Prosječna kamatna stopa u BiH najniža u odnosu na okruženje
Radiosarajevo.ba
Povodom tvrdnji da banke neosnovano podižu kamatne stopa, stav Udruženja banaka BiH jest da su banke dužne poštivati zakonske propise koje regulišu ovu oblast, a posebno Zakon o zaštiti potrošača BiH, istaknuto je na press-konferenciji ovog udruženja u Sarajevu.
Što se tiče zakonitosti ugovora i ugovornih odredbi, za to je isključivo nadležan sud. Zakonom je također predviđena uloga ombudsmana i inspekcijskih organa kao nosioca zaštite potrošača s kojima će Udruženje banaka usko sarađivati. Izvršni sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić kazao je da će bankama iz Ureda ombudsmana biti upućeno 16 preporuka koje su uglavnom na fonu poštivanja zakonskih propisa, a posebno Zakona o zaštiti potrošača. One nisu ništa posebno novo. Ombudsman naglašava određene stvari koje su banke dužne da usklade sa Zakonom o zaštiti potrošača. Stav Udruženja banka jest da se zakon mora poštivati i neka svaka banka odgovara ako je prekršila zakonske propise, kazao je Mišić.
Rukovodilac za bankarske poslove Samir Lačević prezentirao je podatke o bankarskom sektoru BiH u 2008. Prosječna kamatna stopa u BiH, kako je rekao, najniža je u odnosu na okruženje. Poređenja radi, prema službenim pokazateljima MMF-a, prosječne kamatne stope u BiH u 2008. su iznosile 6,98%, u Hrvatskoj 10,07, a u Srbiji 18,11%. Što se tiče prosječnih kamatnih stopa po metodologiji Centralne banke BiH, one u zadnjih šest mjeseci u vremenu krize nisu imale značajni trend rasta.
Određeni broj banaka koji se odlučio na povećanje kamatnih stopa to je učinio u skladu sa svojom poslovnom politikom i ugovornom klauzulom s klijentom, kažu u Udruženju banaka. Posebno naglašavaju da je promjenljiva kamatna stopa predviđena Zakonom o obligacionim odnosima i Zakonom o zaštiti potrošača BiH.
Zahvaljujući dosljedno izvršenoj reformi bankarskog sektora i tržišnim uvjetima privređivanja, kapitalna osnova sektora se povećala za dva puta u posljednje četiri godine, odnosno s 1,1 milijarde KM na 2,2 milijarde KM, a ukupna aktiva s 9,2 milijarde KM na 21,1 milijardu KM. Depoziti građana su s 2,5 milijardi KM u istom periodu porasli na 5,3 milijarde KM, što potvrđuje činjenicu da je bankarski sektor u BiH stabilan i likvidan. I pored toga, profitabilnost bankarskog sektora u 2008. je bitno smanjena u odnosu na prethodne godine, i to posebno utjecajem četvrtog kvartala 2008. Neto dobit od 82,9 miliona KM predstavlja umanjenje od 45% u odnosu na prethodnu godinu.
FTV
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.