OPEC odustaje od utjecanja na cijenu nafte

Radiosarajevo.ba
OPEC odustaje od utjecanja na cijenu nafte

Najveći svjetski naftni kartel neće pokušavati dalje utjecati na cijene nafte rezovima u produkciji, nego će prepustiti cijene tržišnim kretanjima i čekati da recesija prođe.

Iako su službeni pregovori 12 zemalja članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) još uvijek u toku, izjave koje su ministri dali prije sastanka daju naslutiti kako kartel ne namjerava utjecati na cijene nafte daljnjim rezanjem proizvodnje.

Nema previše drame oko izvanrednog sastanka. Većina ministara već je jučer rekla kako očekuju da se nastavi trenutna politika, a čak je i iranski ministar za naftu, koji inače zahtijeva rezanje proizvodnje, rekao kako očekuje da će organizacija zadržati produkcijske kvote.

SAD izlazi iz krize


Stav OPEC-a ima veze s vijestima da SAD, najveći svjetski potrošač nafte, polako izlazi iz recesije. Jučerašnji izvještaj privatne grupe za istraživanje tržišta, The Conference Boarda, pokazao je kako je povjerenje potrošača na najvišim razinama od rujna prošle godine, kad je kriza krenula.

Usto, barel sirove nafte već donosi oko 60 dolara, što je velika promjena u odnosu na 30 dolara po barelu, koliko se dobivalo početkom godine

Taj rast cijena prisutan je unatoč maloj potražnji i lošim predviđanjima o njenom rastu diljem svijeta.

Jučer je nafta na njujorškoj burzi završila trgovanje na 63,45 dolara po barelu. Cijene nisu bile na toj razini od studenog 2008. Saudijski ministar za naftu Ali Naimi rekao je jučer kako će do kraja godine jača potražnja doći iz Azije, dok će razina potražnje u SAD-u i Europi ostati mala.

Kvote

Analitičari kažu kako cijene nafte trenutno nisu utemeljene na potražnji, nego na kretanjima tržišta dionicama. No, iako dionice obično počnu rasti šest do devet mjeseci prije nego se to dogodi s realnim gospodarstvom, serija izvještaja o kretanju globalnog gospodarstva daje naslutiti kako recesija prolazi.

Naimi je rekao kako nema potrebe za rezanjem proizvodnje, a Saudijska Arabija u pravilu diktira poteze OPEC-a. Naimi je rekao kako očekuje da će cijene uslijed rasta potražnje u Aziji do kraja godine doći do 75 dolara po barelu.

Od rujan prošle godine OPEC je ukupno dogovorio rezanje proizvodnje za 4,2 milijuna barela dnevno, ali nisu se sve zemlje članice pokorile tim kvotama. Trenutno se kvote premašuju za oko 800 tisuća barela. Jedan od mogućih dogovora danas bit će da se postrože ti kriteriji.

index.hr/radiosartajevo.ba



Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije