Bilo joj je tek sedamnaest: Lepa Radić, tinejdžerka, narodna heroina
Preko 100.000 žena iz Kraljevine Jugoslavije uključilo se u narodno-oslobodilačku borbu tokom Drugog svjetskog rata. Od toga ih je oko 25.000 izgubilo život. Žene su bile vojnikinje, bolničarke, bombašice, kurirke, kuharice, delegatkinja, političke komesarke i zapovjednice.
Koliko god bio poguban, rat je ženama omogućio da stupe na javnu scenu i oslobode se okova prošlosti. Kao rezultat , žene su vrlo brzo nakon oslobođenja dobile pravo glasa. Bilo je to 1945. godine, a ženska prava su 1946. godine uvrštena su u Ustav SFRJ, označavajući rodnu ravnopravnost u svim sferama državnog, ekonomskog i društvenopolitičkog života.
Portret Lepe Radić, u tehnici ulja na platnu, rad akademskog slikara Rizaha Štetića, nalazi se u Historijskom muzeju BiH u Sarajevu. Tu možete pogledati portrete i ostalih žena, narodnih heroina iz BiH
Čak 91 žena nakon oslobođenja dobila je status Narodnog heroja, a među njima njih jedanaest iz Bosne i Hercegovine.
Najmlađa među njima je Lepa Radić, koju su Nijemci ubili još kao tinejdžerku.
Rođena je 1925. godine u selu Gašnici kod Bosanske Gradiške, a već 1941. aktivirala se u Savezu komunističke omladine Jugoslavije. Iste godine, kao ilegalka, počinje sakrivati prikupljeno oružje za ustanak, veze zastave s petokrakom za borce. Ustaše hapse porodicu Radić, a odmah po izlasku iz zatvora Lepa se priključuje partizanima.
Krajem maja 1942. postaje članica Komunističke partije Jugoslavije i kao politička radnica na području Podgrmeča postaje članica općinskog komiteta KPJ.
Organizirala je seoske konferencije mladih, učestvovala na skupljanju žita ispred neprijateljskih položaja, a istovremeno išla i u borbe i izvlačila ranjenike.
Stradala je u Četvrtoj neprijateljskoj ofanzivi u februaru 1943, kada je partizane napala njemačka 7. SS divizija Princ Eugen. Lepa se junački borila do posljednjeg metka, ali su je Nijemci savladali udarajući je kundacima i vezali.
Nakon trodnevnog zlostavljanja dovedena je pred podignuta vješala. Ruke su joj bile vezane telefonskim kablom, bez cipela, samo u vunenim čarapama, iscrpljena i iznemogla držala se ponosno i prkosno.
Prije nego su joj natakli omču na vrat, uzviknula je: Živjela Komunistička partija i partizani! Bori se, narode, za svoju slobodu, ne daj se zlikovcima u ruke! Mene neka ubiju, imat će ko da me osveti!
SS pukovnik Schmidhuber je 11. februara 1943. godine dobio od svojih potčinjenih izvještaj o egzekuciji: „Banditkinja, obješena u Bosanskoj Krupi, ispoljila neviđeni inat“. Imala je tada samo 17 godina.
Narodnom heroinom proglašena je 20. decembra 1951. godine.
Egzekucija Lepe Radić
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.