U Rusiji mortalitet veći od nataliteta
Radiosarajevo.ba
Istraživanja pokazuju da svake godine od bolesti vezanih za konzumiranje duhana i alkohola umire oko milion Rusa. U posljednjih nekoliko godina za alkoholizam je vezano više od polovice smrtnih slučajeva u dobnoj skupini od 15. do 54. godine, izvještava iz Moskve dopisnica Glasa Amerike.
U Rusiji broj umrlih nadmašuje broj rođenih. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, prosječni životni vijek muškarca procjenjuje se na nešto ispod 60 godina. U Sjedinjenim Državama – 75 godina.
Statistika Ujedinjenih naroda ukazuje na godišnji pad ruske populacije od pola posto. Jedno britansko istraživanje pokazalo je da je višu stopa smrtnosti u Rusiji, u odnosu na Zapadnu Evropu, najviše rezultat alkohola i duhana.
"Prekomjerna konzumacija alkohola i duhana glavni su uzročnici demografske krize; oni zapravo prijete budućnosti Rusije", smatra Andrej Demin, koji radi za nevladino Udruženje za javno zdravstvo u Moskvi.
Andrej Demin kaže da odrasla osoba u Rusiji godišnje u prosjeku popije 50 boca votke. Za to Demin krivi dostupnost i jeftinoću alkohola, kao i duhana. Na kioscima u Moskvi kutija cigareta košta 30 američkih centi, a boca piva manje od jednog dolara, što je jeftinije od vode.
Ruski predsjednik Dmitrij Medvjedev nazvao je zdravstvenu krizu u zemlji „prijetnjom nacionalnoj sigurnosti“.
Andrej Demin, međutim, za situaciju krivi premijera Vladimira Putina. Dok je bio predsjednik, kaže Demin, Putin je trebalo dapovisi porez na duhanske i alkoholne proizvode. "On je bio prvi ruski predsjednik koji je to postavio za jedan od svojih prioriteta; 2000. godine rekao je da je demografska kriza problem broj jedan. No, otada se ništa nije promijenilo."
Ruska ministrica zdravstva Tatjana Golikova smatra da se porez na alkohol i duhan mora uvesti postepeno.
"Povećanje poreza na ‘osjetljive’ proizvode poput ovih mora u obzir uzeti društvene posljedice koje bi uslijedile. Ono mora biti provedeno u nekoliko faza. Mi ćemo se i dalje zalagati za tu odluku, ali ona se neće dogoditi odmah", kazala je Golikova.
Kremlj očito uči iz prethodnih pogrešaka. Popularnost bivšeg sovjetskog predsjednika Mihaila Gorbačova naglo je opala nakon što je krajem osamdesetih krenuo u kampanju protiv alkohola i pijanstva.
Sadašnja je vlast u Rusiji – umjesto oštrih ograničenja – počela s marketinškom kampanjom. U njoj poziva ruske građane da se više brinu za vlastito zdravlje i podsjeća ih na opasnosti vezane za pušenje i konzumiranje alkohola.
fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.