Dejan Kožul: Srebrenica i drugi zločini

Radiosarajevo.ba
Dejan Kožul: Srebrenica i drugi zločini

Foto: arhiv

Na okupljanju krema diplomata koje ova zemlja ima, osim tužbe, kontratužbe, teritorijalnog integriteta i ostalih ispraznih floskula predsednik Srbije Boris Tadić je rekao da srpski parlament treba da u budućnosti usvoji rezoluciju o Srebrenici, kao i drugim zločinima

Da, između kontratužbe, integriteta, “Ne damo Kosovo”, kandidature Srbije za EU, 2014. kao godine kada bi Tadić mogao napisati Deda Mrazu pismo u kom stoji želja: “Primite nas!”, Tadić je provukao rezoluciju o Srebrenici. Nije sigurno mislio na istu onu koju je Evropski parlament već usvojio, ili neku o kojoj se raspravljalo već je govorio o rezolucijama “o svim zločinima koji su se desili tokom ratova 90-ih godina”, rekavši da je to pretpostavka pomirenja u regionu.

Diplomate su zapisale reči u tefter i sada će ako ih neko negde u belom svetu bude priupitao šta bi sa rezolucijom o Srebrenici imati šta da kažu. Donekle je forma zadovoljena, a kako se bude odmicalo odnosno primicalo kao toj EU, osim silnih zakona kojim se Srbija mora prilagoditi Evropi moraće se poraditi i na rezoluciji, a toga je Tadić svestan.

Prigodno pominjanje Srebrenice


Odatle i ovo spominjanje Srebrenice, uz neupitni dodatak o svim zločinima u regionu. Stav EU je jasan po tom pitanju. Želimo li da budemo deo iste po tome se nećemo smeti razlikovati. Kontratužba sa Hrvatskom bi tako mogla da bude samo početak novih sukoba na raznim nivoima, osim ratnim, u pokušaju da se relativiziraju uloge i odgovornost za zločine.

Sjajan korak bi za početak u suprotnom pravcu bilo hapšenje Mladića, međutim Srbija nema niti snage niti volje da načini takav korak štogod Ljajić i ostali “jurišnici” na zločince pričali.

Sa Mladićem u Srbiji taj tekst rezolucije o kojoj je Tadić laprdao ne može biti zadovoljavajući. Mada, kakav god bio sa onakvim sazivom u Skupštini jasno je da većine nema pa je sasvim bespredmetno bilo spominjanje rezolucije, osim ako na budućnost nije mislio neke daleke 2028. godine, kada bi se Srbija konačno mogla naći pred vratima EU.

e-novine.com

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije