S ove strane Drine | Dragan Banjac: Mladi uzimaju metlu
U blokadu smo stupili jer postoji mnogo važnija lekcija, mnogo važniji ispit od onih koji nas čekaju na nastavi – ispit o moralu, savesti i solidarnosti. Fakulteti su naše kuće, naša uporišta znanja i sigurna mesta. Ovde se osećamo bezbedno, što na ulici nismo.
Odbijamo da tek tako nastavimo dalje; ne vrede nam puni indeksi ako se nesreće poput ove u Novom Sadu događaju tek tako i ako je sigurnost naših kolega ugrožena kada se povodom toga pobune. Želimo da zaštitimo autonomiju visokoškolskog obrazovanja“, rekla je akademičarka koja nije navela generalije, rekavši da je njeno ime „studentkinja Filozofskog fakulteta“.
Piše: Dragan Banjac, za Radiosarajevo.ba
Milorad Dodik se vratio iz Beograda: Evo šta je poručio nakon izlaska iz bolnice
Tridesetdevetog dana od novosadske tragedije studenti Beogradskog univerziteta su javnosti, Njemu i Njegovoj kliki, možda baš i bradatom patrijarhu Porfiriju, preko mlade krhke i odvažne devojke iz koje je, videlo se to, zračila energija čega nabrojani nisu svesni, odaslana je poruka da oni ne prihvataju da se i dalje ne zna ko je i da li je (neko) odgovoran za tragediju.
SAMOSTALNOST: Činilo im se (s pravom) važnim reći da su samoorganizovani, apsolutno nezavisni od bilo koje političke stranke i njihove ideologije. Stariji od njih u znatnom procentu su posumnjali da im neko od predstavnika političke alternative, stojeći iza zavese, soli pamet. Ne, daleko su od toga, kao što bi bilo krajnje nekorektno i pogrešno reći im da u dobrom delu njih čuči mali Putin ili neko od domaćih zločinaca koje su medijska i politička kuhinja s obe strane Drine promovisali u nacionalne junake. Pogrešno je da im je potrebna pomoć izvana, najmanje od nazovi opozicije. Jer, srbijanska opozicija ideološki je u solidnom saglasju sa vladajućom garniturom, a bivši premijer Zoran Živković joj kači političku impotenciju, političku prepotenciju i prevrtljivost.
Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!
Odlučuju „sistemom direktne demokratije na plenumu“. Svi studenti, kažu visokoškolci sa Filozofskog, dobrodošli su da iskažu mišljenje. Svačiji glas i predlog se uvažava i o svakoj odluci se glasa, od održavanja samih blokada, preko interne organizacije i dogovora o anonimnosti. Sve odluke donošene su demokratskim glasanjem bez ikakvog upliva spoljašnjeg pritiska“.
S ove strane Drine | Dragan Banjac: Moji susreti sa hafizom Ismetom Spahićem
PLENUM, PRAVDA, PROMENA - POBUNA: Nejasnoću za duži studentski san većina je sklona da objasni/opravda s onim poslovičnim - bolje ikad, prećutkujući da ti poslovi pripadaju političkim strankama, sindikatima, Akademiji nauka, piscima, radnicima i zemljoradnicima, potom školskoj i studentskoj omladini. Matorci su nešto pobrkali i od omladine očeekuju da urade njihov posao, donesu promene u društvu. Većini njih dovoljno je Njegovo svakodnevno keženje sa malih ekrana.
No, bolje ikad! Vreme je za buđenje, poručuju srednjoškolci i studenti. Oni ne bi da guraju pod tepih, kao njihovi očevi i dedovi. „Mi smo ustali, sada je red i na vas!“
"Nije filozofski ćutati“, „Neka bude borba neprestana, neka bude što biti ne može“, „Bunim se, dakle postojim, a ti?“, „Ko je kriv“, “Mislim dakle blokiram“, „Do ispunjenja zahteva“, „Svi u blokade“, „Nećemo novogodišnju rasvetu, hoćemo pravdu“, „Pametniji više ne popuštaju“, „Vrednosti se žive“, “Teško(blago) zemlji u kojoj se dignu studenti“, „Kada čovek nosi slobodu u sebi jači je od svake represije“, „Plenum, pravda, promena, jednom rečju – pobuna“…, uz nezaobilaznu crvenu šaku – jasne su poruke.
Crveni dlan sa prstima lansiran je verovatno u Novom sadu nakon tragedije na štajgi, a sada se odomaćio na protestima, preuzeli su ga i studenti. Građanska aktivistkinja iz Pančeva Ljiljana Spasić (Građanska akcija) ima zanimljiv predlog, da ta krvava ruka „pokrije“ sve što su srpski režimi nakon raspada Jugoslavije priređivali susedima i građanima Srbije.
Dekan FF Danijel Sinani stao je uz studente i potvrdio da uprava podržava blokadu. On veli da se iz studentkih zahteva vidi da oni žele da ostanu u Srbiji i da je to u ovom trenutku najvažnije.
S ove strane Drine | Dragan Banjac: Ursula fon der Esenes
I REKTORAT PRELOMIO: Profesorka Beogradskog univerziteta (BU) Biljana Stojković veruje u studentski bunt. Ona njihovoj blokadi daje značaj i naglašava bitnim „što su mladi i studenti ponovo barometar koji određuje pravac i vreme događaja“.
„Ova generaciija nije obeležana prošlošću naših borbi, istorijskim zamorom i varenjem ideja, izneverenim nadanjima. Oni pred sobom vide nenormalnost i to je sve što im je potrebno“, rekla je Stojković.
Prelomio i rektorat. Univerzitet je „snažno“ podržao studente „u inicijalnim zahtevima koje iznose kao samosvesni i akademski građani“, posebno ističući njihovu spremnost da reaguju na događaje od javnog i društvenog značaja, saopštio je prošlog utorka prošireni rektorski kolegijum BU.
U saopštenju se navodi da je u dosadašnjim obraćanjima javnosti i saopštenjima jasna zabrinutost studenata za stanje u društvu, kao i za uslove profesionalnog delovanja u strukama za koje ih školujemo.
Ono što nije jasno njima – studentima jeste!
Političkim akterima i medijima rektorski kolegijum je uputio apel da se uzdrže od korišćenja studentskih okupljanja za ostvarivanje svojih ciljeva. Rektorat je izričit u tome da studente koji su blokirali fakultet neće sankcionisati „jer čuvaju integritet akademske zajednice, posebno kritičko mišljenje i delovanje studenata kao vitalnog dela društva“.
MASOVNOST: Oko 50 državnih fakulteta četiri univerziteta u Srbije zvanično je u blokadi. Na Univerzitetu u Beogradu u blokade je 25 od 31 fakulteta, na Univerzitetu u Novom Sadu pre par dana u blokadi su bili svi fakulteti osim Medicinskog, Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja i Poljoprivrednog fakulteta.
Na Univerzitetu u Nišu, koji ima 13 fakulteta, u blokadi su do sada tri – Filozofski, Prirodno-matematički i Fakultet umetnosti. Na Univerzitetu u Kragujevcu studenti kragujevačkog Filološko-umetničkog fakulteta od petka blokiraju Rektorat Univerziteta, a blokadom na svom fakultetu priključile su im se i kolege sa Fakulteta inženjerskih nauka.
Dve nedelje od početka prve studentske blokade na Fakultetu dramskih umetnosti, kojoj se brzo pridružilo gotovo 40 visokoškolskih ustanova širom Srbije, a deo dekana je, bez čekanja, pružio momentalnu podršku studentima. Među dekanatima koji su javno stali uz svoje studente i njihove zahteve su: Filozofski fakultet u Beogradu i Nišu, FDU, Hemijski, Učiteljski, ETF, FILUM u Kragujevcu.
PODRŠKA: Zahtevima studenata pridružilo se Međunarodno udruženje likovnih kritičara AICA sekcija Srbija izrazilo je podršku studentima i profesorima povodom blokade fakulteta i poručilo da se pridružuje njihovim zahtevima.
Odbornici u Skupštini grada Kraljeva uputili pomoć studentima. Odbornici Novog lica Srbije u Skupštini grada Kraljeva uputili su takođe pakete pomoći studentima u Novom Sadu. Studenti novosadskih fakulteta zatražili au pokrivače, hranu i sredstva za higijenu.
Glumica Gorica Popović izjavila je da vlast ne rešava probleme građana i da se ponaša kao da ima povez preko očiju. Ona je potvrdila da su sva beogradska pozorišta podržala studentske proteste i izrazila nadu da će studenti uspeti u ispunjenju svojih zahteva. Posebno joj se dopalo što mladi ne osećaju obavezu da slušaju „nametnute autoritete“ i što će svoje autoritete sami graditi.
Kad ne znaju i neće, političari znaju i hoće mladi. Podrška studentima u Srbiji stigla je i iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Mladi iz Sarajeva podržavaju kolege iz Srbije, a obećali su i dolazak na proteste. Studenti Filozofskog Fakulteta u Zagrebu pozvali su na solidarnost sa studentima u Srbiji. U znak podrške borbi studenata iz Srbije oni će se danas okupiti ispred svog fakulteta od 11:52 do 12:07, uz poruku – „Jedan svijet, jedna borba!“ Studenti iz Rijeke, Zagreba i Ljubljane iskazali su podršku svojim kolegama kroz razne oblike akcija, pisama podrške i javnih izjava. Podršku su pružili i banjalučki studenti. Dobro je, mladi uzimaju metlu
Jedino je uprskao stvar srpski Natpop, patrijarh srpski Porfirije. Vonjavi Informer preneo je njegovu poruku „lažnim studentima i hejterskoj opoziciji“: U vreme Božićnog posta treba da se molimo za one koji su na vlasti a ne da protestuju protiv njih, poručuje ovaj bradonja.
E, pope, sram te bilo. A meni će se baš u vreme tog tvog posta jesti pančeta!
* * *
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.