Dječak trči da sustigne grupu izbjeglica: Naslovna fotografija izložbe 'Udaljeni horizont'

Radiosarajevo.ba
Dječak trči da sustigne grupu izbjeglica: Naslovna fotografija izložbe 'Udaljeni horizont'

Upečatljiva fotografija Jima Marshalla snimljena ljetos na Balkanskoj izbjegličkoj ruti na sjeveru Hrvatske, najavljuje specijalnu izložbu posvećenu hiljadama nesretnih ljudi koji u Evropi pokušavaju pronaći život dostojan čovjeka. 

'Udaljeni Horizont' naziv je multimedijalne izložbe autora Jima Marshalla i brojnih suradnika, koja će biti otvorena u Zemaljskom muzeju BiH, u  petak 8. aprila 2016. u 19,30. 

Riječ je o kolekciji ličnih predmeta, fotografija, filmskih snimaka i zapisa sa Zapadnobalkanske izbjegličke rute. 

"Namjera je da se humaniziraju i vizualiziraju izbjeglice koji su prolazli pomenutom rutom u susret okrutnom političkom stavu i pokušajima da se njih i njihova sutuacija naprave nevidljivima za svjetsku javnost", kaže autor Jim Marshall u izjavi za Radiosarajevo.ba.

Na pitanje kako je nastala fotografija koja najavljuje izložbu, autor odgovara: 

"Fotografiju na plakatu snimio sam na kukuruznim poljima između Šida i Tovarnika, u rano jutro 20. septembra 2015. Odabrao sam je jer na njoj ne samo da dječak izbjeglica trči za svojom porodicom koja mu je odmakla stotinjak metara, već i trči prema horizontu koji za njega znači sigurnost i zaštićenost,  a potreba za sigurnošću i zaštićenosšću je glavni razlog zašto su se izbjeglice odlučile na dugi, očajnički i rizični put ka Evropi", objašnjava Marshall. 

Saznajemo da su ostale fotografije koje će biti izložene nastale u Tovarniku, Bapskoj, Spačvi i Slavonskom brodu (Hrvatska), mjestu Röszke u Mađarskoj;  Šidu, Horgošu, Beogradu i Preševu u Srbiji, te kampu Idomeni u Grčkoj. 

Pored autora, Jima Marshalla, u pripremi izložbe sudjelovali su Nidžara Ahmetašević, Tim Clancy, Sabina Šabić i Ines Tanović Sijerčić, a vidjet ćemo još i fotografije Imrane Kapetanović i Sanje Vrzić, video i audio zapise Ajdina Kambera, mnoge lične predmete koje su izbjeglice gubile na dvokilometarskom potezu u kukuruznim poljima između Šida u Srbiji i Tovarnika u Hrvatskoj - putu koji su hiljade njih prošli. 

Takođe, izložba će predstaviti i zapise volontera koji su boravili među izbjeglicama kako bi dopremili i distribuirali pomoć, podigli svijest i informiralil javnost o izblegličkoj krizi: Nidžara Ahmetašević, Tim Clancy, Mirza Čeho, Emir Hodžić, Zoran Ivančić, Ajdin Kamber, Imrana Kapetanović, Olja Latinović, Adisa Marshall, Jim Marshall, Valentina Mindoljević, Gorana Mlinarević, Hana Obradović, Stefan Pejović, Nela Porobić Isaković, Teodor Pupčević, Žarka Radoja, Dinko Sijerčić, Sabina Šabić, Dalibor Tanić, Ulvija Tanović, Ines Tanović Sijerčić, Alina Trkulja, Sadžida Tulić i Sanja Vrzić. 

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije