S ove strane Drine | Dragan Banjac: Stolica "Gazde Aleka" se trese, a "vražja mladež" ne miruje

3
Radiosarajevo.ba
S ove strane Drine | Dragan Banjac: Stolica "Gazde Aleka" se trese, a "vražja mladež" ne miruje
FOTO: Screenshot / Aleksandar Vučić

Kažu da je kod "njih" rasulo. Gazda Alek lista svoje priručnike, pokušava da primjeni posljednje lekcije kako bi se podrhtavanje stolice na Andrićevom vencu smirilo, ali vražja mladež ne miruje. Traži adalet a možda uskoro na listu zahtjeva doda i njegov odlazak.

Piše: Dragan Banjac, za portal Radiosarajevo.ba

Ostavka premijera Miloša Vučevića još nije našla put do Narodne skupštine, a čaršija beogradska dokona da je, i ako stigne, vajna predsjednica (Ana Brnabić) neće staviti na dnevni red nego u fioku. Pomenuti Vučević koji je ostavku na premijersko mesto dao 28. januara očito se udronjao, posljednjih dana nije na svojoj novosadskoj adresi.

Vučićevi studenti masovno bježe s položaja: Pogledajte kako 'ćaciji' napuštaju Pionirski park

Vučićevi studenti masovno bježe s položaja: Pogledajte kako 'ćaciji' napuštaju Pionirski park

Navodno je smješten u odajama Karađorđeva i čuvaju ga pazdarani. Ista čaršija jezik češe napuštanjem s broda koji tone i masovnim iznošenjem stranog novca iz zemlje.

Vučić nije svjestan situacije

Ubogi predsjednik Srbije Aleksandar Vučić (Prepodobni Josif, Navijač ili Mali Alek, svejedno, o istoj spodobi je riječ) stalno nekoga poziva na razgovor a niko mu se ne odaziva.

Dva su razloga: To ne bi bio razgovor nego monolog a drugi je njegova nenadležnost, status koji su mu lansirali studenti i ta ga je riječ dotukla.

Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!

Zamislite, Ono za nešto nije nadležno. Na kanabe je zvao profesore i predstavnike Univerziteta. Zove sve redom i - ni mukajet. Zalud je na svom Instagram nalogu (poslije silesije koja se okupila u Novom Sadu) zborio da je razgovor "lekovit", ne zaboravljajući ("Nisu nam potrebne Vlade nametane sa strane i Vlade oktroisane bez izbora i bez narodne volje") da plete palisad (plot od pruća) oko svog lažnog patriotizma.

Prepodobni Josif je čvrst u svojoj veri da će nepokolebljivo da štiti Srbiju od onih koji žele njeno uništenje, ne pominjući da su je najviše urnisali on i njegova kamarila.

Rektorski kolegij Univerziteta odbio je poziv na dijalog o postojećoj blokadi nastave. Obrazloženje je zanimljivo i krajnje mudro.

"Niz nedosljednosti u javnim istupanjima predstavnika državnih organa ne uvjerava da je dijalog koji vodi ispunjenju studentskih zahtjeva moguć, a ni djelotvoran ako se organizuje između dvije strane koje nemaju mandat da o zahtjevima raspravlјaju i kojima zahtjevi nisu ni upućeni".

S ove strane Drine | Dragan Banjac: Marširanjem do slobode i pravde

S ove strane Drine | Dragan Banjac: Marširanjem do slobode i pravde

Kolegij je dodao da taj poziv dolazi u trenutku kad su prekoračene sve moralne i zakonske norme, u atmosferi opšteg nepovjerenja.

Kao predstavnici Univerziteta i akademski građani dodatno smo, kažu, obeshrabreni da je predloženi dijalog moguć zbog kontinuiranih napada usmjerenih protiv akademske zajednice u medijskom prostoru, a još brutalnijih, nedopustivih, fizičkih napada u javnom prostoru. Još mu kažu da insistiraju na ispunjenju studentskih zahtjeva i dodaju da se dijalog mora voditi u atmosferi uzajamnog uvažavanja između svih relevantnih aktera, s povjerenjem u institucije i u okvirima pojedinačnih nadležnosti.  E, profesori, baš pretjeraste, mogli ste da mu odete na kanabe i čujete koju "pametnu".

Blebetanje kao na traci

Neko je izračunao da je "čovjek s ekrana" samo od Nove godine tokom 22 radna dana uknjižio 44 obraćanja u trajanju od 38 sati.

Bogami se napričao!

Dragan Banjac
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba: Dragan Banjac

U 2025-oj je, prema preciznoj računici, šest puta osnovao onaj svoj i Vučevićev Pokret, dva puta razbio korupciju, devet puta objavio dokumentaciju, organizovao referendum, smijenio Vladu, organizovao izbore, proglasio Vladu, išao da služi na Hilandaru, unio hrast od pet metara u zgradu Predsjedništva, išao u Davos, Jagodinu, Trstenik, Ćićevac...

Naliči na onaj bager površinskog kopa rudnika Kolubara koji je, radi fakturisanja, "radio" više od 30 sati dnevno. 

Zoran Janković se popišmanio

Gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković (Saraorci kod Smedereva, 1953) koji je na meti kritika zbog pisma podrške predsjedniku Srbije rekao je poslije trljanja nosa od slovenačkog političkog vrha da je u pismu naveo svoje lično mišljenje dodajući da nema ovlaštenja da Vučiću ponudi pomoć - ni od Grada Ljubljane ni od države.

Na prošlonedjeljnoj konferenciji za novinare "uspješan Srbin gore" Vučića je nazvao svojim dobrim prijateljem ali je kasnije rekao da podržava proteste u Srbiji i osuđuje svako nasilje nad demonstrantima. Slovenački premijer Robert Golob je ovim povodom rekao da svako ima pravo na lični stav, ali nije želio da komentariše političku situaciju u Srbiji.

Janković je bio predmet brojnih kritika, kako u javnosti, tako i od uglednih Slovenaca, među njima je i prvi predsjednik zemlje Milan Kučan, koji je njegov potez nazvao političkom greškom i da se od Jankovića očekivalo da podrži studente.

Peticija za zločinca

Iz Banje Luke je prij tri dana stigla vijest da je izvjesni "visoki funkcioner" Srpske demokratske stranke (SDS), imena Milovan Cicko (Bjelica) izjavio je da je pokrenuta peticija da se bivši predsjednik RS Radovan Karadžić iz zatvora u Velikoj Britaniji premjesti u neku od evropskih zemalja gdje će, veli Milovan, ostvariti osnovno ljudsko pravo na život i gdje će moći da se liječi.

Gospodin Bjelica kaže da je Karadžićevo zdravstveno stanje pogoršano i da se nalazi u polusvjesnom stanju, nakon što mu je prije četiri mjeseca ugrađen kateter koji nije mijenjan, zbog čega je došlo do infekcije.

"Strašno je šta se sprovodi nad tim čovjekom i zbog svega toga grupa građana, u kojoj sam i ja, pokrenula je peticiju da se obratimo i javnosti i mehanizmu Haškog tribunala da se ispoštuju odluke", kazao je Bjelica.

Bivši funkcioner Saveza reformskih snaga Jugoslavije (Anta Markovića), kasnije i danas srbenda iz Laktaša/Banje Luke (Milorad Dodik) peticiju je dosolio, tvrdnjom da je od trenutka deportovanja u Veliku Britaniju 2021. godine Karadžiću uskraćena adekvatna medicinska njega i da Karadžić zaslužuje ličenje prema Ženevskoj konvenciji...

Karadžić je u martu 2016. godine proglašen krivim po deset od 11 tačaka optužnice, uključujući genocid u Srebrenici, napade na civile tokom opsade Sarajeva, progon Bošnjaka i Hrvata iz dvadeset opština i uzimanje pripadnika mirovnih snaga Ujedinjenih nacija za taoce. Osuđen je na doživotnu robiju.

Možda rečeni Bjelica lovi neke svoje poene iako bi mu bilo ljudskije da zamuči.

"Radovane, na grobu ti se pjevalo", kaže susjetka, meni s lijeva, gotovo poslovnim glasom, bilježi Marko Vešović u knjizi "Smrt je majstor iz Srbije".

S ove strane Drine | Dragan Banjac: Studenti – noćna mora

S ove strane Drine | Dragan Banjac: Studenti – noćna mora

U istoj knjizi Vešović navodi: "Mirsada Mujadžića, narodnog poslanika iz Prijedora svezao si (Karadžić – p.a.) između dva auta koja su potom pojurila u suprotnim smjerovima. Ovo osavremenjeno rastrzanje ’konjima za repove’, treba li protumačiti kao najdublji izraz političke volje bosanskih Srba, kao dokaz njihove riješenosti da svoju sudbinu uzmu u svoje ruke". A Bjelica bi mogao, ako već nije upoznat, zašto Radovanov otac u crnogorskoj vrleti nije sahranjen unutar groblja nego izvan...

Osim u nekim nacionalističkim krugovima, u Srbiji ova peticija – bez odjeka.

Život damo - Trst ne damo

Stariji se prisjećaju ove parole u koju su satkana sva naša nerealna nadanja i busanja u  „junačka“ prsa za zemana nakon II svjetskog rata, kada su na vrhunac izbila višedecenijska svojatanja Trsta.

Sporazumom iz 1947. nastala takozvana Slobodna teritorija Trst. Jugoslavija je ponosno ušla sa svojim trupama, rekavši da je to teritorija koja joj je nepravedno oduzeta poslije Prvog svjetskog rata. Jugoslovenska armija je držala kontrolu nad gradom sve do 12. juna 1945. godine.

Taj je period u istoriji poznat kao "Četrdeset dana Trsta"....

Osam decenija kasnije Srbi su "bez ispaljenog metka" osvojili Trst.

Grad u koji se nekad išlo po farmerice i majice sada je meka srpskih bogatuna.

Jedna veoma raširena viber poruka kaže da je srbijanska crveno-crna lopovska buržoazija za 12 godina kupila u Trstu 4.225 stanova! Dobro ste pročitali. Iz te družine Izuzimam reditelja Gorana Markovića.

Kupovalo se i u Veneciji gdje je jedna kuća plaćena šest (6) miliona evra. Slovenački mediji (mariborska Večer, potom Slobodna Dalmacija...) i neki ovdašnji objavili su da se u Trstu, poslije beogradskog gradonačelnika Aleksandra Šapića, nastanio i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić. Od sredine januara masovno se iz Srbije iznose inostrani novci, u čemu prednjače stranci i domaći koji zaradu primaju u eurima ili dolarima... Na graničnima prijelaziama pooštrena je kontrola ali za lovatore nema zime.

Pijaca u Obrenovcu

Prekinuti su radovi na pijaci u Obrenovcu, gradiću blizu Beograda. Tamo se slegla ploča iznad podzemne garaže i direktor JKP Obrenovac Milan Marošanin zavapio je, pominje statiku, struku...

Značaj ove pijace, osim što već podsjeća na novosadsku nadstrešnicu, je u cijeni izgradnje. Koštaće 13 miliona eura, a ilustracije radi najpoznatija svjetska pijaca (La Boqueria) u Barceloni koštala je – osam i po miliona eura.

Obrenovac broji oko 25.000 žitelja, katalonski grad je (gradsko jezgro) veći šezdeset puta, a sa okolinom broji blizu šest miliona...

Tamo se niko nije "ugrađivao".

* * *

Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba

NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:

Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".

Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.

Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije