U prvoj zemlji svijeta koja je uvela bitcoin kao službenu valutu zavladao haos
Prvi dan bitcoina kao službenog sredstva plaćanja u jednoj od najsiromašnijih zemalja svijeta Salvadoru prošao je uz proteste s paljenjem guma te, u jednom trenutku, uz pad vrijednosti te digitalne valute od čak 20 posto.
Neobičan i prilično odvažan eksperiment salvadorske vlade i 40-godišnjeg predsjednika Nayiba Bukelea nije prošao onako kako se Bukele nadao. Osim protesta i lošeg dana na burzi, bilo je i tehničkih smetnji.
Jedan opozicijski političar utvrdio je da je zbog pada vrijednosti bitcoina - u jednom trenutku pao je sa 52.000 dolara na 43.000 - Salvador izgubio tri miliona dolara.
Čekaju se rezultati obdukcije: Tužilaštvo KS uključeno u slučaj stradanja meteorologa na Bjelašnici
Loading...
Kako javlja BBC, platforme poput Applea i Huaweija nisu nudile mogućnost digitalne valute, a zbog navale registracija serveri su se morali "skinuti" s interneta. Ali,, kako je dan odmicao, digitalna valuta, u Salvadoru se zove chivo, pojavljivala se na sve više platformi, a kao platežno sredstvo prihvaćale su je firme poput Starbucksa i McDonald'sa, piše Jutarnji list.
Naime, kako bi potaknula građane da sudjeluju u eksperimentu i počnu se koristiti bitcoinom za plaćanje, vlada je svakom građaninu darovala bitcoine u vrijednosti od 30 dolara.
To nije spriječilo oko 1.000 građana da se okupe u glavnom gradu i, paleći gume i bacajući petarde, pokažu što misle o vladinu velikom planu. Salvador je siromašna zemlja daleko od modernih tehnoloških tokova. Većina, mahom siromašnih građana nema ni bankovni račun, a mnogi ni pristup internetu.
Uvođenje digitalne valute moglo bi upropastiti zemlju i stvoriti probleme upravo onima kojima je najteže, smatraju kritičari zbog nestabilnosti te valute.
Naime, velik dio BDP-a ove zemlje, oko 20 posto, čine doznake iz inozemstva, od kojih mnogi preživljavaju. Ali,, upravo je na te doznake Bukele i računao kad je poručio da se zemlja ne smije bojati i da treba biti odvažna.
Naime, budući da se za digitalnu valutu ne naplaćuje usluga transakcije, to bi, izračunala je vlada, u zemlju dovelo oko 400 miliona dolara više godišnje. Prema izračunu Svjetske banke, prije je riječ o ušteđenih 170 miliona dolara. Objavljujući uvođenje bitcoina kao sredstva plaćanja uz dolar, Bukele je rekao:
"Moramo slomiti paradigme prošlosti. Salvador ima pravo napredovati prema zemljama prvog svijeta".
Loading...
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.