U Austriji se urušio planinski vrh: Više od 100.000 kubika stijene palo je u dolinu
U Austrijskog pokrajini Tirol srušio se velik dio planinskog vrha, pri čemu je došlo do ogromnog odrona.
Više od 100.000 kubika stijene palo je u dolinu i izazvalo klizišta. Na svu sreću, niko pritom nije bio povrijeđen.
Stijene su se počele urušavati u nedjelju s Fluchthorna, planine visoke gotovo 3.400 metara koja se nalazi u Alpama, na granici između Švicarske i Austrije.
Semir Halilović podnio ostavku na poziciju ambasadora BiH u Kataru: Poslao pismo Denisu Bećirović
Geolozi tvrde da je do toga došlo zbog otapanja permafrosta (stalno zamrznutog tla).
"Ovo je relativno velik incident, govorimo o najmanje 100.000 kubičnih metara urušene stijene", rekao je Thomas Figl, državni geolog.
Stručnjaci su ovaj kolaps pripisali otapanju permafrosta. Područje tla i stijena koje je dugotrajno smrznuto najčešće se povezuje s arktičkim regijama, no njega ima i visoko u europskim Alpama, piše CNN.
"Možemo biti relativno sigurni u uzrok ovog incidenta: permafrost. Led je ljepilo planina, a otapa se zbog klimatskih promjena. To onda uzrokuje posljedice koje vidimo ovdje", rekao je Figl.
Kako klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem povisuju globalne temperature, dolazi do otapanja permafrosta i gubitka ledenog pokrova te se čini da će odroni kamenja u ovoj regiji postati sve češći.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.