U sjeni ofanzive na Kursk: Ukrajinci pokrenuli dosta važniju bitku od koje će imati veću korist
U sjeni napada na ruski teritorij na području Kurska, o čemu bruji cijeli svijet, Ukrajina je na drugom kraju zemlje izvela diverzantsku operaciju koja im je mogla donijeti znatno važniju pobjedu od koje bi imali veliku dugoročnu korist
Riječ je o napadu na Kinburnsku prevlaku, koja je dio poluotoka zatvara ušće Dnjepra u Crno more. Jedini kopneni pristup prevlaci je kroz Hersonsku oblast s desne strane Dnjepra koja je trenutno pod okupacijom Rusa.
Kontrolom prevlake Rusi kontrolišu pomorski ulaz i izlaz iz važnih luka Mikolajiv i Herson. Nakon što su Rusi uspostavili kontrolu nad cijelim Azovskim morem i okupirali tamošnje luke Mariupol i Berdjansk, a još od 2014. godine godine kontrolišu poluotok Krim s blokiranim lukama u Mikolajivu i Hersonu Ukrajina je ostala samo na luci u Odesi. Deblokadom luka u Mikolajivu i Hersonu, samanjio bi se ruski uticaj nad Crnim morem.
Bivši vrhovni komandant Ukrajine: "Vjerujem da je Treći svjetski rat počeo"
Tokom ruske invazije na Ukrajinu, sprud su zauzele ruske snage 10. juna 2022., utvrdili se i na njega postavila opremu za elektronsko ratovanje kojom koordiniraju raketne i topničke napada na ukrajinske položaje s druge strane zaliva. Od ukrajinske kontraofanzive u Hersonskoj oblasti 2022. koja je završila u novembru 2022., vraćeni teritorij sjeverno od zaliva omogućio je ukrajinskim snagama da češće pokušavaju amfibijske desante na zaliv kao ispipavanje terena za njegovo potencijalno ponovno zauzimanje.
Jedan takav napad izvršili su i prošlog petka pod krinkom veće operacije na sjeveru zemlje.
Ipak, problem nije riješen. Vojno prisustvo Moskve smatra se jednim od razloga zašto Ukrajina ne može ponovno otvoriti svoje luke Mikolajiv i Herson i izvoziti robu iz njih preko svog crnomorskog pomorskog koridora.
Ko kontroliše prevlaku, kontroliše ulaz u sistem rijeke Dnjepar, koji je ključni plovni put koji prolazi kroz Ukrajinu i presijeca zemlju. Kontrolom Kinburnske prevlake, Ukrajina dobila bi strateški položaj za nadzor riječnog sistema, ograničavajući ruska kretanja i potencijalno otvarajući mogućnosti ukrajinskim snagama za napredovanje. Ponovno preuzimanje kontrole nad obalom Kinburna ublažilo bi prijetnju ruskih topovskih napada duž obale i omogućilo Ukrajini da ojača svoje pomorske snage
Izvještaji o napadu na Kinburnsku prevlaku bili su dijametralno suprotni, ovisno koje se izvore koristi – ruske ili ukrajinske.
⚡️A 🇺🇦Ukrainian FPV drone attacks a 🇷🇺Russian armored personnel carrier with infantry on the Kinburn Spit pic.twitter.com/ySdnVyXq64
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) August 13, 2024
Glavna obavještajna uprava (HUR) ukrajinskog Ministarstva obrane navodi da je u napadu na Kinburn uništeno je šest jedinica neprijateljske oklopne tehnike i eliminirano oko tri desetine napadača.
HUR napominje da su tokom operacije napadnute ruske utvrde na položajima tvrđave Kinburn, pomorskog terminala i spomenika Suvorovu. Na području postavljena je vojno-obavještajna zastava, pohvalili su se u saopćenju.
ISW navodi da je HUR je objavio geolociranu snimku ukrajinskih vojnika kako podižu ukrajinsku zastavu na poluotoku, no malo je vjerojatno da su uspjeli održati prisutnost tamo, javlja Tportal. Rusko ministarstvo obrane objavilo je da je napad odbijen.
🇷🇺🇺🇦 Footage of the defeat of GUR officers of the Armed Forces of #Ukraine that attempted to land on the Kinburn Spit at night.
— Иван ☦ (@lll_Tatarinov_H) August 9, 2024
The enemy's losses amounted to several people killed and a number of destroyed boats.
Apparently, we will collect some interesting corpses soon. https://t.co/QFD4uamPkT pic.twitter.com/4GsHtBT9MW
'Diverzanti, njih 16 koji su stigli na dva glisera, pod zaštitom dva čamca za vatrenu podršku, pokušali su se iskrcati na obalu', objavilo je ministarstvo koje tvrdi i da je eliminirano 12 ukrajinskih vojnika te su oba broda uništena topovskom vatrom i protutenkovskim navođenim projektilima..
Osvajanje prevlake je od presudne važnosti za Ukrajince. Ko kontroliše vrh poluotoka Kinburn, kontroliše i ušće Dnjepra i cjelokupni pomorski promet između Crnog mora i luka Herson i Mikolajiv. Vojni analitičari vjeruju da bi operacija Kinburn mogla biti prva faza šire ukrajinske ofeanzive usmjerene na ruske snage na lijevoj obali Dnjepra.
Kada bi se uspjeli iskrcati i održati položaje na Kinburnskoj prevlaci otvorila bi se prilika za napad na ruske snage s boka. Preuzimanjem kontrole nad poluotokom, Ukrajina potencijalno može zaobići potrebu za teškim prijelazom rijeke na drugim mjestima i steći taktičku prednost.
Poluotok ima i historijski značaj. Velike bitke, poput bitke kod Kinburna 1855., ističu njegovu vojnu važnost. Njegov položaj i zemljopis učinili su ga žarišnom točkom u sukobima za kontrolu nad južnom Ukrajinom
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.