2014. je bila njena godina: Amila Ramović, reformatorica koncertnog života u BiH

Radiosarajevo.ba
2014. je bila njena godina: Amila Ramović, reformatorica koncertnog života u BiH

Pred pasionirane ljubitelje muzičke umjetnosti u Sarajevu tokom 2014. postavljen je novi izazov - Sarajevo Sonic Studio. 

Riječ je o ciklusu koncerata i radionica najznačajnijih predstavnika savremenog muzičkog izraza koji je publici omogućio jedinstvenu priliku da poslušaju rijetko izvođena, ali historijski važna avangardna djela.

Savremena muzika može se na prvi pogled činiti isuviše ekskluzivna, pogotovo imajući u vidu skromne okolnosti u kojima se odvija kulturni život BiH. Upravo okolnostima uprkos, tim Muzičke akademije u Sarajevu, predvođen dekanom Ivanom Čavlovićem i muzikologinjom Amilom Ramović, upustio se u avanturu Sarajevo Sonic Studija. I uspjeli su, ne samo održati projekat već uvijek iznova zainteresirati publiku da pohodi koncerte ovog ciklusa. 

"Muzika 20. stoljeća dovela je do otuđenja između muzičara i publike, jer je stvorila nove jezike koje su umjetničke okolnosti zahtijevale, ali koji su nerazumljivi svakome ko nije uložio poseban napor da ove jezike nauči. Ali isto se desilo i svim drugim umjetnostima. Oni koji u galeriji očekuju da vide sliku koja predstavlja pejzaž ili portret, ne osjećaju se ugodno kada ih tamo dočekaju tri cigle ili ništa uz šum iz zvučnika, jednako kako savremenu muziku 'ne vole' oni koji se identificiraju s koncepcijom da je koncert mjesto gdje slušamo melodije i ritmove, po mogućnosti uobličene simfonije ili valcere. Baš zato što kao publika vladamo njihovim jezikom, komfor unutar tih djela sličan je vrsti zabave koju nam pruža popularna muzika ili uopće pop kultura, i ova distinkcija često izostaje. Koncerti savremene muzike su koncerti savremene umjetnosti. Oni su avangardni, provokativni, ozbiljni, intelektualno zahtjevni, ali imaju vrhunsko poštovanje prema umjetnosti i prema slušaocu jer nastoje da odbiju banalnost nostalgičnog reproduciranja kojim se podilazi publici koja se u toj situaciji dobro osjeća."

Ovako je za Radiosarajevo.ba govorila Amila Ramović, koja je ovim projektom uspjela promijeniti sliku koncertne publike u Sarajevu. 

Najznačajnija skladateljska imena druge polovice XX stoljeća, svoja su iskustva prenosila studentima iz cijele regije na dragocjenim radionicama Sarajevo Sonic Studija. Oni koji se bave kompozicijom znaju da se mnogo može naučiti od imena kakva su Peter AblingerVinko Globokar , Philippe Manoury ili Heiner Goebbels.  Svi oni, zahvaljujući timu Sarajevo Sonic Studija, prošetali su sarajevskim ulicama, okusili tradicionalnu hranu i, što je najvažnije, prenijeli dio svoje zaostavštine publici i umjetnicima.

Uspjehu Sarajevo Sonic Studija treba pridodati i značaj koji već pet godina uživa Sarajevo Chamber Music Festival, iza kojeg stoji ista ekipa entuzijasta s Muzičke akademije u Sarajevu. Pune koncertne dvorane, vrhunski muzički događaji i zadovoljna sretna publika zajedničke su karakteristike obje manifestacije. Amili Ramović,  kulturnoj menadžerice nove generacije, pripadaju značajne zasluge za obje.   

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije