća naznaka vaše procjene, a koja će biti objavljena povodom Svjetskog dana slobode medija 2011?   

Mijatović: Sigurnost novinara je jedna od najvažnijih tema na kojoj radi moj Ured ove godine. Uzimajući u obzir veliki broj novinara i predstavnika medija koji su po zatvorima i koji su fizički i verbalno izloženi napadima, vjerujem da sve zemlje članice OSCE-a hitno moraju javno progovoriti o problemu nasilja nad novinarima i povećati svoje napore ka stvaranju sigurnog radnog okruženja za predstavnike medija. Širom cijele regije, novinari pa čak i njihove porodice, predmet su premlaćivanja, uznemiravanja, zastrašivanja i zatvaranja. Predstavnici medija često budu i ubijeni tokom obavljanja svojih zadataka. I previše je slučajeva da počinioci ovih ubistava ne budu uhapšeni i prođu nekažnjeno. Vlade moraju koristiti sva oruđa koja su im na raspolaganju kako bi svom snagom osudili i istražili sve ove napade.

Do kojeg stepena se ovo odnosi na Bosnu i Hercegovinu?  

Mijatović:  Ja ne pravim razliku između zemalja članica OSCE-a kada pozivam na akciju. Svaka zemlja mora pogledati situaciju na vlastitom medijskom prostoru i priznati da se može učiniti više kako bi se stvorilo sigurnije radno okruženje. Svaka zemlja bi trebala razmisliti o tome da li podstiče slobodu medija ili osigurava i dozvoljava uslove koji stvaraju plodno tlo za rast neprijateljstva prema medijima. Dovoljno je pogledati moj posljednji izvještaj Parlamentarnom vijeću OSCE-a ili dva posljednja izvještaja o situaciji u medijima u BiH, pa vidjeti kako se sve ovo jednako odnosi i na Bosnu i Hercegovinu.

Koja je poruka medijima u BiH?

Mijatović:  Moja poruka novinarima bi bila: udružite se, ne dozvolite da budete uvučeni u političke bitke za vlast ili instrumentalizirani u političke svrhe, radite na stvaranju novinarske solidarnosti i uvijek imajte na umu da je vaš konzument javnost.

Moja poruka političarima i dužnosnicima bi bila: slobodni i nezavisni mediji su nezamjenjivi za funkcionisanje održive demokratije. Nema demokratskog sistema bez slobodnih i kritičkih medija. Nije uloga medija da zadovolje političare, uloga medija je da djeluju kao čuvari, da izvještavaju o tematici od javnog interesa – a javni interes veoma rijetko znači i politički interes.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije