Šta je 13. plata i zašto je mnogi radnici ne primaju? Poslodavci otkrivaju razloge

4
Radiosarajevo.ba
Šta je 13. plata i zašto je mnogi radnici ne primaju? Poslodavci otkrivaju razloge
Foto: Fena / Novac / Ilustracija

Nekada zlatni standard, danas sporadična pojava na koju većina manje sretnih gleda sa zavišću - 13. plata, i danas obvezna u dobrom dijelu europskih zemalja. Kod nas sve rjeđe. Većina radnika u praksi i ne zna o čemu je riječ.

Poslodavci kažu - to je ono što je jednako oporezovano kao i sva druga davanja, pa nije ni čudo što je rijetkost.

Kada se nekoliko ozbiljnih kompanija javno pohvali da će svoje radnike nagraditi 13. platom, može se samo čestitati. I kompaniji i radnicima jer se na pitanje što je 13. plata većina sugovornika nasmijala.

'Eh, ovo su bila vremena': Deda sa unucima oduševio sve svojom igrom u snijegu

'Eh, ovo su bila vremena': Deda sa unucima oduševio sve svojom igrom u snijegu

"Trinaesta plata jedan je od načina da se radnici nagrade za dobre poslovne rezultate", kaže iz manjeg bh. entiteta RS direktor Agencije za posredovanje u zapošljavanju Spektar Miroslav Vukajlović.

"Glavni i osnovni razlog je da tom isplatom pokažu poštovanje svojim suradnicima i da ih dodatno motiviraju da se danas-sutra, kad dođu na posao, i dalje fokusirano odnose prema zadacima", navodi Vukajlović. Ali, takvih je, kažu u Savezu sindikata, iz godine u godinu manje.

"Sve je manje onih koji su čak možda prošle ili pretprošle godine bili pozitivan primjer takve prakse", navodi Božana Radošević iz Sektora za ekonomsko-financijske poslove Saveza sindikata. I ne samo to nego o inače sjajnom poslovnom potezu koji potiče lojalnost i predanost poslu većina javno ne govori. Razlog njezinoj sporadičnosti stručnjaci vide u poreznom tretmanu ovakvih davanja.

"Kad govorimo o bonusu ili dodatnoj plati, ona je isto oporezovana kao i svako drugo platanje i ona u toj formi ne bi trebala ostati", navodi Vukajlović. To znači da će poslodavca koji želi radnike nagraditi s, recimo, po 1000 KM, ta dobra volja koštati gotovo 40 posto više jer se sva osobna primanja oporezuju s 31 posto doprinosa i 8 posto poreza. U Gospodarskoj komori RS-a kažu da bi nagrađivanje radnika bilo mnogo češće kada ne bi bilo oporezivano prema dosadašnjoj formuli. Predsjednik Gospodarske komore Pero Ćorić kaže da bi to bilo moguće ako 13. plata do jednog iznosa bude neoporeziva.

"Možda je to rješenje, prosječna plata u RS-u ili neki drugi iznos", dodaje Ćorić. Službenih inicijativa, priznaje Ćorić, do sada nije bilo, ali bilo je službenih zahtjeva da regres bude neoporeziv.

"Regres je zakonom obvezan, ali znamo da je u ovakvim uvjetima mnogo poduzeća koja nisu u stanju isplatiti regres u iznosu koji je zakonom obvezan. Ali da bude prvi korak da regres bude oslobođen poreza i doprinosa, da uđemo u tu fazu pa onda da razgovaramo o 13. plati", ističe Ćorić.

Trinaesta plata, bonus, božićnica... kakvo god ime dali ovakvom davanju, za ogromnu većinu radnika ostat će nešto o čemu maštaju. S druge strane, poslodavci bi trebali biti svjesni da za poslovni rezultat mogu zahvaliti jedino radnicima, piše RTRS.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije