Bolero Michaela Pinchbecka spaja Prvi svjetski rat, Olimpijadu i Sarajevo danas

Radiosarajevo.ba
Bolero Michaela Pinchbecka spaja Prvi svjetski rat, Olimpijadu i Sarajevo danas

Antologijska izvedba plesnog para Torvill i Dean sa sarajevske Olimpijade 1984, kada su plesali uz Ravelov Bolero, bila je inspiracija britanskom teatarskom autoru da razvije neobičnu predstavu. 

Za Michaela Pinchbecka karakterističan ritam kompozicije Bolero, koju je Maurice Ravel napisao 1928. godine dočarava zvučni dekor Prvog svjetskog rata, rafal metaka. 

Predstava puna simbolike nastala je u koprodukciji Sarajevskog ratnog teatra SARTR i Nottingham Playhouse teatra iz Nottinghama, grada u kojem žive klizači Jayne Torvill i Christopher Dean. Nakon premijere koja je u Nottinghamu održana u sklopu programa Neat14, u nedjelju 29. juna 2014. i sarajevska publika ima čast da pogleda ovu predstavu, koju je kritika okarakterizirala najvišim ocjenama. 

Evo šta o teatarskom Boleru njegov tvorac, Michael Pinchback uoči sarajevske premijere: 

"Predstava je koncipirana na putovanju iz Nottinghama u Pariz, gdje je živio Maurice Ravel, a potom u Sarajevo. Išao sam tragom kompozicije Bolero. To putovanje potaknuto je mojim uspomenama na djetinjstvo - imao sam sedam godina i sjećam se kada sam na televiziji gledao klizački par Torvill i Dean u izvedbi Bolera na sarajevskoj Olimpijadi. Stvorili smo predstavu koja predstavlja biografiju jedne muzičke kompozicije, mjesta i ljude koje ona spaja. 

Naša predstava počinje u godini 1914. kada je ubijen Franz Ferdinand u Sarajevu, te je počeo Prvi svjetski rat. Maurice Ravel je bio inspiriran zvukom rafala kada je stvarao Bolero, premijerno izveden 1928. kao balet. Onda idemo u godinu 1984. u vrijeme Olimpijade, a nakon toga u bosanski rat. Ta muzička kompozicija je svojevrstan soundtrack stogodišnje historije i odslikava ritam historije, ritam ratova." 

Eksperimentalnu predstavu Bolero su razvili i u njoj igraju: Nicki Hobday, Vera Molitor (Berlin), Ollie Smith (Nottingham), Benjamin Bajramović, Jasenko Pašić i Amila Terzimehić (Sarajevo). Bolero je realiziran u koprodukciji Sarajevskog ratnog teatra i Nottingham Playhousea iz Nottinghama, Engleska. Originalni koncept projekta potpisuje Michael Pinchbeck, pisac, live artist i umjetnik performansa iz Nottinghama, koji je na ovom projektu okupio internacionalnu ekipu. Partner projekta je British Council Bosne i Hercegovine.

Pitali smo autora predstave na koji način se građani njegovog Nottinghama prisjećaju sarajevske Olimpijade? 

"To je, uistinu, dio našeg DNK. Imamo Thorvill cestu, Dean ulicu, Bolero trg, u ledenoj dvorani je Torvill i Dean kafić u kojem je izložen njihov originalni kostim sa sarajevske Olimpijade. Kada je Olimpijski plamen došao u Nottingham, naravno, nosili su ga njih dvoje. Stvarno je ta uspomena duboko utkana u kolektivnu memoriju našeg grada. To je i zato što su njih dvoje iz Nottinghama, ali i zbog toga što je to bio prvi put da Velika Britanija dobije zlato na jednoj zimskoj olimpijadi. I to sa sjajnim rezultatom, s maksimalnih 6,0", prisjeća se Pinchbeck.

"Kada sam bio mali nisam znao gdje je to Sarajevo u kojem smo dobili medalju, a kasnije, kada je kod vas bio rat, bio sam tinejdžer i nisam bio svjestan šta se u Sarajevu događa. Sve su to razlozi zbog kojih sam 2012 odlučio da krenem u razvoj ove predstave, da ljudima u Nottinghamu i Velikoj Britaniji ispričam priču o Sarajevu", kaže autor predstave Bolero.

"U predstavi pričamo i naše lične priče, o životu pod opsadom, o tome kako je kada granate bez predstavnika odjekuju, sve smo to pokušali reći jednim univerzalnim jezikom. Govorimo i o važnosti muzike u vremenu konflikta, govorimo o Mozartovom Requiemu kojeg je Zubin Mehta dirigirao u sarajevskoj Vijećnici 1994", otkriva nam autor.

Michael Pinchbeck otkriva da će, nakon sarajevske premijere, Bolero krenuti na turneji po BiH, a nadaju se da će učestvovati i na Edimburškom teatarskom festivalu.     

 

Francuski kompozitor Maurice Ravel je 1928. godine u Parizu napisao orkestarsko djelo Bolero. 1984. Britanski olimpijci u umjetničkom klizanju Jayne Torvill and Christopher Dean su izveli svoju tačku plešući uz muziku Bolera na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu. Jayne i Christopher su upravo u Sarajevu postali klizački par koji je dobio najveće ocjene u historiji umjetničkog klizanja (za jedan program), dobivši 12 savršenih ocjena 6.0. i šest 5.9, koje su uključivale i ocjene 6.0 za savršen umjetnički dojam od svih sudaca. Osam godina kasnije sportska dvorana u kojoj su nastupali je granatirana. Radeći s muzikom kao mostom koji povezuje ove dvije priče, Michael Pinchbeck polazi na put od Pariza do Sarajeva, od 1928. do 1984. od Zimskih olimpijskih igara do bosanskog rata. Bolero istražuje stvaranje muzike i stvaranje historije uz tu muziku, s osvrtom na to kako je u Sarajevu olimpijska slava nekoliko godina kasnije prekrivena krvlju. Radi se o zaplitanju i rasplitanju kulturne i političke historije koja nikoga ne može ostaviti ravnodušnim. Projekat polazi na konceptualno putovanje od kreativnosti do propadanja, od kompozicije do konflikta, da bi odgovorio na strukturu Ravelove muzike i koreografiju plesne tačke na ledu. Početak projekta seže još do januara 2012. godine kada je Michael posjetio Ravelov dom u Montfort-l’Amaury, i mjesto njegovog vječnog prebivališta Levallois-Perret, kao i L’Opera Garnier gdje je Bolero doživio svoju premijeru kao balet 1928. godine. U februaru 2012. Michael dolazi u Sarajevo gdje je posjetio Olimpijsku dvoranu Zetra i Muzej XIV Zimskih olimpijskih igara, a u Sarajevu pronalazi i lokalnu podršku projektu. Prvu fazu rada na ovom projektu publika SARTR-a je imala priliku pogledati u junu 2013. godine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije