Alija Behram: Šta se, zapravo, dogodilo u Mostaru?
Dobro je da ćemo u Mostaru, kao i u svim drugovima mjestima u BiH, 4. oktobra ove godine, ipak, imati lokalne izbore, prvi put poslije punih 12 godina u kojima su mostarskim biračima grubim političkim poigravanjima, ucjenjivanjima i ultimatumima bila uskraćena osnovna građanska, demokratska i ljudska prava – da biraju i budu birani.
Potpisivanje sporazuma između političkih lidera HDZ i SDA, Dragana Čovića i Bakira Izetbegovića o tome kako provesti presudu Ustavnog suda o izjednačavanju vrijednosti biračkog glasa, dogodilo se poslije svega par zatvorenih sesija, gotovo preko noći.
To svjedoči da se takav sporazum mirne duše mogao postići i prije desetak ili više godina, u kojima je Mostar bio nezasluženim zarobljenikom nezajažljivih političkih apetita u Mostaru vječitog koalicijskog dvojca.
Šta se, zapravo, dogodilo?
U skladu sa presudom, izmijenjene su i izbalansirane kvote birača iz pojedinih gradskih zona (izjednačavanje vrijednosti glasa). Međutim, suštinski struktura Gradskog vijeća ostaje nepromijenjena. U Vijeću sa ukupno 35 mjesta, sa po 15 stolica i ubuduće biće zastupljeni vijećnici iz reda Hrvata i Bošnjaka, za Srbe ostaju četiri, a za ostale jedno mjesto.
Sud nije dirao ni u temeljnu odredbu gradskog Statuta da će, kao i ranije, za sve ključne odluke (izbor gradonačelnika, usvajanje i izvršenje budžeta, investicije, regulacioni i urbanistički planovi…) biti potrebne dvije trećine (24) glasova. To, praktično znači da će za svaku odluku, recimo, posebnu važnu za hrvatski korpus, biti potrebno dobiti saglasnost najmanje 9 vijećnika iz reda drugih naroda. I obratno.
Ništa se, dakle, epohalno nije dogodilo, posebno ako se ima u vidu da su koalicijski parneri (SDA i HDZ) tek simbolično korigovali važeći Statut kojeg je 2004.godine nametnuo tadašnji Visoki predstavnik Paddy Ashdown.
Ovakva jeftina i nategnuta samohvala ne zaslužuje nikakve značke, ovacije, niti aplauze.
Posebno kada se imaju u vidu porazne činjenice o tome šta je sve Mostar izgubio u proteklim godinama u odsustvu angažmana Gradskog vijeća i uspostavljene poražavajuće prakse da se budžet građana Mostara troši netransparentno i sve protekle godine bez validne kontrole. Niz Neretvu su, u međuvremenu, nepovratno iscurile bezbrojne nerealizovane prilike za investiranje i razvoj. Propadale su ključne fabrike, poput Tvornice Aluminija, Fabrike duhana, dok se gradski budžet krčmio bez ikakve validne kontrole i učešća građana.
Ne mislim, dakle, ni da su za famozni “mostarski sporazum” nešto posebno bili zaslužni domaći lideri.
Prije će biti da se čaša nestrpljenja prelila i u Briselu i u Vašingtonu, gdje je konačno pala odluka da se pitanje izbora u Mostaru mora dramatično brzo otkočiti, pa i po cijenu zavrtanja ruku ključnim političkim akterima.
Sve u svemu, to je bila dobro izrežirana predstava za domaću i međunarodnu javnost, odavno umornu od Mostara i stanja u ovom gradu.
Bakir Izetbegović i Dragan Čović potpisali su u Mostaru i obaveze vezane za izmjene Izbornog zakona, pri čemu su pred medijima - i jedan i drugi, na potpuno različit način iskazali i protumačili pristupe i očekivanja svojih stranaka. Čović tvrdo ostaje kod pristupa da favorizuje i brani jedino etnički model ”legitimnog zastupanja” kod izbora za člana Predsjedništva BiH i izbora delegata u Dom naroda, dok Izetbegović brani pristup “pomirbe etničkog i građanskog modela”, što pretpostavlja i provedbu svih nerealizovanih presuda evropskih i domaćih sudova. Kako će to biti moguće izvesti, ostaje tek da se vidi ali je dobro što rasprava te vrste ide pred državne parlamentarce.
U Mostaru su, dakle, Izetbegović i Čović sebi zadali gotovo pa nemoguću misiju. Njen ishod, pojednostavljeno rečeno, treba da ponudi i odgovor na pitanje:
Autor je poznati mostarski novinar i društveni aktivista
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.