Uprkos osudama: Njemačka će deportovati dvojicu iranskih diplomata zbog smrtne kazne

0
Radiosarajevo.ba
Uprkos osudama: Njemačka će deportovati dvojicu iranskih diplomata zbog smrtne kazne

Njemačka je u srijedu, 22. februara saopćila da će protjerati dvojicu iranskih diplomata zbog smrtne kazne izrečene u Iranu jednom njenom državljaninu.

Vlasti Irana objavile su u utorak, 21. februara da je Jamshid Sharmahd, 67-godišnji iransko-njemački državljanin i stanovnik SAD-a, osuđen na smrt nakon što je osuđen za terorističke aktivnosti.

Iran tvrdi da je Sharmahd vođa naoružanog krila grupe koja se zalaže za obnovu monarhije koja je svrgnuta u Islamskoj revoluciji 1979. godine, ali njegova porodica kaže da je on bio samo glasnogovornik opozicione grupe i poriče da je bio umiješan u bilo kakve napade. Oni optužuju iranske obavještajne službe da su ga oteli iz Dubaija 2020. godine.

Teška nesreća u BiH: Petero povrijeđenih u žestokom sudaru dva vozila

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rekla je da je pozvala otpravnika poslova Irana u Berlin i obavijestila ga da "nećemo prihvatiti ovo masovno kršenje prava njemačkog građanina".

"Kao posljedica toga, njemačka vlada je dva člana iranske ambasade proglasila neželjenim osobama i zamolila ih da napuste Njemačku u kratkom roku", rekla je ministrica vanjskih poslova Njemačke i dodala: "Zahtijevamo da Iran opozove smrtnu kaznu protiv Jamšida Sharmahda i dozvoli mu da ima pravičnu žalbu u skladu s vladavinom zakona."

Njemačka je rekla da Sharmahd, koji živi u Glendori u Kaliforniji, nije imao "čak ni početak pravnog suđenja" i da je konzularnom pristupu i pristup suđenju više puta odbijen. Ona je takođe rekla da je uhapšen "pod veoma sumnjivim okolnostima", bez detaljnijeg objašnjenja, pišu svjetski mediji.

Skoro milion ljudi podnijelo zahtjev za azil u EU prošle godine

Slučaj bi mogao dodatno zategnuti odnose između Teherana i Europljana.

Šarmahd (67) izišao je pred sud u Teheranu u februaru 2022. pod optužbom da je sudjelovao u napadu na džamiju u Širazu, na jugu Irana, u kojem je u aprilu 2008. poginulo 14 ljudi.

Baerbock je ocijenila da je on bio unaprijed proglašen krivim optuživanjem u javnosti i podsjetila da su njemačke vlasti od njegova hapšenja "u sumnjivim okolnostima" intervenisale na visokoj razini ne bi li mu pomogle.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak